Slovo červencové (i trochu červnové).

Hned v úvodu chci velice poděkovat novináři Ivanu Hoffmanovi. Téměř každé pondělí ho můžeme slyšet v rádiu Dvojka. Nebere si servítky. Jeho politické komentáře jsou jasné. Výstižné, nebojácné a přitom lidsky laskavé. Najděte si je na internetu, potěší vás je číst. Dnes mluvil o tom, proč byl odvolán ministr spravedlnosti Pospíšil. Nu, vždyť to všichni víme – protože se ve svém mladistvém nadšení (díky bohu za ně!) probral z politického marasmu a rozhodl se chovat jako dospělý muž. Odmítl zametat pod koberec aféry politiků. A také už všichni víme, že politici tu nejsou pro lidi, ale jen pro svoje hamounství a chamtivost. A škoda premiéra Nečase, který se zdál na začátku své kariéry slušným člověkem. Už není! Už je v tažení zákulisních manipulátorů – mafiánů s ukradenými miliony a miliardami v krabicích od vína nebo v igelitkách... Asi mu vyhrožují a on se bojí, ale kdyby byl chlap, tak jde od válu.
Pravda je, že zavřený bývalý hejtman Rath je nejen malý vzrůstem, ale i malá ryba co do afér. A ty velké zlodějské ryby se samozřejmě snaží umetat si cestičku k dalším krádežím. Ministr Pospíšil se pokusil o nápravu. Je to naivní? Já myslím, že je to chlapské.
A tak tady chválím Ivana Hoffmana (kterého jsem mj. potkala poprvé na koncertě v červnu (!) 1989 v Bratislavě. Zpívala tam Joan Baez a vzala si na pódium Václava Havla a Ivana Hoffmana. Byla to vlastně sametová revoluce půl roku před její jaksi oficiální podobou. Estébáci tam tehdy vypnuli zvukové zařízení. Ale Joan se nedala, šla na kraj pódia a zpívala a mluvila bez mikrofonů.
Asi šest tisíc lidí ve sportovní hale zpívalo s ní, já taky. (Nahrávku mám a moc si jí cením.)
Když jsem přivezla do své tehdejší redakce Co vás zajímá reportáž s krásnými fotkami Ivana Prokopa, moje šéfredaktorka byla nadšená. Ale když přišla poté v úterý odpoledne z pravidelné porady s komunistickými papaláši, vrátila mi rukopis i fotky řkouc: Na nic se mě neptej a dej si to do šuplíku. Ano, dala. A za zmíněného půl roku za mnou přišly dívky z redakce Čs. televize (kde jsem pracovala předtím a odkud jsem byla vyhozená, protože bylo moje jméno čteno na Svobodné Evropě, že jsem cosi podepsala), jestli bych jim ten článek s těmi hezkým fotkami Joan nemohla dát – prodat na titulní stranu. A titulní strana toho časopisu byla veliká! Ano, vyšlo to tam i s mým dopsaným dodatkem jak estébáci vytrhali šňůry od mikrofonů. Ale to už byl listopad 1989, čili všechno bylo jinak a krásné. (Aspoň jsme v to doufali.)
Politická situace v naší krásné české zemi dnes po dvaadvaceti letech není krásná. Krásný je ale sokolský slet, o kterém si čtěte, pokud jste daleko, nebo přijďte na jeho akce v různých místech v Praze, pokud jste blízko... A já se zase musím opakovat:
Jsou na světě gauneři, ale také úžasní lidé (jako v tom sokole nebo ve skautu – obě třikrát v nedávné minulosti zakázané organizace mají výročí). A těch úžasných já naštěstí potkávám víc...
Přeji všem krásné léto.
Připojená fotografie Ivana Prokopa je historicky hodnotná. Joan Baez si drží z jedné strany statného Michala Prokopa jako možného ochránce a z druhé strany Václava Havla, který ji na koncert nesl kytaru. Byl to dobrý figl, který vyšel, protože si ho tajní takhle nedovolili zatknout, jak měli jistě v úmyslu. (Vlevo je ještě Vojta Lindaurer, šéfredaktor časopisu Rock a Pop.)
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad