Víme, co jíme

-šeb- 6 2012 Knihy česky

Lenka Žák – Biolenka

Babicovy fotbalové dobroty

V nakladatelství Eminent se během pár dnů vylíhly dvě knihy receptů a vypadají ve svém sousedství mimořádně zajímavě. Už avizované poslání: Biolenka píše o tom, „jak v kuchyni maximálně využít obiloviny a šetřit tak čas, přírodu i peníze“. Jiří Babica radí: „Pokud jde o fotbal, jídlo a pití, všechno musí být patřičně ošetřeno. Chlebíčky a jednohubky na stole být musí... Doporučuji si fotbalové jídlo předpřipravit a pak ho třeba o přestávce servírovat, rozhodně není dobré to dělat při utkání. To z toho člověk nic nemá.“. Je to dvojí pohled na stejnou věc - na jídlo.

Dáte si Mexickou vlnu, Zelenou trávu nebo Zapečené mičudy?Co třeba Rohový kop, Soupeřovu nohu či Chaotickou obranu? Nedejte se mýlit, jídlo to podle receptů bude dobré, voňavé a určitě je bude potřeba pořádně zapít. Recepty Babicových hostů -fotbalistů Vladimíra Šmicera, Antonína Panenky a Pavla Horvátha, muzikanta Ondřeje Hejmy a herce Leoše Nohy nejsou pro padavky. Jsou to recepty z dostupných surovin a když něco bude chybět... máme přece trénink v improvizacích, ne?

Naopak Lenka Žák je mlčenlivá a ostýchavá žena, se kterou si novináři moc nepopovídali. Hodně nám však o tzv. vědomém vaření a tzv. alternativním způsobu života vyprávěl kmotr knihy, herec Jaroslav Dušek. Vím, že o zdravém vaření toho v posledních letech bylo napsáno až dost, ale co říkáte krédu v úvodu knihy „Víme, co jíme“?

1) Vím, co jím, kdo plodiny vypěstoval, vyrobil, jak a kde. Jídlo bez chemie, které nacestovalo co nejméně kilometrů. 2) Beru zodpovědnost za své zdraví. Psychické i fyzické. 3) Šetřím peníze za nákup přebytečného jídla. 4) Beru ohled na Matku přírodu. 5) Lidi kolem sebe mohu inspirovat ke změně jedině změnou svého vlastního přístupu. 6) Žiju aktivní a tvůrčí život. Vím, jak vyvážit svou stravu. Jak ji upravit, abychom se cítili stále plni energie.

Vařit podle této kuchařky mohou i lidé s bezlepkovou dietou, alergici, vegetariáni a vegani, lidé mladí i starší. Přínosem jsou také rady, jak využít zbylých potravin nebo jak si v jednom hrnci třeba připravit polotovar na další jídla. Biolenka nám připomíná, že jídlo není jen pochutnání, ale také námět k přemýšlení.

Obě tyto kuchařky si zaslouží pozornost. Už kvůli své odlišné životní filosofii.

(šeb)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012