Víme, co jíme

Lenka Žák – Biolenka
Babicovy fotbalové dobroty
V nakladatelství Eminent se během pár dnů vylíhly dvě knihy receptů a vypadají ve svém sousedství mimořádně zajímavě. Už avizované poslání: Biolenka píše o tom, „jak v kuchyni maximálně využít obiloviny a šetřit tak čas, přírodu i peníze“. Jiří Babica radí: „Pokud jde o fotbal, jídlo a pití, všechno musí být patřičně ošetřeno. Chlebíčky a jednohubky na stole být musí... Doporučuji si fotbalové jídlo předpřipravit a pak ho třeba o přestávce servírovat, rozhodně není dobré to dělat při utkání. To z toho člověk nic nemá.“. Je to dvojí pohled na stejnou věc - na jídlo.
Dáte si Mexickou vlnu, Zelenou trávu nebo Zapečené mičudy?Co třeba Rohový kop, Soupeřovu nohu či Chaotickou obranu? Nedejte se mýlit, jídlo to podle receptů bude dobré, voňavé a určitě je bude potřeba pořádně zapít. Recepty Babicových hostů -fotbalistů Vladimíra Šmicera, Antonína Panenky a Pavla Horvátha, muzikanta Ondřeje Hejmy a herce Leoše Nohy nejsou pro padavky. Jsou to recepty z dostupných surovin a když něco bude chybět... máme přece trénink v improvizacích, ne?
Naopak Lenka Žák je mlčenlivá a ostýchavá žena, se kterou si novináři moc nepopovídali. Hodně nám však o tzv. vědomém vaření a tzv. alternativním způsobu života vyprávěl kmotr knihy, herec Jaroslav Dušek. Vím, že o zdravém vaření toho v posledních letech bylo napsáno až dost, ale co říkáte krédu v úvodu knihy „Víme, co jíme“?
1) Vím, co jím, kdo plodiny vypěstoval, vyrobil, jak a kde. Jídlo bez chemie, které nacestovalo co nejméně kilometrů. 2) Beru zodpovědnost za své zdraví. Psychické i fyzické. 3) Šetřím peníze za nákup přebytečného jídla. 4) Beru ohled na Matku přírodu. 5) Lidi kolem sebe mohu inspirovat ke změně jedině změnou svého vlastního přístupu. 6) Žiju aktivní a tvůrčí život. Vím, jak vyvážit svou stravu. Jak ji upravit, abychom se cítili stále plni energie.
Vařit podle této kuchařky mohou i lidé s bezlepkovou dietou, alergici, vegetariáni a vegani, lidé mladí i starší. Přínosem jsou také rady, jak využít zbylých potravin nebo jak si v jednom hrnci třeba připravit polotovar na další jídla. Biolenka nám připomíná, že jídlo není jen pochutnání, ale také námět k přemýšlení.
Obě tyto kuchařky si zaslouží pozornost. Už kvůli své odlišné životní filosofii.
(šeb)
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad