Slovo na červen

Eva Střížovská 6 2012 Slovo redakce česky

Dvě zprávy

Mám dnes dvě dobré zprávy, i když ta jedna je ve své podstatě příšerná. Začnu s ní: jistě všichni sledujete případ dr. Davida Ratha, bývalého hejtmana a sběratele dalších funkcí ve Středočeském kraji. Dobrá zpráva je, že ho včera Poslanecká sněmovna vydala k soudnímu stíhání. Přišel do Sněmovny v elegantním obleku a účesu a v doprovodu tří policistů v civilu. Nicméně, ti byli ozbrojeni, což odporuje řádu Sněmovny...ale ono vůbec bylo těžké rozhodnout, jak vyhovět jeho právu obhajovat se, resp. vysvětlovat předešlé události svým kolegům poslancům. Ještě se v dějinách Parlamentu nestalo, že by tam vězeňská eskorta přivezla vězně...

Ale k jeho řeči. Trvala necelou hodinu a byla dost suverénní. Pan doktor zdůraznil, že je obětí politického a policejního komplotu, žaloval, že se s ním ve vazební věznici nezachází dobře, že ho chtějí zlomit a útočil na všechny, kteří jsou na vině. Ale o podstatě problému, kdy byl přistižen se sedmimilionovým úplatkem za předraženou zakázku opravy zámku Buštěhrad, kdy se u něj našlo dalších deset milionů a zbraně, řekl, že to není pravda. Místo toho poukazoval (a správně) na další korupční kauzy, jako bylo Promopro (Ministerstvo obrany ČR) nebo Opencard (Magistrát hl. města Prahy za vedení starosty Béma). Ten se nedávno ,,proslavil” zachycenými odposlechy s lobbistou Janouškem, který vlastně rozhodoval, kam a komu půjdou ukradené peníze za další předražené zakázky. Doufejme, že policie bude též i v těchto případech jednat energicky. Ale osobně si spíš slibuji od včerejšího nápadu sociálních demokratů hledat a práskat korupční jednání na vládnoucí koalici, především na ODS, kteří jim to budou oplácet, což by bylo fajn.

Ačkoli, jsem i v této situaci spíše opatrná, vzpomenu-li si na tzv. opoziční smlouvu mezi těmito – do té doby nepřátelskými stranami – kdy se před několika lety spojily – a členové si korýtka pěkně rozdělili.

Ale raději k té druhé zprávě.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR opět udělilo Gratias Agit. Karel Schwarzenberg předal 1. června t. r. v Černínském paláci toto prestižní vyznamenání dvanácti osobnostem z různých zemí, které se výrazně podílejí na šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Mnozí z oceněných jsou čeští krajané, kteří žijí v zahraničí, ale přesto nezapomínají na svou rodnou zemi. Ocenění je udělováno i přátelům České republiky, kteří vedle své profese bez nároku na odměnu propagují českou kulturu. Jsou mezi nimi bohemisté, překladatelé, vědci, umělci i pedagogové.

Setkání v krásném Černínském paláci bylo milé jako vždy. Ministr pronesl nejen řeč pro všechny, ale při rozdávání cen s každým srdečně pohovořil. Následovalo pohoštění, kdy se spolu mohli bavit ocenění i hosté.

Postupně Vás s nimi na této webové stránce seznámíme. Dnes přinášíme alespoň snímek Anny Janků, vlastenecké aktivistky z Egypta (před cestou tam zrovna dnes toto ministerstvo varovalo...)

Foto Bára Kmentová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012