Freddy Cole

Olga Szymanská 6 2012 Kultura česky

V sérii koncertů „Jazz v Opeře“ uvádí Národního divadlo v Praze vynikajícího amerického jazzového zpěváka FREDDYHO COLEA s jeho kvartetem. Česká veřejnost si koncertem připomene i životní jubileum tohoto jazzmana.

Lionel Frederick Cole se narodil a vyrůstal v Chicagu v afroamerické rodině jako nejmladší z pěti dětí. V rodinném domě je často navštěvovali jazzové hvězdy, jako například Duke Ellington, Count Basie, Lionel Hampton, Billy Eckstine a další. Na nadaného Freddyho měli ohromný vliv. Taktéž fenomenální zpěvák Nat (han) „King“ Cole (1919 – 1965), který stál u zrodu dnes již legendární hudební dynastie Coleů, jehož dcera Natalie (narozena 1950) se proslavila v popmusic. Pokračovatelem hudebních tradic rodu se stal právě mladší bratr legendárního Nata – znamenitý zpívající klavírista Freddy Cole.

Z Chicaga přestěhoval do New Yorku, kde zahájil svou kariéru. Začal hrát v klubech na Manhattanu a vytvořil si obsáhlý repertoár. Byl pozván k vystupování v televizi a v rozhlase. Nezapomněli na něj ani filmaři: hlasově ztvárnil roli svého slavného bratra v soundtracku CHICO Y RITA – film získal řadu filmových ocenění a v letošním roce byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší animovaný film. Se svým kvartetem hostuje Freddy pravidelně v USA, Jižní Americe, v Evropě i na Dálném východě. Na kontě má nejednu nominaci na cenu Grammy, také prestižní ocenění, například cenu Qutstanding Male jazz Vocalist, Georgia Music Hall of Fame a mnohé další.

Deník The New York Times nazval jej nejvyzrálejším jazzovým zpěvákem generace a zároveň označil za nejlepšího žijícího zpěváka vůbec. People Magazin charakterizuje jeho hlas jako „nádherný podzimní baryton, výrazné frázování a perfekní cit pro jazzové standardy, popové melodie a milostné balady“. Zpěvem, který vyniká elegancí, impozantností a perfektní artikulací a jehož styl je blízký projevu Franka Sinatry či Bilie Holliday, je Cole dnes nejrespektovanějším jazzmanem.

Odborníci se shodují v tom, že zpívá lépe, nežli jeho bájný bratr a pokládají jeho vnitřně ovládaný baryton za světovou špičku v jazzu. Nazývají ho „zpěvákem zpěváků“.

Souznění krásného prostoru a jedinečného hudebního zážitku koncert Freddyho Colea ještě umocní. Hlavní scéna Národního divadla – 12. června 2012.

Photo @2007 Clay Walker

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012