Jazz pro Káju

Eva Střížovská 6 2012 Kultura česky

Vynikající jazzman, saxofonista, vibrafonista, skladatel, srandista a spoluzakladatel Divadla Járyda Cimmermanna, zemřel bohužel v březnu 1989, aniž by se dočkal tzv. sametovky. Bylo mu pouhých 59 let. Měl prý díru v srdci, což mi řekla jeho roztomilá žena Zuzanka, s kterou jsem zrovna v ten den jeho úmrtí (ale to jsme netušily) trávila ve vinárně na Letné, kam jsme zašly po koncertu Evy Olmerové v Dejvicích. Eva tam tehdy na vernisáži výstavy zpívala poprvé jen za doprovodu basy mého tehdy manžela Jana Střížovského. Zakrátko vzniklo trio, které Evu doprovázelo na mnoha akcích (a já jsem jí doprovázela jako společnice či rukojmí, jak si to kdo přebere).

Oba úžasní jazzoví umělci si jistě hrají spolu radostně jazzové lahůdky v oblacích spolu s dalšími jazzovými fešáky jako je např. Luděk Hulan, Jan Hammer či královnami jako je Vlasta Průchová. Ale zpět k dnešku: 5. 5. uspořádali Kájovi pamětníci nádherný večer v Malostranské besedě. Hráli bývalí čelnové SHQ Karla Velebného, Karel Růžička – klavír, Josef Vejvoda - bicí, Petr Král – saxofon (přijel kvůli tomu z Německa), Petr Kořínek – kontrabas, jako host vystoupil i sólista české filharmonie Jiří Válek

Hrály se převážně skladby z nejúspěšnšjšího alba SHQ, “JAZZOVÉ NEBAJKY” z pera Karla Velebného, Josefa Vejvody, Karla Růžičky a Petra Kořínka.

Pánové hráli s chutí, prostě jak zamlada. O veselé slovo se postarali cimrmanologové Miloň Čepelka, Petr Brukner a Aleš Benda. Na svého tátu zavzpomínala i dcera Karla Velebného, Bára.

V druhé části koncertu bylo báječné Jam Session jazzmanů, kteří kdysi s Karlem Velebným hráli: Emil Viklický, Jan Konopásek, Sváťa Macák a daší hosté.

Věkový průměr publika byl trochu vyšší, ale o to srdečnější. Těžko se píše o zážitku, který se musí zažít!!

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012