Alexandra Kohoutová: Praha s dětmi na krku

Venda Šebrlová 6 2012 Knihy česky

Představte si, že máte malé děti – batolata i předškoláky a máte s nimi prožít víkend v Praze. Žádné vypuštění na trávník před domem, ale ulice a městská hromadná doprava. Nemusí to být takový horror, jak se zdá, pokud budete mít v ruce tuto knížku. Autorka ji poprvé napsala před šesti lety, když měla Elišku. Holčička vyrostla, přibyl bratr Honzík a Praha se za tu dobu hodně změnila. Je mnohem přátelštější právě k rodičům s dětmi.

Přibyla hřiště, v restauracích se nedívají na děti jako na obtížný hmyz a klasické turistické okruhy nabízejí nejen poznání, ale i místa k přebalení dítěte. V textu jsou samozřejmě mapky, na konci každé kapitoly nejdůležitější informace (pohled dospělého člověka na památky je jiný než ten dětský – proto i příběhy, pověsti, pohádky... ) A otázky a úkoly „jako třešnička na dortu, nápověda povolena, ba doporučena“. Dobrodružství takového poznávání v malém človíčkovi zůstane a pak se z něj stane kultivovaný a kulturní člověk.

Když např. půjdete Nerudovkou k Malostranskému náměstí, uvidíte nejen „obrázkové domy“, ale dočtete se kde je jaká slušná restaurace (nekuřácká, levnější), kde obchod se jídlem a pitím, kudy na tramvaj, kromě mapy cesty z Hradu také časový rozvrh, výše vstupného, kde jsou veřejné záchody... Spousta informací a nápadů na každé stránce vás uchrání před stresem.

Tuto knížku doporučuji jako dárek rodičům, prarodičům a jiným opatrovatelům dětí, které by se jinak kousaly nudou. Víte např. jak odpovědět dítěti v ZOO na otázku, jak může tučńák plavat, když je to pták? Vzpomenete si, jak se jmenoval kůň, který skočil z vyšehradských hradeb a proč? I dneska je to pořádná výška, však uvidíte!

(šeb)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012