Stalo se v květnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 6 2012 Aktuality česky

Celý měsíc jsme žili v jedné domácnosti s našimi oblíbenými politiky: dozníval skandál s odposlechy mezi bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem a lobistou Romanem Janouškem a naplno se rozhořel obří skandál s Davidem Rathem a jeho spolupracovníky – šéfkou kladenské nemocnice K. Pancovou a exposlancem P. Kottem. Narůstala objevená částka podivných milionů korun: v krabici od vína jich bylo nalezeno sedm, potom třicet pod podlahou, pak ještě dalších deset... Podle všeho mělo být takto „našetřeno“ sto milionů, taková je totiž cena soukromé nemocnice v Roudnici nad Labem, kterou trojice údajně chtěla koupit. (Jejich osudy totiž byly po podzimních volbách i před tímto odhalením nejisté.) Naší hrdinkou se stala státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která je nebojácná a neúplatná. Pátrání v činnosti Ratha a spol. pokračuje a troufám si napsat, že jsme teprve na začátku řady překvapení.

Kromě toho jsme se dozvěděli, že jihočeský poslanec za ODS Václav Baštýř „náhodou“ nakoupil od sedláků pole – metr za sedm korun a ejhle: po dvou letech se zjistilo, že přes dvě z nich povede dálnice a tudíž se cena za metr čtvereční vyšplhala na tržní stovku! Poslanec se zaříkává, že nakupoval v dobré víře a chtěl hospodařit. A vlastně neměl ani páru o tom, že by tudy mohla vést dálnice - vždyť je jen předsedou poslaneckého podvýboru pro dopravu! Asi mu nepřišlo logické spojovat Prahu s Budějovicemi a Rakouskem.

Dalším esem v pořadí je exministr Martin Kocourek (ODS), který loni „odklonil“ ze svého účtu 16 milionů korun na konto své matky, aby se peníze nedostaly do děleného majetku při rozvodu s manželkou. Policie ho viní z poškozování věřitele (manželky) a hrozí mu až osm let vězení. Pan Kocourek tenkrát v televizi blekotal, že to jsou „jeho, rodinné a historické“ peníze. Kde je bývalý ministr průmyslu opravdu vzal se vyšetřuje a všichni doufáme, že opravdu vyšetří. Tenkrát ho to stálo vládní křeslo, jako náhradu by mohl dostat trestnou lavici, ne?

S tím vším souvisí zhodnocení našeho rozkrádání evropských dotací: předseda Evropské komise José Manuel Barroso oznámil premiérovi P. Nečasovi, že nedostaneme z Bruselu ani euro, dokud nedáme do pořádku hospodaření. Problémem je, že my už dáváme na projekty zálohy z našeho rozpočtu...

Perlička na dně poháru s pelyňkem: prezident Václav Klaus podpoří v prezidentské kampani svého dávného kolegu, přítele i nepřítele (podle situace) Miloše Zemana. Miloš Zeman už jednou na prezidenta kandidoval – jenže tenkrát ho podtrhla vlastní strana (ČSSD) a on doslova utekl během aktu z Hradu. Tak se poprvé dostal na trůn Václav Klaus – díky hektickému obchodování s hlasy mezi všemi parlamentními stranami až ve třetím kole. To byl únor 2003. Další období vyhrál o fous (o tři hlasy) před ekonomem Janem Švejnarem. Je pravda, že Miloš Zeman nemá ke sprostému slovu daleko a jeho ironie je přímější, než popichování vševěda Klause. Ale nemyslím si, že bychom potřebovali být zastupování strýcem z Vysočiny (kterým se prohlašuje) a kvůli trošce legrace riskovat tiché opovržení ostatními evropskými prezidenty.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012