Ve FOK jde o hodně

Martina Fialková 5 2012 Kultura česky

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK dokáže podat strhující výkony. Nedávno například v Ostravě, kde s mladým a vynikajícím dirigentem Alanem Buribajevem a neméně vynikajícím sólistou Radkem Baborákem zahájil skvěle festival Janáčkův máj. Objeví se – dokonce dvakrát i na Pražském jaru. Mezitím, co jeden z nejpřednějších tuzemských orchestrů hraje na prestižních koncertech, jedná se na pražském magistrátě o odvolání jeho ředitele, PhDr. Ilji Šmída. A půda je docela horká.

Na počátku byla chybná interpretace předložených výsledků návštěvnosti koncertů FOK magistrátní úřednicí. Chybu se podařilo vyvrátit, dalších mnoho ekonomických ukazatelů doložit. Orchestr (potažmo ředitel) hospodaří s čím dále tím nižšími prostředky (od města) dobře, při kontrolách se žádné chybné kroky nikdy neprokázaly, vedení hledá sponzory a snaží se vyrovnávat se současnou realitou jak to jde nejlépe. Ale odvolání ředitele stále hrozí, na magistrátě hledají další a další (zástupné?) důvody. Navíc do médií unikají nepříliš ověřené a nešťastné zprávy o výrocích šéfdirigenta. Nic dobrého v době, kdy se rozbíhá předprodej na další sezonu a orchestr má ukázat svoji novou tvář pomocí nedávno vytvořené nové prezentace, plakátů atd.. Skoro se zdá, že za tím vězí něco jiného.

 

Ať už jsou důvody těchto otřesů jakékoli, je třeba říci:

Kdykoli přijdu do Smetanovy síně na koncert FOK, vidím téměř nebo zcela vyprodaný sál a slyším báječný koncert. A objevuji se tam celkem často. . Samozřejmě se dramaturgie musí přizpůsobovat méně příznivé ekonomické situaci, ale ani tak nevím, co dříve si vybrat, zalistuji-li programovou brožurou na příští sezonu. A shodně s mnoha dalšími, kdo znají FOK a jeho ředitele, PhDr. Ilju Šmída, tvrdím, že to je člověk na správném místě. Nemá možná tak ostré lokty jako někteří jiní (a právě proto se asi nyní stal ostřelovaným terčem), ale miluje svoji práci, kterou dělá s maximálním osobním nasazením a k tomu celým srdcem. Je to člověk, který umí nést poslání hudby, o které tu jde především. Kdo si kdy přečetl jediný jeho úvodník v bulletinu orchestru FOK nazvaném FOKus, dá mi za pravdu. Já je čtu pravidelně a vždy se těším z jeho moudrých slov nejen o hudbě, ale obecně o světě a lidských vztazích v něm, které má hudba schopnost kultivovat. O konkrétních tématech, která bolí pražskou (českou) kulturu. Ředitelova slova jsou, stejně jako jeho vystoupení na veřejnosti, vždy ukázkou laskavého moudra, které si získává přirozenou autoritu a strefuje se do černého.

Pražští symfonici za dobu, kdy jim šéfuje, získali (také díky šéfdirigentu Jiřímu Koutovi, jehož roli v současné situaci nyní ponechme stranou) výrazně vyšší prestiž oproti dřívějším letům. A otázka na konec: Byl někdo z magistrátu podívat se na některém rodinném koncertu FOK? Nebo v klubu pro nejmenší FÍK? Sérii koncertů pro děti Hudba na dotek má FOK zcela vyprodanou. A pohled na sál zaplněný soustředěně poslouchajícími dětmi a jejich rodiči mluví za všechno. Hádejte, kdo tyto koncerty pro nejmladší už několikátou sezonu připravuje, režíruje a také na nich sám vystupuje v roli moderátora? Ovšem převlečeného vždy do příslušného kostýmu podle tématu koncertu? Kdo běhá po pódiu s hábitu beduína či přestrojen za turistu s batohem, kdo baví a zároveň vzdělává publikum malých i velkých mezi jednotlivými skladbami?

Ano, se spoluhercem, studentem Janem Řezníčkem je to právě ředitel orchestru FOK PhDr. Ilja Šmíd. Který další z ředitelů takto velké a ctihodné instituce je k něčemu podobnému ochoten? Nemluví snad za tohoto muže činy? Velmi bych si přála, a se mnou mnoho dalších, kdo nyní podporují setrvání PhDr. Ilji Šmída ve funkci, aby se toto panu primátorovi doneslo...Nestojí snad dobrá budoucnost orchestru právě na jeho budoucích návštěvnících???

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012