Pavel Kosatík: Věra Čáslavská – Život na Olympu

Venda Šebrlová 5 2012 Knihy česky

Oslavila sedmdesátiny a na její počest vznikl celovečerní dokument a autorizovaný životopis. Film natočila Olga Sommerová a knihu napsal úspěšný autor četných autobiografických a literárněvědeckých děl Pavel Kosatík. Věra Čáslavská je o něco starší, než já a můj manžel. Když jsem knihu přinesla domů z pražského křtu, po televizních novinách si ji půjčil a spát šel v půl páté ráno. Já jsem ji přečetla během neděle. Občas jsem musela knihu odložit, tak silně mi připomínala některé prožité odpornosti. Četli jsme o době, která je naše: padesátá a šedesátá léta, slavný a poplivaný rok 68, normalizace i revoluce.

V knize je představována Věra Čáslavská jako čistá (a tvrdohlavá) bytost. Zdá se, že její život byl přesně naplánován: být lepší než ostatní, být nejlepší. Dřela a pak vyhrávala. Stala se celebritou a znal ji celý svět. Největší slávu zažila v Japonsku a Mexiku. To paradoxně zničilo její manželství s Josefem Odložilem, dva cílevědomí lidé se nedokázali domluvit .

Po revoluci se stala bývalá gymnastka poradkyní prezidenta Václava Havla. Pracovala tvrdě od rána do noci, lidé ji zahrnovali dopisy s prosbami o pomoc. Bylo to stejně vysilující jako tréninky. Po čase se vrátila do olympijského světa – a zase se rvala s časem. Mnohem méně slavný (už rozvedený) manžel se začal mstít a rodinnou tragédií se stala rvačka mezi otcem a synem Martinem. Josef ji nepřežil, Martin byl odsouzen a pak omilostněn. To už se Věra Čáslavská vzdala světa a skončila na dlouhých čtrnáct let jako psychiatrický pacient. Velkou vinu na tom měl bulvární tisk a chuť lidí, vidět někoho slavného v maléru. „Vrátila“ se před třemi lety. Dcera Radka žije v Mexiku, Martin bydlí v Jeseníkách.

Věra Čáslavská si práci s Kosatíkem pochvaluje, byl při psaní „historikem, psychologem, soudcem lidských osudů a v neposlední řadě také znalcem sportu“. Když se jí v roce 2010 ptali, jestli by ve svém životě něco udělala jinak, odpověděla: „Za manžela bych si opět vzala Josefa Odložila, abych s ním měla dvě hezké děti, a pak bych se pokusila o světový rekord v běhu do pryč“. Manželství je jediná věc v životě, která se jí nepodařila. Všechno ostatní přemohla svou vůlí, pracovitostí a charakterem.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012