Kapsáři jsou turistům v patách

6-7 2001 Aktuality česky
obálka čísla

Do Prahy se vrátilo sluníčko, krásné počasí a s ním i turisté. A to pro pražské policisty znamená pouze jediné. Kapsářům pomalu opět nastávají zlaté časy a policistům se začnou množit trestní oznámení na různé nenechavce. Přestože jsou sestavovány celé týmy specialistů, které se zabývají výlučně touto tematikou, není žádným tajemstvím, že trestná činnost tohoto typu se velice těžko dokazuje a prokazuje. Proto všem návštěvníkům Prahy, ale i všem Pražanům radíme, dávejte si pozor na svoje kapsy, kabelky a zavazadla, v poslední době také stále častěji mobilní telefony, a to zejména v místech, kde je velká kumulace osob. Máme tím na mysli nejrůznější obchodní centra, tramvajové zastávky, stanice metra a podobně. Nezapomínejte ale také na zdánlivě neškodné prostředí nejrůznějších restaurací, barů a podobných provozoven. Taška odložená na židli, či mobilní telefon volně položený na stole, skýtá potenciálnímu pachateli velmi dobrou příležitost, jak vás co nejrychleji okrást. Vyhýbejte se také opuštěným místům a tmavým zákoutím v našem hlavním městě. Prostě a jednoduše nedejte kapsářům svým jednáním byť pramalou šanci. Jsou totiž velmi vynalézaví a neustále přicházejí na nové a nové triky. Dá se říci, že prosté kapesní krádeže jsou víceméně otázkou sezonní. Jelikož se ale sezony střídají velmi rychle po sobě, lze s ;úspěchem tvrdit, že se s nimi můžeme setkat prakticky na každém kroku. To ostatně potvrzuje také složení pachatelů, kteří se tohoto druhu trestné činnosti dopouštějí. Poslední dobou k nim totiž můžeme stále častěji řadit osoby z řad narkomanů anebo, a co je horší, cizí státní příslušníky ze zemí bývalého Východního bloku, respektive jejich malé ratolesti.
Problematika kapesních krádeží je velmi blízká především policistům v prvním pražském obvodu, kde se s ní potýkají prakticky každodenně. Zatíženi jsou také, stejně jako v jiných pražských obvodech "běžnými" loupežemi, kterých tu denně zaznamenají několik. Dalším takovým druhem pouliční kriminality je pak, ozbvláště na turisticky atraktivních místech, trend takzvaných "falešných policistů". Cílovými objekty se přitom stávají cizinci a funguje to asi následovně. Náhodně vytipované turisty osloví nejčastěji dva muži v civilním oblečení, kteří se prokážou blíže neidentifikovatelnými průkazy a odznaky a požádají o předložení dokladů a hotovosti ke kontrole. Následně vše vracejí a z místa mizí. Když si ale cizinec své peníze přepočítá zjistí, že je lehčí často o v přepočtu tisícové částky. K větší důvěryhodnosti využívají tito vychytralí zloději také třetí osobu, která hraje například turistu s mapou a bývá kontrolována jako první. Jedna z nejnovějších fint, která se začala vyskytovat v poslední době, je trend "hotelových fantomů": V tomto případě si podnikavec vyhlédne příhodný hotel, nějakým způsobem obhlédne recepci a po několika málo chvilkách zde figuruje již jako zaměstnanec. Neopomene se přitom patřičně zviditelnit před zde ubytovanými turisty, aby se ujistil, že si jej dobře zapamatovali. Pak si už jen počká na příhodnou chvíli, kdy hosté odcházejí obdivovat krásy našeho hlavního města, doběhne je a patřičně udýchán je osloví s tím, zda by mu nepůjčili například dvacet marek. Zároveň je ujistí, že jim je v hotelu vrátí, vždyť je tam zaměstnán. To je ale pokaždé chvíle, kdy jej turista vidí naposled. Událost tak často ani policii neohlásí, neboť částka, o kterou takto přišel, není pro něj nijak závratná.
A takto by se dalo v našem povídání pokračovat donekonečna. Na závěr tedy snad jen malé shrnutí:
Víte, čím se prokazuje policista České republiky?
- Služebním průkazem
- Ve stejnokroji s identifikačním číslem
- Odznakem služby kriminální policie
- Ve výjimečném případě ústním prohlášením "Policie".
Nedejte zlodějům šanci a dbejte na to:
- abyste měli tašku vždy uzavřenu. Neustále si kontrolujte zapínání a buďte ostražití.
- Noste odděleně doklady, kreditní karty a peníze.
- Muži, nenoste peněženky v zadní kapse u kalhot nebo v kterékoliv jiné kapse oděvu. A co už vůbec ne, mobilní telefon nenoste v žádném případě na opasku v místě, kde o něm nemáte přehled!
- Nenoste doklady, peníze či jiné cennosti v zadních kapsách batůžku, kam nevidíte!
- Dbejte ostražitosti a bdělosti, obzvláště v prostředcích MHD, v obchodech a velkých supermarketech: Pamatujte, že opatrnost se vždy vyplatí.


Metro 4. 6. 2001
Policie ČR -- Pražská policie pátrá, radí, informuje

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012