Česká rodina v Oděse

Český krajanský spolek Česká rodina v Oděse patří mezi spolky na Ukrajině nejmladší. Krajané udržují národní identitu a vazby na ČR, české kulturní dědictví, učí se český jazyk, zpívají české a moravské písně. Čeští krajané obohacují veřejný a společenský život v Oděse celou řadou svých aktivit. Organizují kulturní, informační, vzdělávací a zábavné akce s českou tematikou. Mládež ze souboru Rozmarýnek a dospělí tanečníci z České rapsódie se často představují široké oděské veřejnosti českými a moravskými tanci, zprostředkovávají poznání české historie, lidové kultury, kinematografie a gastronomie. Spolek je ve svých aktivitách podporován Českou národní radou Ukrajiny, konzulátem a Velvyslanectvím ČR v Kyjevě a Ministerstvem zahraničních věcí ČR.
V loňském roce se krajané zúčastnili v pořadí již 5. Folklorního festivalu krajanských souborů v Praze. Za účast na všech předcházejících festivalech mají na stěnách vystavené pamětní listy s fotografiemi z vystoupení a s podpisy paní PhDr. Věry Doušové, ředitelky festivalů. Krajané pořádají pravidelná setkání, workshopy pro děti i dospělé, slaví české svátky, připomínají se české zvyky a pořádají setkání s řadou významých osobností, a to z Ukrajiny i Čech. Za zmínku stojí např. každoroční setkání s autorem vzpomínkové knihy na život české vystěhovalecké komunity na Rusi p. Bohuslavem Andršem z Čech, se kterým besedují nad knihou Česká Alexandrovka. Předci krajanů jsou převážně potomci českých evangelíků, kteří se do Oděské oblasti na jihu Ukrajiny dostali z polského Zelowa koncem 19. a počátkem 20. stol.
Z posledních aktivit krajanů stojí za zmínku první ročník „Nocování s Andersenem“
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad