Slovo na květen

Dnes je 5. května, vzpomínáme na Pražské povstání, na konec hrůzné války, v rozhlase i v novinách je spousta článků, které jsou možná pro pamětníky pouhou připomínkou, ale pro mladší čtenáře jsou důležitými informacemi. Pro všechny se najdou i zajímavosti dosud nepublikované.
Mne například zaujal rozhlasový vstup posluchače, který řekl, že Sudety byly původně jen malým kouskem území ve Slezsku. A že teprve nacisté Sudetami pojmenovali veškeré pohraničí, kde žili Němci. Koukla jsem se do Wikipedie:
„Původ názvu Sudety není jednoznačný. Nejčastěji uváděný výklad tvrdí, že původní fyzickogeografický termín Sudéta je slovo keltského původu, složené z gramatického základu sud- (kanec) a přípony -éta (les), dohromady tedy „Les kanců“. Někdy se uvádí jiný výklad, například pomocí starogermánského slova „Sudtha“, překládaného jako „les“. Termín je doložený již ve starověku u Klaudia Ptolemaia. Není však jisté, jestli skutečně toto slovo na jeho mapě označovalo stejné pohoří.
Sudety zpočátku zřejmě zahrnovaly pouze pohoří na jihozápadě Slezska, ale záhy tento pojem označoval celou soustavu pohoří (Sudety = Sudetská soustava/subprovincie = Krkonošsko--jesenická subprovincie) od dolního toku řeky Ohře až po řeku Odru, tedy severní část Krušných hor, Lužické hory, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory a Jeseníky. V polštině termín Sudety (čes. Krkonošsko-jesenická subprovincie) označuje horské pásmo od Labského údolí až po Moravskou bránu.“
Nu, výklad není jednoznačný...
Pěkný článek přinesl deník MF Dnes o legendárním stíhači generálporučíkovi Františkovi Fajtlovi. Narodil se 20. srpna 1912 a přineseme o něm brzy větší článek.
Když chodím na Olšanský hřbitov navštívit hroby svých předků, jdu kolem jeho hrobu. Vždy mne potěší ta záplava květů a jsem ráda, že na něj lidé nezapomínají.
Zkrátka, tyto dny máme noviny, rádio i TV na úrovni...
Horší je to s politikou. Napsala mi čtenářka z Kalifornie, že sleduje na internetu naše noviny a další média, ale že se v té naší politice nevyzná. Ať napíšu svůj názor.
Asi nenapíšu nic moc jiného, než je v našich denících. Že se naši politici mezi sebou hádají, donášejí na sebe, tajně se nahrávají. Že jsou spojeni s tzv. kmotry, což jsou mafiáni, kteří dostávají výhodné vládní zakázky a z přijatých peněz si politiky platí. Tedy korupce. Píše se, že v této „černé díře“ zmizelo téměř sto miliard (!) korun. Ale ony miliardy nezmizely. Ony jsou na kontech našich politiků. A oni, místo toho, aby sloužili svým voličům, je naopak ždímají stále více – větší daně, menší valorizace důchodů, dražší energie, voda, větší poplatky na všechno možné i nemožné atd.
A ryba smrdí od hlavy. Ta současná umožnila svým někdejším postojem „zhasne se a kdo si co urve...“, „neznám špinavé peníze“, „morálka je jen třešnička na dortu“ hromadný nástup kmotrů a jiných gaunerů do sféry vlivu ať v politice, nebo v tzv. podnikání. A ministr financí dostal loni cenu v USA. Proboha za co? Že táhne za jeden provaz s kmotry a politiky? Že zvyšuje daně atd.?
Včera se ve Sněmovně jednalo o souhlas s tím, aby důchodci byli kráceni na penzi. Perlu řekla poslankyně Gabriela Pecková z TOP 09, která řekla, že se senioři snadno přizpůsobí. ,,Mnozí se narodili za války a svůj život prožili v režimu, který jim žádné extra zbohatnutí nedovolil,“ dodala.
Je k tomu ještě nutno něco dodat?
Přeji všem čtenářům krásný máj, lásky čas.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad