Ladislav Pohrobek

Vladimír Pechar 4 2012 Dějiny česky

Mladík, který nemohl ukázat, je-li velkým

narozen 12. února 1440 v Komárně

zemřel 23. listopadu 1457 v Praze

Když se syn Albrechta V., zetě „lišky ryšavé“ Zikmunda a jeho dcery, vnučky Karla IV. , narodil, vstoupil na svět jako poznamenaný neštěstím, že otec mu zemřel dřív, než maličký Ladislav spatřil světlo světa. A tak je dnes mladičký český král nazýván Pohrobkem. Se vztahem k češství to neměl právě jednoduché, protože jeho přemyslovské krve měl jen malou stopu, přesně jednu šestnáctinu.

Historie jej líčí jako velmi pohledného mladíka se zlatými, dlouhými, kadeřavými vlasy, středně vysokého s údajnými 172 centimetry. Jeho černé oči s výrazným nosem musely působit i na četné dvorní dámy tak, že rády podléhaly jinochovu šarmu. Také věčná grimasa společenského úsměvu mu jistě přidávala na přitažlivosti, třebaže jeho růžová tvář bývá označována výrazem „Mladý stařec“. Tohle ale ženy lačné pomilování s královským synkem spíš přitahovalo, takže mladý adept kralování myslel asi častěji na milování než na panování a brzy si zvykl na rozkošnický způsob dvorského života. A protože ztratil již před narozením otce a v devíti letech i matku, neměl nad sebou ten patřičný dohled a žil podle toho a podle dvorské etikety, která jistě tolerovala trochu výstřední milostný život budoucího vládce ve střední Evropě.

Když přijížděl do Prahy, byl vítán jako naděje příštích lepších časů, protože našimi zeměmi ještě zmítaly porevoluční nejistoty. Mladý král Ladislav byl uprostřed příprav na svatbu s francouzskou princeznou znenadání přepaden slabostí a netrvalo ani čtyři dny, když se rozhodlo, že život králův je prohrán. Černé skvrny v obličeji i na těle nedávaly naději na život a zbožný, byť hodně lehkovážný mladík náhle skonal. Jeho smrt bývala po dlouhé roky neprávem přisuzována osobám z okruhu Jiřího z Poděbrad, který po tomto dočasném králi nastoupil na uvolněný český trůn. Zvláště nečeské kruhy po dlouhé doby podezíraly z této údajné královraždy české skupiny, brojící proti legitimnímu nástupu víceméně habsburského potomka někdejšího českého krále, Otce vlasti. Antropolog Emanuel Vlček po staletích stanovil s konečnou platností příčinu smrti Ladislava Pohrobka, když po pečlivé a seriózní analýze uvedl, že příčinou smrti byla zhoubná krevní choroba typu leukemie, která již přešla do nádorové fáze. Tolik kompetentní závěr vědecké studie odborníka světového věhlasu z 80. let (minulého století?).

Královská hrobka v Chrámu sv. Víta na Pražském hradě ukrývá vedle krále Karla IV. a dalších postav českých dějin i ostatky někdejšího mladistvého krále Ladislava Pohrobka, který nemohl ukázat, stane-li se dědicem velké a slavné historie českého národa.

 

 

 

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012