Ladislav Pohrobek

Mladík, který nemohl ukázat, je-li velkým
narozen 12. února 1440 v Komárně
zemřel 23. listopadu 1457 v Praze
Když se syn Albrechta V., zetě „lišky ryšavé“ Zikmunda a jeho dcery, vnučky Karla IV. , narodil, vstoupil na svět jako poznamenaný neštěstím, že otec mu zemřel dřív, než maličký Ladislav spatřil světlo světa. A tak je dnes mladičký český král nazýván Pohrobkem. Se vztahem k češství to neměl právě jednoduché, protože jeho přemyslovské krve měl jen malou stopu, přesně jednu šestnáctinu.
Historie jej líčí jako velmi pohledného mladíka se zlatými, dlouhými, kadeřavými vlasy, středně vysokého s údajnými 172 centimetry. Jeho černé oči s výrazným nosem musely působit i na četné dvorní dámy tak, že rády podléhaly jinochovu šarmu. Také věčná grimasa společenského úsměvu mu jistě přidávala na přitažlivosti, třebaže jeho růžová tvář bývá označována výrazem „Mladý stařec“. Tohle ale ženy lačné pomilování s královským synkem spíš přitahovalo, takže mladý adept kralování myslel asi častěji na milování než na panování a brzy si zvykl na rozkošnický způsob dvorského života. A protože ztratil již před narozením otce a v devíti letech i matku, neměl nad sebou ten patřičný dohled a žil podle toho a podle dvorské etikety, která jistě tolerovala trochu výstřední milostný život budoucího vládce ve střední Evropě.
Když přijížděl do Prahy, byl vítán jako naděje příštích lepších časů, protože našimi zeměmi ještě zmítaly porevoluční nejistoty. Mladý král Ladislav byl uprostřed příprav na svatbu s francouzskou princeznou znenadání přepaden slabostí a netrvalo ani čtyři dny, když se rozhodlo, že život králův je prohrán. Černé skvrny v obličeji i na těle nedávaly naději na život a zbožný, byť hodně lehkovážný mladík náhle skonal. Jeho smrt bývala po dlouhé roky neprávem přisuzována osobám z okruhu Jiřího z Poděbrad, který po tomto dočasném králi nastoupil na uvolněný český trůn. Zvláště nečeské kruhy po dlouhé doby podezíraly z této údajné královraždy české skupiny, brojící proti legitimnímu nástupu víceméně habsburského potomka někdejšího českého krále, Otce vlasti. Antropolog Emanuel Vlček po staletích stanovil s konečnou platností příčinu smrti Ladislava Pohrobka, když po pečlivé a seriózní analýze uvedl, že příčinou smrti byla zhoubná krevní choroba typu leukemie, která již přešla do nádorové fáze. Tolik kompetentní závěr vědecké studie odborníka světového věhlasu z 80. let (minulého století?).
Královská hrobka v Chrámu sv. Víta na Pražském hradě ukrývá vedle krále Karla IV. a dalších postav českých dějin i ostatky někdejšího mladistvého krále Ladislava Pohrobka, který nemohl ukázat, stane-li se dědicem velké a slavné historie českého národa.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad