Vášeň baroka – pozvánka na koncert 8. nebo 9. května, Praha , Jaroslav Šonský – Švédsko/ČR (housle) Gesine Tiefuhr – Německo (cembalo)

4 2012 Kultura česky

Jaroslav Šonský, houslový virtuos, je dlouholetým čtenářem Českého dialogu. Hrál na mnoha významných evropských hudebních pódiích a festivalech. Stal se také osobností filmového dokumentu České kořeny ve Švédsku. Stále častěji se nyní vrací koncertovat i do České republiky. S vynikající německou cembalistkou Gesine Tiefuhr vystoupí začátkem května v Praze na dvou komorních koncertech, na které srdečně zveme.

Souznění dvou královských nástrojů v podání obou vynikajících interpretů nás přesvědčí o úžasné energii a vášni, tryskající z hudby baroka. Ale také o líbeznosti a kráse tónů, které do svých skladeb vložili génius Antonio Vivaldi nebo italský houslový virtuos a skladatel Giuseppe Tartini. Právě Tartiniho svrchovaně virtuosní skladba Ďáblův trylek - z programu koncertu - je příznačná pro dobu sporu zbožného ducha s tisícerými světskými pokušeními. Jejím námětem byl skutečný Tartiniho sen, kdy se mu zjevil sám ďábel a na jeho housle zahrál tak fantasticky, že po procitnutí Tartini napsal tuto svoji nejlepší skladbu. Později,

v 19. století, vznikla dokonce, touto skladbou inspirována, i série grafických listů zobrazujících ďáblovo pokoušení, tak skvěle vtělené do skladatelova díla.

Hudba z baletu Pulcinella vznikla sice až ve 20. století, ale jejího autora, Igora Stravinského, k ní inspiroval barokní skladatel Giovanni Baptista Pergolesi. A se stejnou vášní, jako ji Stravinskij napsal, tuto krásnou hudbu interpretují i umělci, v jejichž podání ji uslyšíte.

8. května – kostel. sv. Petra a Pavla, Praha 8 – Staré Bohnice (od 19.30)

9. května – Chodovská tvrz, Praha 4 (od 19.00)

Vstupenky zakoupíte:

Na koncert 8. 5. v místě (doporučené vstupné 100 Kč) nebo rezervujte na m.fialkova@centrum.cz. Jak na místo koncertu, najdete na: www.starebohnice.cz

Na 9. 5. v místě nebo předem rezervujete e-mailem na pokladna@chodovskatvrz.cz,

tel.: 267 914 831 (vstupné 250,-snížené 190,- Kč. Využijte akce 1 + 1 vstupenka na koncert vážné hudby!)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012