POSELSTVÍ
Polský prezident Bronislav Komorowski udělil Rytířský kříž Řádu za zásluhy Polské republiky prof. Tomáši Halíkovi a doc. Jiřímu Freidlovi. Stříbrnou medaili Za zásluhy o kulturu Gloria Artis in memoriam prof. Oswaldu Klapperovi, Čestnou medaili Bene Merito za zásluhy Polské republiky Josefu Mlejnkovi a Jaroslavu Šubrtovi. Všem byla vyznamenání udělena za přínos k rozvoji česko-polského dialogu.
ZA VŠECHNY
Tomáš Halík udržoval úzké kontakty s polskými intelektuály, disidenty a představiteli církve ještě před rokem 1989. V těžkých dobách patřil k nejbližším spolupracovníkům kardinála Tomáška. V roce 1990 připravil první návštěvu papeže Jana Pavla II. Ten ho jmenoval konzultorem Papežské rady pro dialog s nevěřícími. V letech 1991 – 2011 p. Halík v Polsku publikoval jedenáct knih, řadu článků a rozhovorů. Přednášel na odborných konferencích a univerzitách, například Hnězdenském sjezdu, Gdaňském Aeropagu, Kongresu křesťanské kultury v Lublinu, Dnech Josefa Tischnera na Jagellonské univerzitě v Krakově. Od polských biskupů je zván k přednáškám, vede duchovní cvičení pro kněze a studenty bohosloví. Roku 2007 ve Varšavě obdržel cenu polských knihkupců Fénix za nejlepší knihu zahraničního autora, roku 2011 ve varšavské synagoze čestný titul Člověk smíření za zásluhy o křesťansko-židovský dialog. Papežem Benediktem XVI. byl jmenován čestným prelátem Jeho svatosti. Mons. prof. PhDr. Tomáš Halík Th.D. (1948) přednáší filozofii, sociologii a náboženství na Univerzitě Karlově v Praze. Je prezidentem České křesťanské akademie, působí v pražské Akademické farnosti. Členem mnoha odborných společností, nositelem řady ocenění. Svými přednáškami a knihami oslovuje domácí a zahraniční křesťany i ty, kteří své místo hledají.
PRO VŠECHNY
Vyznamenání byla oceněným předána z rukou p. velvyslance Jana Pastwy na slavnostním večeru. Následný koncert předních polských umělkyň byl „třešničkou na dortu“. Jednak velké sólistky Vratislavské opery Aleksandry Kubas: absolventky vratislavské Hudební akademie, vídeňské Hudební univerzity a laureátky ceny Mezinárodní pěvecké soutěže S. Moniuszka. Její soprán nádherně zněl v partech od F. Chopina či v árii Roxany z Krále Rogera od K. Szymanowskeho. I v dalších sólech velkých polských a světových skladatelů. Při klavírním doprovodu Magdaleny Blum, též absolventky zmíněné akademie, kde dodnes působí, a současně i studentky americké profesorky De Wayne Wee. Bravurní klavíristka, známá z nejvýznamnějších světových koncertních síní USA, Ruska a Evropy, na pražském večeru předvedla své umění ve Valčíku z opery Faust od F. Liszta, ale i v klavírním doprovodu k áriím z děl V. Belliniho, J. Masseneta a Ch. Goudona – až se tajil dech. Pořadatelé k tak slavnostní příležitosti a ke vstupu do své již čtvrté sezóny koncertního cyklu Salon Polski nemohli zvolit lépe.
GENTLEMANSTVÍ
Večera, prodchnutého velebností hudby a zpěvu v krásném prostředí Velvyslanectví Polské republiky se zúčastnil kromě mnoha vzácných hostů také kardinál arcibiskup Dominik Duka. O osobní přítomnost zde nešlo pouze z pozice jeho úřadu: jako hluboce duchovní člověk je setkáváním a dialogům, majících přesah a nesoucích poselství pro budoucno, velmi otevřený. Jinak by – podle mne – ještě v Hradci Králové nemohl stát u zrodu Týdnů vzájemného porozumění a zdejší katedrála by dnes nebyla tak známá jako zářivý drahokam.
Tomáš Halík po převzetí vyznamenání ve svém proslovu (i za ostatní oceněné) zdůraznil, že naslouchání druhým a vzájemný dialog pokládá za velmi důležité. A že se vynasnaží být vyznamenání hoden – tím, že se pro toto naplnění bude snažit zůstat opravdovým gentlemanem. A to i sám k sobě na své další pouti.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad