Fotografie i obrazy v galerii Rudolfinum
Shirana Ahanbazi – nepřehlédnutelná osobnost současné fotografie. Inspirována zátiším květin a přírodnin holandské malby 17. století vytváří v kombinaci s vlastními fotografiemi portrétů a krajin barevná a černobílá zátiší geometrických útvarů a předmětů. Motivují ji i dějiny výtvarného umění, aniž podléhá sentimentu. Hraje si s „barvami, subjektivností a touhou po nekonečnu“, aniž je romantická. Do podvědomí veřejnosti vešla fotografickým souborem Dobrá slova, když se v letech 1998 – 2003 vracela do své vlasti: Iránu. Zachytila důvěrně známé prostředí již s určitým odstupem, elegancí, nenuceností a současně se závažností i obrazovou průzračností – ve struktuře domoviny. Stejně tak soubory s mnoha jiných míst světa, například Painted Desert, Mir.
TAKŽE ZNOVA (Malá galerie Rudolfina) čítá osmnáct fotografií a maleb autorky. Fotografické zátiší je tradiční technikou malby reklamy na fasádu domu zachyceno na plátno. Nefotografickou technikou je i ručně tkaný koberec na zakázku. Umělkyně namísto kulturních tradic rodné země užívá tzv. posunutého obrazového kódu k formulaci toho, v jakých intencích se pohybuje svým uvažováním o možnosti „zobrazení fotografického obrazu“. Umělkyně se najít odpovědi na otázky, například je-li pravdivější snímek černobílý či barevný, je-li přenesení zachycené tváře do struktury látky ústupovou cestou od reality k abstrakci či jde o překódování fotografického zrna, je-li její fotografie protestem či cestou k osvobození od služebnosti reprodukce, je-li zachycení foto momentu jedinečné a hodné úžasu či je pomíjivé.
Teoretici a kritici nešetří úvahami o autorčině barvitém vnitřním světě a pohledu, hlubokém osobním vztahu k místu, odkud odešla a k místu, kde žije nyní. Její poslední díla se posunula k motivům univerzálním, abstraktnějším, intimnějším. Zpodobňováním okolního světa nám dříve ukazovala svou mentální stránku. Dnes abstraktně kosmickými foto-obrazy předkládá otázky našich životů v reálném světě.
DOLY / HUTĚ – devadesát pět černobílých fotografií Bernda a Hilly Becherových.
Patří mezi nejvýznamnější představitele německé poválečné fotografie. Nejen kvůli monumentálnímu dílu, ale i díky mimořádnému světovému úspěchu žáků düsseldorfské fotografické školy, kterou založili. Jako průkopníci konceptuální fotografie ovlivnili několik generací německých fotografů. Spolupráce obou se datuje od roku 1957: spojila je fascinace svébytným tvarem technických objektů a staveb. Historiografický přístup a snaha uchovat v paměti mizející formy se vyvinul později. Becherovi se obraceli k předválečné tradici, inspirovali se také sociálními tématy 20. a 30. let, zejména pak meziválečnými avantgardními směry „nové věcnosti“. Objekty, které se jim podařilo povýšit na autonomní estetické objekty, připomínají průčelí středověkých katedrál, dojem ještě umocňuje charakteristická strohost a chladná dokumentárnost snímků. Střízlivost je základem objektivního přístupu k námětu ve snaze o co nejobšírnější a nejobjektivnější svědectví. Proto se jim podařilo Řadou přísných pravidel, podmiňujících sestavení série objektů a motivů, se jim zdařil určitý typologický systém: objekty seřadili do jakési síťové linky – se zvýrazněním individuálních prvků u budov stejných funkcí.
Vystavený soubor tzv. industriálních krajin je určitým typem černobílých obrazů.
Nejde však o zobrazení architektonických děl, ale o situování provozu těžkého průmyslu v urbánním a krajinném kontextu. Základem vystavené kolekce jsou díla objektů z Porúří. Pro umělce od počátku šedesátých let silné téma. Jím sledovali zobrazování areálů do nejmenších podrobností, například dolů Hannover v Bochumi, Zollern v Dormundu či Concordia v Oberhausenu. Doplňují je snímky z oblasti kolem města Seigen v Severním Porýní-Vestfálsku, z Velké Britanie, Francie, USA. V souladu se záměrem obou umělců – vyvstal v porovnání pohledů plně jazyk industriální architektury, jak se v průběhu plného století vyvíjel bez ohledu na regionální či státní hranice.
Entuziasmus, s nímž Becherovi naplňují svůj koncept, dokládají nejlépe jejich vlastní slova: „Vzrušení, které pro nás toto téma představuje, spočívá ve skutečnosti, že se stavby s principiálně stejnou funkcí vyskytují v tak rozličných formách.“
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad