Putování českého knedlíku za světovou slávou

Český houskový knedlík je instituce. Vařili ho dávno před vznikem monarchie a rozšířil se daleko za její hranice. V časech Karla Havlíčka Borovského, Františka Palackého či Boženy Němcové býval hlavním jídlem.
Čechy napadlo vpracovat do něj včerejší housky na kostičky rozkrájené, často i na másle osmažené. Jednou týdně trůnilo na talíři maso jako příloha. Časem se skladba talíře proměnila. S prosperitou společnosti se maso stalo hlavní složkou, knedlík přílohou. Býval hutný a člověka nasytil.
Před šesti lety vznikla v Praze soutěž o nejlepší knedlík, Perla české kuchyně. Světová federace novinářů FIJEV, a dr. Miroslav Navara z Asociace českých novinářů v oblasti turistického ruchu, pozvali autory soutěže na presentaci českého houskového knedlíku v kouzelném tenisovém městečku Umag na istrijském pobřeží (20 hodin autem tam a zpět), kde se konal pravidelný mezinárodní kongres kuchařů. Jako jeden ze dvou autorů (druhým je Jiřina Dienstbierová) jsem pozvání přijal a připravil si počítačovou presentaci. Agentura CzechTourism laskavě poskytla pěkné brožurky o české kuchyni v dobré angličtině, chorvatská turistická komora přispěla na benzin a ubytování.
Pořadatelé kongresu, asociace istrijských šéfkuchařů, mě rovněž požádali o ochutnávku dvou verzí knedlíků v rámci představení dvou národních jídel zúčastněných zemí. Přibalil jsem si 10 kg polohrubé mouky, kostičky ze 40 rohlíků a čerstvé kvasnice. Na reakci kuchařů z Indie, Japonska, Číny, Francie i jiných zemí jsem byl opravdu zvědav. Rozhodl jsem se, že s knedlíkem představím další perlu české kuchyně, svíčkovou. Požádal jsem o maso, zeleninu, koření, smetanu a druhý den v pět ráno v rozlehlé kuchyni hotelu Meliá Coral začal. Měl jsem servírovat v 10:30 jak svíčkovou, tak švestkové knedlíky s tvarohem pro stovku zvědavých šéfkuchařů z celého světa. Dostal jsem dva šikovné kuchaře na pomoc. Hurá!
Těsto na houskové knedlíky jsem pro pikantnost udělal napůl z mléka, napůl z podmáslí. Na svíčkovou neměli koření, hlavně nové, nakrájel jsem tedy o celer víc. Prošlo to. Smetanu měli průmyslovou krabicovou, dal jsem napůl s bílým jogurtem, který voněl čerstvě, a šťávu ze 4 citronů. Každý dostal komínek: plátek masa, na něj jeden knedlík, žufánek omáčky a ždibec jablečno ostružinové marmelády; brusinky jsem nesehnal. Maso bylo měkké, takže jedlík projel knedlíkem i masem i hranou vidličky. Podobnou omáčku ještě neměli, přidávali si. Oceňovali na ní hladkou konzistenci, lesklý povrch, roztodivnou, harmonickou chuť a zajímavý vzhled. Zejména asijští kuchaři byli k popukání: namočili do omáčky prst, strčili ho do úst, po chvíli mlaskání a honění omáčky po patře napíchli namočený knedlík na vidličku a přemítavě ho snědli, potom ochutnali maso a pochvalně dlouho kývali hlavou. Mnozí si přišli ještě pro jeden knedlík a omáčku. Nakonec nezbylo nic. Pan Gisur Gudmunsson, president Světových asociací šéfkuchařů, českou kuchyni veřejně pochválil za kvalitu a nápaditost.
Ovocných (broskvových z kompotu, jiné ovoce nebylo) jsem udělal také stovku, ale přítomní kuchaři všechno snědli už v kuchyni a na porotu či lidi se nedostalo. Tvarohem s cukrem a žloutky přelitým dobrým máslem byli uneseni. Naše denní strava jim je zrovna tak exotická, jako jejich nám.
Přední televizní stanice Chorvatska, Slovinska a Itálie celou akci natočily, včetně rozhovorů s hlavními protagonisty. Rovněž rozhlasové stanice z účastnických zemí vysílaly pořady o šéfkuchařském hodování. Veřejnost ve zmíněných zemích měla příležitost seznámit se s kouzly české kuchyně, zejména slovutných a slavných knedlíků na slano i sladko.
Recept na knedlík mi poskytl vítěz předminulé soutěže Perla české kuchyně, hotel Hoffmeister, a recept na omáčku Jana Podaná z restaurace Lesní zátiší ve Vejprnicích, vítězka loňské soutěže o nejlepší omáčku. Recept své babičky na kynuté těsto ovocných knedlíků mi sdělila sestřenice Věra Kopálová z Nejdku.
Tak to bylo moje březnové putování s českým knedlíkem za světovou slávou.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad