Laboratoř moci
V expozici „Laboratoř moci“ na vás dýchne děsivá atmosféra 50. let 20. století
Tisková zpráva k otevření expozice „Laboratoř moci“ v Národním památníku na Vítkově, U Památníku 1900, Praha 3
Národní muzeum ve spolupráci s Televizí Metropol u příležitosti výročí „Vítězného února 1948“ otevírá 25. února 2012 expozici „Laboratoř moci“, umístěnou v podzemních prostorách Národního památníku na Vítkově, které byly vybudovány v 50. letech 20. století jako zázemí pro péči o mumifikované tělo Klementa Gottwalda. Expozice emotivním způsobem upozorňuje na zneužití Památníku komunistickou propagandou, přibližuje osobu prvního „dělnického“ prezidenta a kult osobnosti, který vyústil ve vybudování mauzolea. Součástí expozice je i strojovna a autentické prostory, kde bylo ošetřováno tělo Klementa Gottwalda.
Hlavní část expozice je zaměřena na období 50. let a na osobu Klementa Gottwalda. Připomíná období po jeho úmrtí v roce 1953, kult osobnosti, komunistickou propagandu a proměnu Památníku osvobození na Proletářský Pantheon a mauzoleum Klementa Gottwalda. Ústředním momentem celé expozice je scéna připomínající posmrtnou manipulaci s tělem prvního „dělnického“ prezidenta. Fotografie a dobová hesla podtrhují atmosféru období 50. let minulého století. Expozice ve zkratce odkazuje také na příčiny komunistického převratu a na dobu před únorem 1948.
Národní muzeum Národní Památník na Vítkově rehabilitovalo, vrátilo mu původní účel symbolu demokratické republiky a v roce 2009 v něm vybudovalo expozici Křižovatky české a československé státnosti. „Dokončení stálé expozice v Národním památníku na Vítkově je jedním z dalších projektů, kterými se Národní muzeum zaměřuje i na méně šťastná období naší historie. Nově otevřená část expozice připomíná zneužití tohoto místa a je mementem a varováním, jak může být demokracie křehká a jak snadno mohou lidé přijít o svou svobodu,“ vysvětluje generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Projekt vznikl ve spolupráci Národního muzea a Televize Metropol. „Televize Metropol opět prokazuje, že je televizí s názorem, která se nevěnuje pouze komerčním tématům, ale cítí i společenskou zodpovědnost,“ dodává generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Generální ředitel Televize Metropol Marek Vítek k tomu říká: „Jsme velmi rádi, že se můžeme společně s Národním muzeem podílet na akci, která má připomenout jednu z nejtemnějších stránek našich dějin. Akci zároveň vnímáme jako velmi aktuální. V době různých ekonomických a finančních krizí se opět probouzejí nejrůznější populisté a radikálové, kteří nabízejí svá zaručeně dobrá řešení. Náš projekt ukazuje, jak takové experimenty končí.“
Doprovodný program představí záznamy z balzamovací knihy
V rámci doprovodného programu s názvem „I zlo může mít pozlátko“ jsou během víkendu 25. až 26. února pro širokou veřejnost připraveny speciální prohlídkové trasy. Během odborných výkladů se návštěvníci blíže seznámí s osobou Klementa Gottwalda, problematikou balzamování jeho těla nebo s fungováním Památníku jako mauzolea. Pouze o tomto víkendu budou mimořádně vystaveny záznamy z balzamovací knihy. Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s činností Útvaru pro zabezpečení těla a mauzolea soudruha Klementa Gottwalda, s fotografiemi přístrojů a původním vybavením mauzolea.
Na víkendový program navazuje ve dnech 27. února až 2. března stejnojmenný program věnovaný základním a středním školám. Týden pro školy doplňují filmové projekce zabývající se otázkou lidských práv z distribuce Jeden svět z cyklu Ztracená duše národa.
Výstava Rudá muzea ukazuje vliv komunistické ideologie na činnost muzeí Expozice „Laboratoř moci“ a doprovodný program „I zlo může být pozlátko“ úzce navazují na výstavu Rudá muzea, která se věnuje vlivu komunistického režimu a ideologie na československá muzea v letech 1948–1989. Na pěti vybraných historických událostech (husitství, VŘSR, Mnichov, Slovenské národní povstání a únorový převrat) Rudá muzea ukazují dezinterpretaci dějin na tehdejších výstavách v důsledku komunistické propagandy. Výstava je otevřena do 1. dubna 2012.
Byly jsme tam taky
Monodrama podle knížky politické vězeňkyně Dagmar Šimkové. V podání Činoherního studia v Ústí nad Labem. Pouze v sobotu 25. února od 17.00 hodin
Projekce filmů
s tématikou porušování lidských práv z distribuce Jeden svět z cyklu Ztracená duše národa vztahující se k 50. letům 20. století. Začátek každou celou hodinu.
Rudá muzea a Laboratoř moci
Komentovaná prohlídka výstavy Rudá muzea poukazuje na vliv komunistické ideologie na muzea v letech 1948–1989. Vyvrcholením prohlídky je sestoupení do podzemní „Laboratoře moci“, ve které lékaři pečovali o nabalzamované tělo Klementa Gottwalda.
Příběh Památníku
Interaktivní program, během kterého žáci aktivním způsobem postupně odkrývají dějinnou zkušenost Památníku s důrazem na období po roce 1948. Žáci pracují aktivním způsobem v badatelských skupinách.
Mauzoleum Klementa Gottwalda a objevování balzamovací knihy
Komentovaná prohlídka zve k objevování „zmizelých“ míst Památníku z období socialismu, věnuje se přestavbě Památníku na mauzoleum Klementa Gottwalda a odkrývá tajemství balzamovací knihy.
50. léta v Československu
Lektorovaný program, zaměřený na období budování kultu osobnosti na jedné straně a období politických procesů na straně druhé, zavede žáky nejen k umělecké výzdobě Památníku z 50. let a osobnosti Klementa Gottwalda, ale také k poslední korespondenci Milady Horákové před její popravou.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad