Dopis z Budapešti

Na konci února náš Spolek Bohemia v Budapešti uspořádal veselou masopustní zábavu na rozloučenou s zimou. Hospodářem byl sám Švejk spolu s paní Müllerovou, kteréžto figury zosobnili naši přátelé László Polgár a Zdenka Kaposváriová. Další přátelé oživili ve skvělých kostýmech slavné osobnosti českých dějin a literatury: výpravčí Hubička proštípnul vstupenky u vchodu, z Jičína přijeli Rumcajs s Mankou, kněžna Libuše k sobě pozvala Přemysla Oráče, jako dobrotivý přízrak se objevila Bílá paní. Jan Žižka udělal pořádek palcátem, Babička přinesla pozdrav z Babiččina údolí, Ema Destinová byla ohromná a báječná, strýc Pepin taky zpíval škálu a hledal svou švagrovo. Nakonec nastoupil na scénu i sám Karel IV. se svými čtyřmi ženami. To byla velká paráda! Mezi maskami ale byli i čert Belzebub a jeho dcera, vícero bab a čarodějnic, Mexičan, arabský šejk, Japonka, křižácký rytíř atd. Nechyběli ale ani pan konzul s ženou v decentních úborech. Hosté tančili na hudbu Tom Sawyer Bandu z Adamova, ale naučili si i český ševcovský tanec. Dárky z tomboly zmizely á la Hoří, hoří, má panenko... Na závěr Švejk vyprávěl, jak se učí maďarsky v Českých Budějovicích a jak se učí stále víc Maďarů česky jen z lásky. A také o založení stolní společnosti a jak se rozmnožují české pivnice v Budapešti... Všichni se společně bavili skvěle a spontánně.
Všechny přátele ve světě i v České republice srdečně zdraví za spolek Bohemia v Budapešti:
Eva Molnárová (Bílá paní), Ota Zachár (Karel IV.), Miloš Vnuk (Belzebub), Ilona Goldmannová (jedna z žen Karla IV.) a další....
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad