VÁNOCE tentokrát MALOVANÉ

Začátkem adventu začíná vánoční výstava, zaměřena na kouzlo českých lidových Vánoc, a to různými technikami malby na nejrozmanitějších podkladech.
Zdobnost a krása, kterou předmětům dodali sami autoři, aby vyjádřili potěšení ze samotné tvorby, jsou tu podřízeny účelu. Jsou přehlídkou umění našich předků a zručnosti současníků.
V ukázkách rozmanitého způsobu malby na různé podklady – papír, látka, kámen, dřevo, kov, sklo, kůže můžeme obdivovat prastarou techniku podmalby na skle, barevné vitráže, mozaiky. I zdobení textilu s názornou ukázkou tvorby modrotisku: technikou je zhotoven vystavený modrotiskový betlém Antonie Dostálkové, patřící ke skvostům výstavy. Dámy potěší různé způsoby vyšívání – malba jehlou, křížová výšivka, Richelieu a tvorba krajek – paličkované či šité, frivolitek, drhání. Ocení i malbu na hedvábí, batiku, díla z ovčího rouna, různá tkaní..
Samostatnou kapitolou je zdobení dřevěných předmětů, a to historickými technikami: užitkové předměty upravované řezbou, vypalováním, barvením, malováním, vyléváním kovem, vybíjením, intarziemi. Kromě klasicky vyřezávaných betlémů je zde intarzovaný betlém Josefa Procházky (vytvořen z dýh, pocházejících ze 48 druhů dřev). Unikátem je betlém na kůži (materiál dosti užívaný). Nejeden keramický v betlémech Tupecké, Chodské, Habánské keramiky, ale i keramiky zakuřované. Také díla současníků. Návštěvník si sám může vyzkoušet svou zručnost na hrnčířském kruhu.
Většinu místa zabírají betlémy malované: od slavných malířů (M. Aleš, J. Wenig, J. Lada, M. Kvěchová), zastoupeny jsou i současné. Obdivuhodné jsou například velkolepé ústecko-orlické jesličky Jiřího Knapovského, třebíčské malované betlémy Květoslava Syrového, skautský betlém (1945) tehdy sedmnáctiletého Oldřicha Drozdy. Nechybí unikátní kulisový betlém přemalovaný Jiřím Zapletalem podle pohlednic Josefa Lady.
Výstavu obohacuje sbírka skříňových betlémů, zapůjčených z Krkonošského muzea správy KRNAP z Vrchlabí. A určitě překvapí malovaný betlém – přímo tvořený pro výstavu jako první betlém autora slavného krtečka Zdeňka Milera.
Během výstavy tvůrci předvádějí různé výtvarné techniky, proběhne 12. setkání řezbářů za účasti předních českých a slovenských předních umělců oboru. Setkání krajkářek obohatí ukázky technik vyšívání a tkaní.
MALOVANÉ VÁNOCE v Betlémské kapli – výstava otevřena 25. 11. 2011 – 2. 1. 2012 9 – 18 hodin / 24. 12. a 31. 12.: 9 – 14 hodin, 25. 12. A 1. 1.: 13 – 18 hodin.
TRADICE ČESKÝCH VÁNOC – Botanická zahrada UK/Na Slupi, Praha 2 25. 11. 2011 – 1. 1. 2012
I tuto výstavu lze doplnit návštěvou pražských vánočních trhů i dalších výstav ve vánočním duchu.
osaJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad