PRAŽSKÉ ROKOKO

Podtitul Kulturní a společenský život v Praze 1740–1791 představuje rozkvět stylu, osvícenství, racionalismus a přínos antických reminiscencí v umění: od nástupu Marie Terezie až ke korunovaci Leopolda II.
Rokaj – bohatě členěný dekorativně „hravý“ ornament se zavíjenými rohy a mnoha detaily je znakem Rokoka, tedy základem pro název tohoto kulturního stylu 18. století. Ani obsahem, ani formou nezobrazuje velká témata. Charakterizuje způsob tehdejšího života vyšších vrstev, spojený s charakteristickou módou. S interiéry a jejich zařízeními, pojímanými jako umělecké celky s elegantně zdobným nábytkem, drobnými plastikami, dekorativními zrcadly a čalouněním. S reliéfy a nástěnnými malbami, později i s kameninou a porcelánem. A to v domech šlechty a bohatších měšťanů, kterým se další vrstva obyvatel snažila přiblížit. V době hravých a zdobných interiérů se životní styl ovšem zásadně měnil. Panovnické reformy uvolnily celkové poměry: s nimi však i poměry náboženské, sociální, hospodářské, demografické, kulturní. Probouzely život národní, vzdělanost a vědu. Důležitým se stal rok 1784, kdy byla čtyři samostatná pražská města spojena pod jeden magistrát.
Výstava v šesti stech originálních exponátech přibližuje také důležité historické události, které významně ovlivnily život hlavního města – jako protipól k „rokokovému pozlátku“. Byly to například obléhání či obsazování města cizími vojsky, klimatické katastrofy, existenční i zdravotní problémy prostých obyvatel apod. Základ expozice tvoří předměty každodenního života, nábytek, oděvy, drobné předměty denní potřeby. Dále obrazy, plastiky, grafická a knižní tvorba i další exponáty ze sbírek a fondů pořádajících organizací (Archiv hlavního města Prahy / Muzeum hlavního města Prahy).
Netradičně instalovány tak, aby umožňovaly co nejlepší představu života Pražanů v daném časovém úseku.
Výstavu v Clam-Gallasově paláci, otevřenou 15. 11. 2011–22. 1. 2012, doplňuje bohatý program (například i s rokokovým tancem). Doprovodná publikace obsahuje třináct odborných studií a na sto barevných reprodukcí.
Olga Szymanská (z tiskového materiálu)How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad