Filmové vzpomínání na Jiřího Voskovce

ZIMA 2011 Slovo redakce česky
obálka čísla

V Americkém centru v Praze představila 2. listopadu svůj nový filmový dokument My Father George Voskovec stipendistka Fulbrightova programu Libuše Rudinská.

Jiří Voskovec (19. 6.1905–1. 7. 1981), partner Jana Wericha v předválečném Osvobozeném divadle, prožil v USA léta emigrace za druhé světové války a natrvalo se tam usadil na jaře 1951 – po krátkém čase stráveném v osvobozené vlasti, dvouletém působení ve službách UNESCO v Paříži a pak po téměř ročním nedobrovolném pobytu v americkém internačním středisku na ostrůvku Ellis Island v newyorské zátoce. V USA hrál a režíroval v divadle, kde byl úspěšný zejména jako představitel čechovovských postav. Herecky se rovněž uplatnil v televizi a ve filmu: v Československu se s ním návštěvníci kin setkali pouze jednou, a to v roli jednoho z porotců – daboval ho však Václav Voska – ve snímku Dvanáct rozhněvaných mužů (Twelve Angry Men).

V dokumentu natáčeném na řadě míst ve Spojených státech i v Čechách, včetně Voskovcova rodného domu v Sázavě, vzpomínají někteří umělcovi přátelé a lidé z branže. Režisér Miloš Forman lituje, že nemohl v žádném ze svých filmů nabídnout Jiřímu Voskovcovi roli důstojnou jeho hereckých kvalit. Voskovcovy dcery si z dětských let mj. vybavily, že je otec odmítal vzít na prohlídku symbolu Spojených států, Sochy svobody. Říkal: „Jedenáct měsíců na Ellis Islandu jsem se jí díval na zadek, to mi stačilo“.

Jaromír Novotný

Poznámka red.: Ellis Island je malý ostrov poblíž ostrova, na kterém je Socha svobody. Měla jsem tu možnost bývalé internační středisko, nyní muzeum, navštívit. A mrazilo mne z toho. Rodiny, – cestující z celých lodí s uprchlíky sem museli vstoupit, ukázat zavazadla, pobýt – nevím jak dlouho – a buď jim byl pobyt do USA povolen nebo ne. Po týdnech či měsících plavby po moři o hladu žízni, to bylo tedy nemilé přivítání v zemi svobody...

Je tam dodnes plno zavazadel – nejvíce dřevěných beden, košů, ale i dětských kočárků apod., které tam musely z nějakých důvodů zůstat. Také tam jsou vylepené plakáty, lákající Čechy z Rakouska-uherska k zakoupení jízdenky k plavbě na lodi přes oceán do země zaslíbené.

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012