Filmové vzpomínání na Jiřího Voskovce

V Americkém centru v Praze představila 2. listopadu svůj nový filmový dokument My Father George Voskovec stipendistka Fulbrightova programu Libuše Rudinská.
Jiří Voskovec (19. 6.1905–1. 7. 1981), partner Jana Wericha v předválečném Osvobozeném divadle, prožil v USA léta emigrace za druhé světové války a natrvalo se tam usadil na jaře 1951 – po krátkém čase stráveném v osvobozené vlasti, dvouletém působení ve službách UNESCO v Paříži a pak po téměř ročním nedobrovolném pobytu v americkém internačním středisku na ostrůvku Ellis Island v newyorské zátoce. V USA hrál a režíroval v divadle, kde byl úspěšný zejména jako představitel čechovovských postav. Herecky se rovněž uplatnil v televizi a ve filmu: v Československu se s ním návštěvníci kin setkali pouze jednou, a to v roli jednoho z porotců – daboval ho však Václav Voska – ve snímku Dvanáct rozhněvaných mužů (Twelve Angry Men).
V dokumentu natáčeném na řadě míst ve Spojených státech i v Čechách, včetně Voskovcova rodného domu v Sázavě, vzpomínají někteří umělcovi přátelé a lidé z branže. Režisér Miloš Forman lituje, že nemohl v žádném ze svých filmů nabídnout Jiřímu Voskovcovi roli důstojnou jeho hereckých kvalit. Voskovcovy dcery si z dětských let mj. vybavily, že je otec odmítal vzít na prohlídku symbolu Spojených států, Sochy svobody. Říkal: „Jedenáct měsíců na Ellis Islandu jsem se jí díval na zadek, to mi stačilo“.
Jaromír NovotnýPoznámka red.: Ellis Island je malý ostrov poblíž ostrova, na kterém je Socha svobody. Měla jsem tu možnost bývalé internační středisko, nyní muzeum, navštívit. A mrazilo mne z toho. Rodiny, – cestující z celých lodí s uprchlíky sem museli vstoupit, ukázat zavazadla, pobýt – nevím jak dlouho – a buď jim byl pobyt do USA povolen nebo ne. Po týdnech či měsících plavby po moři o hladu žízni, to bylo tedy nemilé přivítání v zemi svobody...
Je tam dodnes plno zavazadel – nejvíce dřevěných beden, košů, ale i dětských kočárků apod., které tam musely z nějakých důvodů zůstat. Také tam jsou vylepené plakáty, lákající Čechy z Rakouska-uherska k zakoupení jízdenky k plavbě na lodi přes oceán do země zaslíbené.
-ES-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad