KLENOTY BULHARSKÝCH IKON: XV. – XIX. STOLETÍ

Ze sbírek Městské galerie výtvarného umění v Plovdivu, Plovdivské svaté metropole a Okresního etnografického muzea v Plovdivu je můžeme obdivovat na Pražském hradě.
Pozoruhodná kolekce z pokladů bulharské národní kultury může rozšířit znalosti milovníků umění a historie o kulturních, uměleckých a duchovních hodnotách bulharského území, spojených s byzantskými i slovanskými tradicemi Východu. Krásný dobový interiér Rožmberského paláce s intimním nasvícením souzní, jako dobové nástroje a hlasy reprodukovaného hudebního doprovodu, který výstavou provází.
Z úvodu se dozvíme o vzniku plovdivské městské galerie (1975) i o nové budově pro tuto sbírku na okrouhlé obranné věži raně byzantských hradeb ve Starém Plovdivu.
Prohlídka se odvíjí jako duhová nit mezi více nežli osmdesáti exponáty. Má dvojí cíl: ukázat vývoj bulharského ortodoxního umění v období od druhé poloviny 15. až do 19. století a seznámit českou a mezinárodní veřejnost s rozmanitostí forem ikonografie. Nalezneme tu bulharské školy různých historických období, jejichž známí i takřka neznámí mistři přispěli ke značnému rozvoji východního pravoslavného umění jak plovdivské oblasti, tak jižního i severního území. Nejstarší exponáty pocházejí z 15. století: epochy posledního rozkvětu byzantského umění a nebývalého tvůrčího rozvoje v oblasti architektury, malby, ikonografie miniatur i užitého umění. Opravdovými skvosty tohoto období jsou Kristus Pantokrator, Sv. Bohorodice Hodigtria, ikona patronů plovdivského chrámu Sv. Konstantin a Sv. Helena, a vznikem o málo mladší deska Sv. Jiří, korunovaný na trůnu (z konce 16. století). Mimořádně významná je série osmi ikon tzv. svátkové ikonostasové řady z území Nesebru (16. století) od mistrů postbyzantské školy, například Narození Panny Marie nebo Zvěstování ze zdejšího kostela sv. Jana Mořského. Následné století zastupují díla z Plovdivu, Rrakitova, Asenovgradu, Gorniho Vodenu a dalších obcí jižního území. Osmnácté století reprezentují práce nejpopulárnějších místních výtvarných škol: samokovské, trjavenské, banské a odrinské. K nejhodnotnějším a nejzajímavějším patří kopie athoských zázračných ikon jako Sv. Bohorodice Trjručka (Trojruká) z Chiendarského kláštera, Sv. Bohorodice Portarica (ochránkyně dveří) se světci z kláštera Iveron. Rozměrnější Sv. Jiří se scénami ze života (konec 17. Století).
Fascinující výprava napříč staletími se vyznačuje nejen vědeckým přístupem, ale také hlubokým průhledem do východoevropské tradice ortodoxního křesťanství. Pro nejednoho návštěvníka se zde pak může stát objevem okamžik, kdy v prezentovaných ikonách odhalí nejvyšší kulturnost výtvarného výrazu, nejširší znalost tematiky, největší míru víry, nejhlubší duchovní prožitek jejich tvůrců. A obohatí se vzácnými církevními předměty z bulharských zlatnických dílen od konce 18. století do konce století následného.
Výstava v Rožmberském paláci (do 31. ledna 2012) klade důraz na společné křesťanské základy bulharské a české kultury. Chce obnovit kulturní kontakty mezi oběma zeměmi.
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad