GRATIAS AGIT

Už po patnácté udělil ministr zahraničí prestižní ceny Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky ve světě. Mezi dvanácti osobnostmi, které převaly ceny v Černínském paláci jsou jak čeští krajané, tak cizinci, bohemisté, vědci, umělci či podnikatelé, kteří řadu let působí ve prospěch Česka.
Je to Niels Barfoed z Dánska, spisovatel a publicista, významná osobnost česko - dánských vztahů. Jana Claverie. Češka, která žije ve Francii, historička umění. Proslavila se propagací umělců 20. století. Aleksandar Ilič, srbský bohemista, spisovatel, překladatel a diplomat. Karel Janovický, bývalý pracovník britského rozhlasu, na stanici BBC.
Oleg Malevič, slavný ruský bohemista z Petrohradu, zároveň literární vědec a překladatel. Z Izraele ocenění dostává pan Hugo Marom. Je jedním z Wintonových dětí a člověk, který pracoval na řadě vojenských patentů. Z Irska si pro cenu přijel pan Ivor McElveen, protagonista česko – irské spolupráce.
Z Itálie je Guiliano Pellegrini, předseda Svazu obcí Ledrenského údolí, člověk, který se stará o propagaci informací o tom, jak v době první světové války a na jejím konci řada italských vesnic, které se musely vystěhovat, našla nové domovy na tehdejším území Rakouska-Uherska a posléze naší země. Z Kypru je Antonis Protopapas, sociální vědec, odborník na historii České republiky. Umělec, Mirek Smíšek z Nového Zélandu se kromě malby věnuje také keramickému řemeslu.
Američan Raymond Snokhous léta pracuje pro zájmy České republiky, je honorárním konzulem České republiky v Texasu. Možná nejznámějším oceněným je Tom Stoppard. Britský dramatik a scénárista, v poslední době u nás známý svým dramatem Rock´n´roll na scéně Národního divadla.
Více na www.krajané.netHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad