Komunistky proti Zdeně Mašínové

-šeb- 1 2012 Aktuality česky

Kdyby to nebyla pravda, byl by to drsný fór. Komunistické poslankyně Marta Semelová a Marie Nedvědová podaly trestní oznámení na Zdenu Mašínovou pro přečin schvalování trestného činu. Zdena Mašínová prohlásila na přednášce pro studenty Vysoké školy ekonomické v Praze (31.X.2011), že schvaluje čin svých bratří. „Bylo to správné a já jen lituji toho, že jsem se kvůli tělesnému postižení, které mám od narození, nemohla do jejich akce přímo zapojit“.

Obě komunistické poslankyně vidí v tomto prohlášení podněcování k nenávisti vůči skupině osob, případně i hanobení národa či rasy. Zároveň však prohlásily, že netuší, zda uspějí...

Zdena Mašínová řekla, že se na případné projednávání těší a považuje celou akci za kádrování a drzost. Senátor Jaromír Štětina zase připomněl, že se blíží volby do KSČM a soudružka Semelová chce být předsedkyní, což ostatně oficiálně ohlásila již na VIII. partajním sjezdu. „Nejvíc odporné na tom ale je, že i to je důsledek demokratického parlamentu, tedy že tam mohou sedět takoví lidé,“ říká Zdena Mašínová.

V této souvislosti je smutný další fakt: již od 17. listopadu platí zákon o účastnících protikomunistického odboje. Jeho účastníci mají nárok na jednorázový příspěvek 100 000 korun nebo dorovnání důchodu na průměrnou výši. Ministerstvo obrany už mělo v polovině prosince na stole 1 500 žádostí – zatím jen rozesílá dopisy s prosbou o trpělivost. Jednotlivé případy budou posuzovat odborné orgány. Mj. také věznění Čestmíra Čejky z vedení Konfederace politických vězňů, který byl souzen v souvislosti s procesem s Miladou Horákovou a seděl dvanáct a půl roku!

V zákoně není daná lhůta, do kdy mají žadatelé peníze dostat. V Ústavu pro studium totalitních režimů, který také má žádosti zkoumat, zatím od ministerstva v polovině prosince neměli k ověřování jediné jméno! To potvrdil Pavel Žáček, který má tuto agendu na starosti.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012