Klaus a Medveděv – souznění duší
V prosinci zavítal do Prahy ruský prezident Dmitrij Medvedev s chotí Světlanou. Dva dny byl pod ochrannými křídly Václava Klause, který si dokáže vážit toho, že si ho v Rusku váží.
Proč Medveděv přijel? Oficiálně přivezl do Prahy carské korunovační klenoty, poklad poprvé zapůjčený do ciziny. Neoficiálně proto, že se má rozhodovat, kdo bude v Česku stavět jaderné reaktory. Na podzim byl premiér Petr Nečas v Bílém domě ze stejného důvodu: tendr na dostavbu je totiž v hodnotě 100 až 250 miliard korun! Aby Rusové podpořili svou sílu, nabízejí Česku stavět u nich železniční trať za 40 miliard korun.
V případě, že Rusové vyhrají, stali bychom se nebezpečně závislí: kupujeme totiž od nich většinu plynu a ropy. Rusové už u nás postavili šest reaktorů a ty zpracovávají ruské palivo. Ty další dva v Temelíně by jejich ekonomickou nadvládu ještě posílilo.
Pokud se zdá, že rozhodnutí v roce 2013 je ještě daleko, tak omyl: je nebezpečně blízko. V. Klaus dává při každé příležitosti najevo, jak si přízně Ruska váží. Odmítl výtky na nesvobodu voleb do parlamentu, které se konaly bezprostředně před Medveděvovým příjezdem. (Na internetu se pro vítěznou stranu Jednotné Rusko vžil název „Strana šejdířů a zlodějů“, na což Medveděv reagoval slovy „ jste hovada“ – ale později je smazal.) „Komsomolskaja pravda“ označila postoj našeho prezidenta k problémům kolem legitimity voleb za „maximálně taktní“ a „diplomatické“. Nechtěl se vměšovat do dění, které je pouze věcí ruského státu. Postavil se tak proti pozorovatelům ze zahraničí, kteří volby monitorovali.
Václav Klaus prohlásil, že se mu zamlouvají podmínky pro české firmy v ruské nabídce na dostavbu Temelína. Medveděvovi se zamlouvá Václav Klaus. S tohoto spojení nás může bolet hlava i peněženka.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad