Běla a její stonožkové děti

Běla Gran Jensen se po více než dvaceti letech života v Norsku v roce 1990 poprvé vrátila do Československa. Václav Havel byl čerstvým prezidentem a Běla byla dojatá při slavnostním koncertu na tuto počest. To ještě netušila, že za šest let bude pozvána na Hrad a dostane od Havla vyznamenání. Vymyslela totiž jak pomáhat nemocným dětem prostřednictvím dětí. Založila Hnutí na vlastních nohou – Stonožka. Děti malují pohlednice, obrázky, Běla je v prodává a za utržené peníze kupuje pro dětská oddělení českých nemocnic přístroje a další potřebnosti. Vypadá to jednoduše, ale samozřejmě je za tím spousta organizační a jiné práce. Ale právě toho se ujala Běla, zázračná bytost s neutuchajícími nápady, vesmírnou energií a důsledností, s kterou překonává problémy. Václav Havel se stal patronem Hnutí, stejně jako generální tajemník NATO lord George Robertson. A přidali se další patroni: prezidenti, králové a královny, zástupce Hnutí přijal papež a zrodil se vskutku mezinárodní projekt. Do malování se zapojily školy nejen v ČR a na Slovensku, ale i v Norsku, Polsku, Německu, Itálii, Kanadě, Argentině a dalších zemích.
Z výtěžků za obrázky i z prodeje jedinečné knihy psané a ilustrované dětmi z celého světa (s úvodem norské královny) se podařilo vydělat už v roce 2003 na 70 milonů korun. Hnutí do té doby vybavilo 40 nemocnic a rehabilitačních center, přispělo na obnovu škol zničených povodněmi aj. A stále ve své krásné činnosti pokračuje... Jen se koukněte na webové stránky a užasnete: Hnutí na vlastních nohou – Stonožka
Letos navíc Běla vymyslela výtvarnou a literární soutěž Svatá Anežka Česká. U příležitosti 800. výročí narození sv. Anežky Přemyslovny ji vyhlásilo Arcibiskupství pražské a hnutí Na vlastních nohou. Do dnešního dne došlo do arcibiskupského paláce více než 2000 výtvarných prací na téma Svatá Anežka Česká. Výstava těchto prací bude otevřena 12. 11. 2011 ve Strahovském klášteře, ponese název „Sv. Anežka Česká – genialita českého pedagoga.“
Arcibiskup Dominik Duka přislíbil 2. 12. 2011 v chrámu sv. Víta v Praze celebrovat pro hnutí Na vlastních nohou a vojáky AČR mši v duchu sv. Anežky České, která bude zároveň poděkováním za to, že můžeme společně pomáhat dětem, které trpí válečnými zločiny. Více na http://stonožka.org/home.htlm
Před jedenácti lety byla vyhlášena cena „Ď“, kterou organizátoři děkují mecenášům a dobrodincům za podporu kultury a charity.
V celostátním kolegiu, které ceny nominuje a uděluje je PhDr. Ondřej Černý, ředitel Národního divadla, PhDr. Eva Marešová, Csc., ředitelka Gymnázia Thomase Manna, Mgr. Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, Tomio Okamura, podnikatel, MUDr. Vladimír Koza, předseda správní rady Nadace pro transplantaci kostní dřeně, Bc. Miroslav Matějka, ředitel společnosti České doteky hudby, Dita Kintšneropvá, spolumajitelka Horního hradu a – Běla Jensen. Ta měla svoji vlastní nominovanou skupinu s názvem Svět Běly Jensen – Morální vzor. Na cenu navrhla jedenáct lidí včetně šéfredaktorky Českého dialogu. Ale protože cena této skupině mohla být udělena jen jedna, získal ji Plk. gšt. Rudolf Honzák a příslušníci 5. kontingentu AČR za statečnou účast v Afghánistánu.
S tím se však paní Běla nespokojila a následně zorganizovala návštěvu svých nominovaných v Pražském arcibiskupství, kde dostali krásnou stříbrnou medaili s Anežkou Českou, diplomy a hlavně nezapomenutelný zážitek při neformálním setkání s Mons. Dominikem Dukou a s mnoha dalšími úžasnými lidmi, kteří nezištně pomáhají pořebným.
Ve světě, kde je kolem nás tolik nepravostí je krásné potkávat také dobro.
-red-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad