Sešli se po 60 letech

Nakladatelství Galén vydalo před časem knížku Oty Gregora Moje návraty aneb kudy jsem chodil. Biografii pestrých a mnohdy dramatických životních etap známého lékaře i spisovatele vedl svými otázkami Jaroslav Hořejší.
"...jsem asi šťastný člověk, protože jsem se nikdy v životě nenudil," říká v jedné části knížky a pokračuje výčtem, co všechno v životě dělal - od pedikéra, přes vojáka v zahraniční armádě, až po lékaře. Dále říká: "...Nejsem filozof, snad jen filozofující lékař a tak bych si dovolil říci pouze to, že smyslem mého života je sám život. Ohromně si života vážím, a proto jsem se snažil žít ho naplno. Uvědomuji si, že život stejně nemá ,happy end´ - já jsem ty ,non happy endy´ viděl za války na frontě i ve svém lékařském životě, a tak bych se snad mohl nazvat skeptickým optimistou."
Kniha Oty Gregora, tak jako jeho život plný aktivit, je velmi živá, vtipná a zajímavá. Mj. se v ní objevují i jména mnoha osobností české lékařské, kulturní a společenské scény. A tak docházím k pointě tohoto krátkého článku. Ota Gregor byl ve svých 85 letech iniciátorem setkání spolužáků z gymnázia ve Štěpánské, kteří se po maturitě v roce 1939 rozprchli do různých koutů světa.
(A jsem jen ráda, že inspirací k místu setkání byl Mezinárodní český klub. Setkání se totiž uskutečnilo v roztomilých prostorách restaurace Triton, kde jsme s klubem téměř "doma".)
"Odešla jsem jako mladá dívka na začátku války do Anglie. Mí rodiče zahynuli v Terezíně. Měla jsem štěstí, že mi jedna anglická rodina nabídla domov," řekla mi paní Eve Road.
Mladá Eva v Anglii vystudovala, vdala se, založila rodinu, pracovala a nyní je v důchodu. Na věk jsem jí neptala, protože i když "jí už není dvacet", překypuje vitalitou a dobrou náladou. Zeptala jsem se, jestli sem často jezdí.
"Ano, tak jednou za rok či za dva roky. Mám to tu moc ráda. Byla jsem tu už za hlubokého komunismu a byl to hrozný pocit. Později, v roce 1967 jsem přijela se svou dcerou. Atmosféra v Československu byla mnohem lepší, všechno vypadalo nadějně. Bohužel, naděje se neuskutečnily.
Nyní jsem ráda, že přišla konečně demokracie, ale nelíbí se mi, že celé Václavské náměstí a vlastně celé centrum Prahy je tolik zaměřeno na komerci, na cizince. Vypadá to jako v Americe, nebo kdekoli jinde, kde se snaží jen o to získat z cizinců peníze."
Pan Henry Schiller je potomek rodiny, která vlastnila před válkou známý módní dům na Příkopech (založen byl v roce 1878). V roce 1938 po maturitě odjel na rok do Anglie, aby se zdokonalil v jazyce anglickém. Když po roce přišel na tamější úřad s tím, že se má vrátit do Československa, řekl mu úředník, že to nesmí udělat, že je v Československu jeho život ohrožen a ať raději zůstane v Anglii. Henry měl štěstí na chápavého úředníka... Přihlásil se do čs. zahraniční armády a byl převelen do Francie. Po ústupu z fronty v roce 1940 se ztratil, jel sám přes Alžír do Maroka a zpět do Španělska, Portugalska a lodí přes Gibraltar do Anglie.
Sloužil ve Velké Británii u 2. praporu, udělal si důstojnickou školu a na konci války byl hlavním styčným důstojníkem v Německu.
Po válce vystudoval textilní školu a celý život pracoval v textilním průmyslu. Oženil se, má pět dětí a jedenáct vnoučat.
Na otázku, zda-li někdy neměl chuť se vrátit do Československa řekl: "To nebyla věc chuti, ale možností."
Mezi spolužáky byl i profesor Kosta, prof. ekonomie v Německu, profesor Karel Lewit a také Lenka Reinerová, významná a jedinná německy píšící autorka v ČR. Týden před tím měla v Goethe instiututu křest její poslední knížka Kavárna nad Prahou, přeložená do češtiny, v niž vzpomíná na své přátele Kische, Broda, Jesenskou, Kafku, Werfla a další. Paní Lenka nedávno oslavila 85. narozeniny a je stále plná optimismu a života. Slíbila nám rozhovor.
Spolužáci po prvním setkání v Tritonu navštívili svou bývalou školu ve Štěpánské. Usedli do lavic a když vstoupil pan ředitel, uctivě povstali...
Eva Střížovská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad