Úspěšný Český-Moravský-Slovenský festival v San Diegu!

LÉTO 2011 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Bylo to NÁDHERNÉ! Festival se konal 19. února 2011v místnostech jednoho že zdejších kostelů. Již po čtvrté hodině odpolední se sál začal zaplňovat, protože si hosté mohli koupit různé dobroty k večeři: vepřo knedlo zelo, guláš, zelňačku, řízky, langoše a jiné dobroty. A hostů stále přibývalo, až ti poslední už si neměli kam sednout a museli zbytek času stát. Dostavilo se hodně přes 200 lidí.

Celý festival byl organizován hlavně dvěma dámami. První byla Anna Hrabčáková-Hradská, která se narodila na Slovensku v rodině, kde se folklor pěstoval. Její otec byl muzikant, měl folklorní soubor a celá rodina zpívala a tančila. Anna studovala vysokou pedagogickou (obor hudební výchova a ukrajinština). Zde občas supluje hudební výchovu v místních školách. A druhá organizátorka byla Markéta Hančová-Kanerová, která v Praze studovala hudbu a literaturu, celý život je pedagožkou a nyní děkankou jedné malé umělecké školy. V San Diegu založily místní taneční skupinu. K Anně Hrabčákové a Markétě Hančové se přidaly: B. Holkovičová, K. Čapková, L. Matušková, J. Fišerová, V. Migošová, H. Bajová a Alena Hančová.

Kolem šesté hodiny večerní začal krásný umělecký program. Nejdříve všichni zazpívali naše národní hymny. Pak mladý Lukáš Hanč zahrál na saxofon americkou hymnu. A potom už to šlo ráz na ráz. Zazářily nádherné národní kroje. Anna Hrabčáková zpívala a sama se doprovázela na různé nástroje. Naše děti v krojích nám zatančily, po nich následovala další hudební a sólová taneční čísla včetně umělce na klasickou kytaru, profesora Jiřího Svobody; hráli i jiní hudebníci, sólově zpívala Anna Hrabčáková a Markéta Hančová a posléze i tančily se skupinou národní tance. Eric Macek, Slovák, narozený v USA, též sólově zpíval pěkné písně. Dvouhodinový program byl oceněn bouřlivým potleskem a nikomu se nechtělo jít domů. Něco tak pěkného jsme tady v San Diegu neviděli více nežli třicet let.

Přijeli i hosté z Los Angeles, například slovenský a český konzul, též pan biskup Esterka a mnoho jiných. Dík patří všem těm, kteří nezištně pracovali, vařili, pekli a podělili se o své talenty s ostatními.

Doufáme, že nastupuje nová generace a my, starší, ji vítáme s povděkem.
Příštímu festivalu provoláváme ZDAR!

Marie Dolanská
San Diego

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012