České kořeny

LÉTO 2011 Kultura česky
obálka čísla

28. února v Praze, 16. dubna na Moravě v Kyjově a 6. května v Basileji - to byla tři premiérová uvedení Českých kořenů ve Švýcarsku. A snad již můžeme napsat, že i druhý díl dokumentárního cyklu ČESKÉ KOŘENY jak u českých, tak u švýcarských diváků uspěl. Máme z toho velkou radost, protože tyto filmy realizujeme právě na základě dvacetiletých zkušeností a kontaktů, které si vybudovala naše redakce s vámi, Čechy ve světě. Spolupracujeme se správně naladěnými a velmi šikovnými mladými lidmi. Mými kolegy jsou kameraman a režisér Tomáš Kubák, šéf projektu, a redaktorka Jihomoravské televize a Kyjovských novin, Veronika Hollerová.

Při pražské premiéře se nám publikum téměř nevešlo do sálu v Městské knihovně! Potěšeni takovým zájmem, přidávali jsme narychlo židle, někdo seděl i na postranním schodišti. Pozváni byli jak přátelé a příbuzní filmovaných osobností, tak oficiální hosté – zástupci Velvyslanectví Švýcarské konfederace, Senátu PS ČR, novináři. Úvodem promluvil pan senátor Tomáš Grulich, předseda Stálé komise pro Čechy v zahraničí. Hlavními hosty premiéry však byly paní Dana Seidlová a Máša Exnarová, dvě z filmovaných osobností. Projekce měla velký úspěch, po promítání následovala sklenka vína a četné diskuze s hosty i autory.

Miroslav Sígl, dříve šéfdramaturg Televizních novin
...shlédl jsem dnes v Městské knihovně váš dokument...Rád vám k tomuto mimořádnému dílu z celého srdce upřímně blahopřeji. Jde o zdařile dramaturgicky, filmově a režijně odvedenou práci, což posuzuji nejen jako prostý a dojatý divák, ale také jako bývalý šéfdramaturg Televizních novin...
Tímto dokumentem - navíc s podmanivým hudebním doprovodem ... váš tým v mimořádně náročných finančních a časových podmínkách učinil pro zviditelnění České republiky neskonale záslužný čin. Věřím, že pro svou další činnost naleznete více pochopení...

Moravská premiéra se uskutečnila v moderním kině Panorama za účasti zástupců města Kyjova, jimž také patří dík za podporu projektu. Čestným hostem byla paní Maria Cron z Luzernu, další z filmovaných. A opět po projekci následovaly živé diskuze a rozhovory s autorským týmem a především s paní Cron. Zachytilo je i zpravodajství regionální televize JDP. Pro paní Majku Cron, rodačku z nedalekého Valašska, byl následující den připraven bohatý program. Návštěva kyjovské radnice, zajímavých míst v okolí Kyjova, setkání s některými sponzory nad sklenkou vína ve vinném sklípku. Dle jejích slov byl víkend nezapomenutelným zážitkem. Paní Cron autorský tým vděčí za velkou pomoc před i během natáčení. Tímto pozváním jí bylo možné vyjádřit náš dík.

Dr. Vladimír Kotík, Kyjov
Nelituji, že jsem se dnes přijel podívat ... Téma mě zaujalo už loni a po vynikajícím Švédsku jsem byl velice zvědavý na švýcarské pokračování.... Obsahově mě příběhy z druhé strany opony, než na které jsme žili my, velmi zaujaly ...kamera a střih Tomáše Kubáka je mistrovský, s nadhledem.... Zase to bylo vynikající! Gratuluji Vám.

Švýcarská premiéra v Basileji se konala v režii největšího krajanského spolku ve Švýcarsku, Domov Basilej, který nedávno oslavil 100 let činnosti. Ve filmu jsou obsaženy portréty některých jeho členů (rodina Exnarova a Stehlíkova) a je zde představena činnost spolku a jeho vedoucí představitelé (Jiří Hanzal, Jaroslav Martinec a Zdeněk Vávra). Film byl opět velmi dobře přijat. Dokonce ze strany slovenské části publika byla slyšet slova politování, že dosud neexistuje podobný projekt zaměřující se na osudy Slováků v zahraničí. A opět diskuze na téma vzniku nápadu i dalších záměrů autorského týmu.

Na promítání 7. května v Luzernu měly poprvé možnost shlédnout film veřejně a v celku další z filmovaných osobností, paní Helena Springinsfeld a paní Eva Vlčková, a také manželé Kubešovi. I v Luzernu padala slova uznání za zpracování dokumentu.

Eva Vlčková - Luzern
Vazena pani Fialkova! Az dnes se dostavam k tomu zareagovat na nase posledni setkani v Luzernu, kde se promital Vas film. Ve Svycarsku se klasifikuje ve skole opacne nez v Cechach a proto byste tady dostali velikou sestku - coz znamena v Cechach nejmene jednicku s hvezdickou! A tu si opravdu zaslouzite. Nejen ja, ale i mi pratele se shodli na stejnem. Film je udelany opravdu profesionalne a rada ho ukazu i svycarskym pratelum. Je to reklama i pro jejich zem! Nemuzu mluvit za vsechny, ale alespon ti, kteri se mnou mluvili, byli stejneho nazoru. Gratuluji a preji dalsi uspechy!

Našemu projektu ČESKÉ KOŘENY se dostalo oficiální záštity udělené Senátem PS ČR.
Tato skutečnost, doufáme, pomůže při jednáních se sponzory i dalšími partnery – tímto lze říci, že si projekt získal důvěru a podporu Senátu.

MaF

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012