Hra a tvorba

Galerie Dion na pražském Proseku na jaře hostila výstavu česko-švédského umělce Jaromíra E. Brabence (nar. 1934). Jeho tvorbu a dílo má česká kulturní veřejnost možnost sledovat v podstatě až od roku 1990, od doby politických proměn v naší zemi a pádu zábran v cestování, tedy i volnosti zpětných návštěv. Umělec, rodák z Horních Počernic u Prahy, totiž v roce 1968 emigroval do Švédska, kde obdržel státní občanství a stal se záhy neoddělitelným členem tamní výtvarné scény. Galerie Dion autorovou výstavou rozšiřuje poznání Brabencovy stěžejní části tvorby v intencích geometrické abstrakce, výběrem exponátů z jeho početných souborů různorodých technik: malby, grafiky, vitráží i trojrozměrných objektů poukazuje na naplňování poezie konkrétního skladbou primárně jednoduchých, barevně akcentovaných prvků v artefakty prostřednictvím principu hry.
Východiska převážně konstruktivistického vidu Brabencových děl můžeme vysledovat již v jeho raných pracích, jejich náhledem v relaci s autorovým osobním životem. Uveďme, že umělec vystudoval reálné gymnázium v Praze, poté byl zaměstnán jako malíř porcelánu ve známém závodu Dux Duchcov aby přešel do Aera Vysočany jako letecký zámečník, po ukončení vysokoškolského studia na Technické fakultě VŠZ v Praze (1959) byl řadu let projektantem v podniku Projekta Praha. Vypěstované racionální a konceptuální uvažování směrovalo tudíž autorovu tvorbu 60. let k abstraktní malbě hledající ve vzájemných vztazích obrazových komponent řád světa a univerza; toto výtvarné cítění našlo i odezvu ve spoluúčasti na dobových výstavách: skupiny Křižovatka (1964) a manifestu tendence Nová citlivost (1968). Po odchodu do exilu si Brabenec doplňuje výtvarné vzdělání studiem uměleckoprůmyslové školy. Jeho díla nesou existencionální podtext, podvědomě byla i vyrovnáváním s odloučením od vlasti (byla, jak vypovídá sám autor, „bodcem do mysli“). Následná tvorba od 80. let do dneška, ústící do mnoha materiálových a výrazových forem, je opětovným příklonem k barvě a k artikulaci vztahů základních geometrických tvarů. Můžeme sledovat kresby vycházející z linií a jejich síťoví, přecházejících od monochromních shluků k čistým barevným kompozicím, smalty od informelních struktur přecházející v geometrické kompozice kruhů a čtverců, akrylové a olejové malby směřující od zátiší ke skladbám geometrických kompozic až znakového charakteru; příbuzný styl a formu mají i pastely, grafické cykly a také vitráže. Čistá barevnost ploch a hravost kompozic jsou výpovědí umělcovy duše, vyjádřením tužeb jeho výtvarného kréda, vysloveného verbálně po návratu z pobytu v Řecku: „sbírat kostky barev v jasu slunce a začít si hrát“. Variabilní charakter, i když s odlišným vizuálním dojmem, mají také plexisklové objekty: skladby různobarevných akrylátových segmentů základních tvarů (čtverců, obdélníků, kruhů a elips) spojených čepy, tím s mnoha stupni volnosti, neboli s velkou poziční proměnlivostí tvarosloví celků; dalším variačním faktorem je zavěšování objektů na zeď či volně do prostoru. Specifickým pólem Brabencovy tvorby dekády let po roce 2000 jsou jeho „průrazy“, exteriérové kovové plastiky vytvářené perforací ocelových plátů explozí semtexu a vyplňováním vzniklých otvorů nehomogenními materiály; tato díla, nesoucí opětovně silný existencionální náboj, jsou výpovědí umělce k situaci dneška, mementem vůči projevům zla a teroru.
Z průvodního slova Ivo JanouškaHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad