Legendy magické Prahy

V novém představení Laterny magiky přibližují starobylou Prahu, opředenou mnoha mýty.
Vznik
Jiří Srnec přišel za Petrem Zuskou s návrhem: rád by přepracoval své původní představení z devadesátých let Legendy staré Prahy a Ahasver a dané téma zinscenoval novým způsobem, a požádal, zda by se Zuska ujal nové choreografie. Ten se nerozmýšlel. Tušil sice, že z pohledu divadelní poetiky bude práce na představení odlišná, nežli například u Graffiti (jež dříve realizoval). Zároveň však věděl, že se mu bude velmi dobře spolupracovat s Kryštofem Markem, kterému se podařilo složit hudbu podle původního filmu k dřívějšímu představení. Hudbu, která má vlastní dramaturgii a je dramatická i velmi dynamická. Vznikalo magické představení, prodchnuté černým divadlem. Mělo to pouze jeden malý háček: psaný scénář k představení neexistoval. Vše vycházelo z jednotlivých pracovních setkávání tvůrců a jejich rozmluv. Jiří Srnec držel dramaturgickou linku, ale při práci vždy „pouze“ vysvětloval své představy: tak získali ostatní přehled, jak která scéna začíná i končí a co se v ní má odehrát. Pak byly jeho záměry ostatními zkoušeny a tak uváděny přímo do života.
Paměť
Hlavním prvkem představení je magičnost Prahy. Druhým, stejně zásadním, paměť kamenů a zdí a paměť lidské duše. Diváci se seznamují s obyvateli tajemného Faustova domu, s alchymistou Edvardem Kellym. S dcerou židovského obchodníka Chaninou – s její láskou k Pánu Vltavy, která z lásky odchází za ním do vod a vrací se po střechách v podobě kočky. Setkávají se i s císařem Rudofem II. a s filozoficko-mytickou osobností rabiho Löwa a s jeho Golemem. S tvůrci Staroměstského orloje. Plynulým předělem je jednak výjev s vytvářením známého Arcimboldova potrétu Rudolfa II. pomocí rostlinných tvarů a prvků, jednak svítání, znázorněné taneční kreací v kostýmu černé/bílé. Hlavní postava Kráčivce, a to i v postavách Fausta, Kellyho, Pána Vltavy představuje stálou reinkarnaci člověka, žijícího podobné příběhy ve stálém plynutí času. Protihráčem je zde Šašek i jako Ďábel, Svůdce, nabízející nesplnitelné, je hybatelem celého děje. Stejně jako ostatní i on sám poznává nakonec relativitu osudu. V tom tkví metafyzický a duchovní přesah představení.
Současnost
V nynějším představení dostává pouť starobylým pražským židovským městem modernější podobu. Kromě zmíněné choreografie P. Zusky a hudby K. Marka jsou to kostýmy a masky Šárky Polak-Hejnové, scénografické řešení a scénář Miloslava Heřmánka, Emila Sirotka a Antonína Daňhelky – poslední dva se ujali i kamery. Díky i pohybové spolupráci Adély Srncové. Především však díky námětu, scénáři a režii Jiřího Srnce. Premiérové představení je divadlem v pravém slova smyslu, v němž prostředkem uměleckého ztvárnění je síla divadelní poetiky. A co pro ni může být lepší nežli pověsti, vztahující se k tajemstvím města?
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad