Pronásledování křesťanů

LÉTO 2011 Aktuality česky
obálka čísla

Dovolte nám u příležitosti velikonočního zamyšlení obrátit Vaši pozornost k sílícímu pronásledování křesťanů ve světě. Násilné útoky na křesťany, které proběhly v období Vánoc v Nigérii, Iráku, Egyptě a na Filipínách, považujeme za alarmující. Jsou to útoky na základní lidská práva, kterým se musí Evropská unie rázně postavit a žádat od třetích zemí dodržování náboženské svobody, k níž se ve smlouvách zavázaly. To, že křesťané byli vyhnáni z kostela během bohoslužby na Boží hod v Severním Kypru, tedy na území spravovaném Tureckem, dlouhodobým kandidátem na vstup do EU, je nepřípustné. Na návrh Evropské lidové strany přijal Evropský parlament prohlášení, v němž vyzývá vysokou představitelku EU pro zahraniční věci Ashtonovou ke konkrétním krokům a k vytvoření evropské strategie na obranu křesťanských komunit a svobody náboženství. Všechny mezinárodní smlouvy EU se třetími zeměmi obsahují již od roku 1995 klauzuli o zajištění náboženských svobod. Přesto kromě útoků organizovaných nelegálními organizacemi sílí perzekuce křesťanů ze strany vlád v řadě zemí.

Násilí, které radikální muslimové páchají na Koptech, zůstalo a zůstává v pozadí zájmu médií referujících o revoluci v Egyptě. Jsme v kontaktu s Evropany i Čechy, kteří Koptům pomáhají v Káhiře, ale i oni doslova riskují své životy. Egyptská armáda by pod tlakem EU měla exemplárně trestat pronásledovatele křesťanů. Vyzvali jsme Radu, aby použila institutu dočasné ochrany podle směrnice 2001/55/ES, což by Koptům umožnilo zachránit si životy do doby, než pro ně bude Egypt bezpečnější vlastí.

Naše země prokázala, že je schopná pomáhat disidentům na Kubě, v Číně, v Barmě a v dalších zemích s totalitním režimem. Pronásledovaní křesťané také potřebují pomoc jak ze strany EU, tak od České republiky. Vyzvali jsme ministra zahraničí, aby naši diplomaté spolu s dalšími poukazovali na případy diskriminace křesťanů, aby světové veřejné mínění působilo jako podpora pro ty, kteří trpí pro svou víru.

Zuzana Roithová
poslankyně Evropského parlamentu

Pavel Bělobrádek
předseda KDU-ČSL

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012