ČSÚZ pomáhá zachovat češtinu na Slovensku

Ještě před nedávnem jsme žili ve společném státě. Slováci v České republice a Češi na Slovensku nebyli nikdy v postavení menšiny, nebyly bariéry, které by je dělily od většinového národa ani od rodné země. Po rozdělení Československa v lednu 1993 se všechno změnilo a česká komunita na Slovensku, zejména v Bratislavě a souběžně v Košicích, pocítila potřebu vytvořit organizaci na obranu svých národních zájmů. Výsledkem bylo v dubnu 1994 založení Českého spolku na Slovensku. „Když jsme začínali, neměli jsme nic, kromě nadšení zakladatelů a touhy české komunity, jež se proti své vůli přes noc stala národnostní menšinou, sdružit se, aby si zachovala jazyk, kulturu, sbevědomí a místo ve společnosti, hodnoty, které byly do té doby považovány za samozřejmost“, připomíná předseda Českého spolku na Slovensku Pavel Doležal.
V poměrně krátkém čase se podařilo po celém Slovensku vytvořit deset regionálních organizací a čtyři místní kluby. Z některých z nich, například z košické se v roce 2005 staly samostatné právní subjekty, které nicméně zůstaly členy střechového Českého spolku jakožto koordinátora činnosti krajanů na Slovensku a reprezentanta českých krajanů na Slovensku navenek, ať už ve Federativní unii slovanských menšin v Evropě či Mezinárodním českém klubu, jejichž je členem. Za šestnáct let své existence uspořádal množství kulturních, společenských, vzdělávacích a sportovních programů po celém Slovensku, přehlídky v umělecké činnosti, běhy vzájemnosti, salony, fotosoutěže, turistické srazy, malířská sympozia, festivaly a poznávací zájezdy do České republiky.
Ve spolupráci s Československým ústavem zahraničním, který programově podporuje kvalitní výuku dětí Čechů žijících v zahraničí a přispívá k šíření českého jazyka a české kultury ve světě, uspořádal Český spolek v Košicích letos na přelomu února a března vzdělávací český tábor v Praze. „Vzdělávací české tábory pro děti a mládež, kterými aspoň částečně nahrazujeme výuku českého jazyka, literatury, historie, umění a reálií, jež ve slovenském školním systému není zařazena ani jako alternativní forma, pořádáme už řadu let. Letos chceme v jeho první části umožnit přímé poznání historických památek a kulturního života hlavního města České republiky,“ napsala předsedkyně spolku MUDr. Dagmar Takácsová do ČSÚZ v žádosti o subvenci na tuto akci a o sestavení a zajištění kulturního a vlastivědného programu zájezdu mládeže do Prahy. Československý ústav zahraniční rád vyhověl, pětidenní vlastivědný a kulturní program pro čtrnáct žáků ve věku od 12 do 16 let, dvě vysokoškolské studentky a dva vedoucí připravil a financoval a členka jeho správního výboru účastníky zájezdu navíc provázela na prohlídách Pražského hradu, Národního divadla, Staroměstské radnice, Betlémské kaple, Karlova mostu, Obecního domu, židovských památek, pražské zoo a na představení baletu Popelka ve Státní opeře a Hostince u Kamennéího stolu v Divadle Na Fidlovačce.
„Přestože máme své webové stránky, slovenská televize vysílá český národnostní magazín, občas se zprávy o životě české komunity objeví i v regionálním zpravodajství nebo v týdenním menšinovém zpravodajství a ve slovenském rozhlase je pravidelně i vysílání v češtině, děti žijící na Slovensku včetně těch českého původu přece jen postupně přestávají automaticky rozumět češtině,“ přiznávají čeští krajané na Slovensku. V oblasti Košic jich žije přes 500. Nová slovenská právní úprava používání státního jazyka a jazyků menšin navíc nijak nezaručuje, že prezentace české kultury, tak jak ji dosud více méně bezproblémově mohly v médiích zajišťovat České spolky, bude možná i nadále. Situaci ještě zkomplikovalo rozhodnutí české vlády zrušit v rámci úsporných opatření některá Česká centra v zahraničí. Mezi nimi je i České centrum v Košicích, které je uzavřeno od 1. března. „To Českému spolku velmi komplikuje situaci“, přiznala MUDr. Dagmar Takácsová. Právě České centrum bylo oním zázemím, kde mohli čeští krajané pravidelně pořádat kulturní a společenské akce. V této souvislosti nabývá na významu spolupráce spolku s ČSÚZ, který například již přede dvěma lety významně pomohl jeho Ženskému sboru, když mu zakoupil nový elektronický klavír. „Pomoc ČSÚZ je pro nás neocenitelná,“ opakovala při pobytu v Praze vedoucí českých vzdělávacích táborů Jitka Smrigová. Je přesvědčená, že podobné systematicky uskutečňované akce zůstávají jediným způsobem, jak zajistit, aby se u mládeže z českých a smíšených rodin na Slovensku čeština a česká kultura zachovala a dál rozvíjela.
HebrHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad