Stalo se... a stojí za pozornost

LÉTO 2011 Slovo redakce česky
obálka čísla

Je obdivuhodné, jak málo stačí, aby „důležité“ události pozbyly důležitosti. Tento protimluv mne napadá, když listuji výstřižky za uplynulé tři měsíce. Vracím se do doby před dvaceti, patnácti lety, kdy jsem jako deníkář četla stovky informací a rozhodovala se, co přežije.Ty vybrané šly na první a druhou stranu. Tady mám taky na starosti dvě strany a navíc si uvědomuji, že už můj výběr je s tímto časovým odstupem vlastně komentované zpravodajství. Rozhodně to není čistý žánr, ale doufám, že jsem vybrala dobře...

Politická scéna a vláda spojených sil ODS,TOP 09 a Věcí veřejných se denně chlubí dalšími vzájemnými urážkami a odposlechy z politických debat i opileckých večírků. Situace se mění tak rychle, že její vývoj stačí zaznamenávat jen kolegové z deníků a týdeníků. Jen se divím, že neužívají drsnější slovník!

Stovky tisíc lidí se už podepsaly pod Výzvu na obranu knih. Dnešní daň z přidané hodnoty na tištěné slovo je 10%, vláda chce jednotnou DPH (20 nebo 17%) na všechno – auta i toaletní papír, cigarety i knihy, potraviny i stavební práce. Takže by zdražily nejen knihy a tištěná média, ale také léky a jídlo. Čeští šéfredaktoři navíc upozorňují, že tím se výrazně oslabí konkurenceschopnost oproti státem ovlivňovaným rozhlasovým a televizním stanicím.

Skončila akce lékařů „Děkujeme, odcházíme“. Ministr, nemocnice i lékařské odbory se po velkých hádanicích a nactiutrháních dohodli. Nakonec jediným, kdo na to doplatil, byl MUDr. Martin Engel. Toho nevzali zpátky do Vinohradské nemocnice v Praze a on se nakonec stal odborářem z povolání. Vyšší platy by měly časem dostat i zdravotní sestry.
Reforma se dotkla také pacientů – ti budou od ledna 2012 platit za jeden den pobytu v nemocnici místo šedesáti korun rovnou stovku. Budou si také moci připlatit za nadstandardní péči.

Na pražských Hradčanech má vzniknout Knihovna Václava Havla. Španělský architekt, který má dům přestavovat, však čeká... Dvě desítky nájemníků se už vystěhovaly do náhradních bytů, Bohumil Vejtasa (61) odmítá s tím, že by to podlomilo jeho zdraví. Finančník Zdeněk Bakala mu nabídl na nové bydlení 6,5 milionu odstupného, Vejtasa však tvrdí, že není jen nájemcem, ale majitelem bytu. Soudit se však prý nechce.

Na Karlově mostě se rozpadá sousoší sv. Vincence Ferrerského a sv. Prokopa od sochaře F. M. Brokoffa. Odpadl kus podobizna Ďábla. Sousoší je z pískovce a je zničené počasím. Podle P. Hoftichové z Galerie hl.m. Prahy se taková skulptura pak může rozsypat ze dne na den. Část kamenů byla posbírána, zcela restaurovat se však nepodaří. Na stejném mostě je ve zbědovaném je také sousoší sv. Kosmy a Daminána a také sv. Františka Borgiáše.
Pražský magistrát však nebude muset platit pokutu 950 tisíc korun za chyby při opravě mostu. Původní pokuta byla 3,25 milionů, ale kvůli neustálým odvoláváním se nakonec všechny hříchy promlčely!

Nemáme se prý děsit, když školní děti píší SMS a na Facebook příšerným pravopisem. Hrají si. Nejenže odmítají rozlišovat i /y, ale také míchají dohromady češtinu a angličtinu, případně přidají přepis fonetických vychytávek (protože SMS i Facebook je podle odborníků na rozhraní mluveného a psaného slova).
Takže: Gdyž to milí čtenáři budete číst, tag se dejte bacha, abiste z toho nebili celí prič... výtlem (tj. smích).

Naopak naši politici předstírají, že jsou vzdělanější, než jsou. Aféra kolem rychlostudentů na plzeňské právnické fakultě ještě neutichla – a hle, přibyl další doktor! Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) získal titul ve slovenském městečku Sládkovičovo. Na tuto právnickou fakultu si slovenští zástupci vysokých škol opakovaně veřejně stěžují kvůli její (ne)úrovni.
Opravdoví absolventi opravdových VŠ mají naopak od roku 2008 problémy se získáním přiměřeného zaměstnání (především humanitní a umělecké školy).

Čeští poslanci si zoufají: v rámci celostátních úspor na platech si odhlasovali, že také oni budou brát o 10% méně. Z roztržitosti či přepracovanosti si ovšem k platu přičetli také náhrady na bydlení a cestování. Takže přicházejí měsíčně až o 20 tisíc. Zatímco poslanec M. Benda (ODS) si stěžuje, že bere méně než „kdejaký sekční šéf na ministerstvu“ a zřejmě si bude hledat přivýdělek, bývalý herec V. Jandák (ČSSD) tvrdí, že je to pitomé – že se tím snižuje úcta k poslancům. (Pro vysvětlení: Jan Hamáček z ČSSD bere místo 96 tisíc jen „trapných“ 78 tisíc! Zdroj: MF Dnes ).

Bývalý komunistický poslanec a bývalý bachař z 80. let Josef Vondruška si oddychl. Soud ho zprostil obžaloby z týraní politického vězně Jiřího Wolfa. V Minkovicích u Liberce podle výpovědí svědků k týraní docházelo, ale nikdy u toho nebyli svědci. „Spravedlnost zvítězila, i když jí to dalo zabrat,“ nechal se slyšet Vondruška. Proces se táhl od roku 2006, kdy na Vondrušku podal trestní oznámení disident Petr Cibulka. Sněmovna pak po roce vydala poslance k trestnímu stíhání.
Naopak v 18 obcích přestala existovat místní sdružení ODS, protože na radnicích spolupracovala s komunisty. Výkonná rada ODS jim sebrala licenci, což dotčení lidé „považují za nedemokratické a návrat do 50. let“!
Za návrat do 50. let se naopak nestydí komunisté, kteří uspořádali monstroslavu u hrobu Klementa Gottwalda. U příležitosti převratu v roce 1948 se tam slzící poslankyně Marta Semelová vyznala z lásky a úcty k „mezníku, který odstartoval ekonomicky a sociálně nejúspěšnější části historie naší země“. Podle mladých komunistů byl K.G. „největší osobností moderní doby a byl by pyšný na to, že ho současná třída špiní“. Autorem tohoto vědecky fundovaného hodnocení byl Lukáš Kollarčík.

Výborná romská zpěvačka Věra Bílá se kvůli dluhům bude stěhovat do holobytu v Rokycanech. Neplatí nájemné ani služby a je gamblerka. Píše se o tom v knize Cesta nahoru a dolů. Zpěvačka vydělala s kapelou údajně 1,5 miliónu korun, ale všechno utratila. Není ochotná se léčit, nechává si platit i od novinářů – a pak jde do herny.
Bohužel velké problémy s Romy mají i další města a vesnice: 51 jich žádá o možnost zakázat problémovým občanům pobyt ve svém místě. Nikdo přesně neví, kolik lidí v zdevastovaných domech bydlí. Nic se tím však nevyřeší, protože tito lidé půjdou jinam, stejně jako bezdomovci. Prý by (snad) pomohlo omezení sociálních dávek a zavření alespoň části heren.
Před třemi lety začala pracovat vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Teď v sedmi místech ze třinácti končí! Někde nebyli ochotni spolupracovat úředníci, jinde Romy vysídlili na okraj měst (v Holešově do kontejnerových domů). Agentura pomáhá s hledáním bydlení, vzdělání a zaměstnání.

Ze dne na den se mění k horšímu situace v nejrozšířenější a nejstarší sázkové kanceláři Sazka. Dluží miliardy korun, problémy jsou i s vyplácením výher a provozem obří arény ve Vysočanech.

Po patnácti letech soudních sporů patří celý palác Lucerna Dagmar Havlové, manželce exprezidentova bratra Ivana Havla. Václav Havel prodal svou půlku dědictví společnosti Chemapol Reality, která však zkrachovala a palác za velmi nízkou cenu prodala právě D. Havlové.

Je vám ve vlaku zima? Nebo se průvodčí choval jako pacholek od krav? Můžete si postěžovat Petru Fejkovi, který se stal ombudsmanem Českých drah. Bývalý šéf pražské zpp a bývalý ředitel Českého centra v New Yorku chce, aby se také jeho zásluhou železniční doprava dostala na úroveň Rakouska nebo Německa.

Před šedesáti lety začala vysílat Svobodná Evropa. Z Mnichova se 1. května poprvé ozvaly pravdivé a necenzurované zprávy. Byl to pro náš národ opravdu krásný dárek ke Dni pracujícího lidu – takový si komunisté jistě nepředstavovali. Zatímco náš rozhlas byl plný informací o překračování plánu, dobrovolně nedobrovolných brigádách a šťastných lidech na rekreaci ROH. Svobodná Evropa nám otevřela celý ostatní svět. Pro mne osobně jsou jména Ferdinanda Peroutky a Pavla Tigrida stejně posvátná, jako jména prvorepublikových novinářů. Ani o jedněch jsme se na fakultě neučili... Ale všichni jsme hlasy redaktorů Svobodné Evropy znali a ví Bůh, že nám tito neznámí lidé dali víc, než pět let studia. Když umřel Pavel Tigrid, brečela jsem, protože se v listopadu 89 vrátil domů a já jsem měla štěstí poznat jeho lidskou i profesní noblesu.

Rusové si pletou V. I. Lenina a T. G. Masaryka! V centru Karlových Varů totiž stojí socha našeho prvního prezidenta. Turisté z východu k soše kladou květiny a dokonce jí prý líbají nohy! Na tento pitoreskní omyl upozornili primátora obyvatelé města, a tak má být k soše dodatečně umístěna cedulka, která nadšené turisty vyvede z omylu.

V ostravské zoo se narodilo první živé slůně na našem území. Dva měsíce bojoval sloníček o život. Jeho matka nevěděla, jak o něj pečovat, protože to byl její první potomek. Navíc byl předčasně narozený a tak malý, že nedosáhl na struky. Ošetřovatelé o něj pečovali ve dne v noci, ale umělá výživa neposkytovala slůněti potřebné látky a je také možné, že mládě mělo nějakou vrozenou vadou. Sledovali jsme dva měsíce tento boj a v zoologické zahradě se pak objevily květiny a kondolence. Jedna žena z Ostravy podala na chovatele dokonce trestní oznámení kvůli zanedbání povinné péče.
V brněnské zoo prožili drama při páření levhartů cejlonských: samec zaútočil a partnerku zabil. Nepomohlo ani kropení studenou vodou ani varovné výstřely. To nám taky bylo líto.
Rozpaky naopak vyvolala zpráva, že na krokodýlí farmě ve Velkém Karlově na Znojemsku mohou zvířata porážet a prodávat jako maso. Zájem by mohly mít luxusnější restaurace a hotely. Krokodýlí maso se k nám zatím dováží zmrazené a prý chutná jako směs kuřecího a rybího.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012