Slovo šéfredaktorky - Jedu z Prahy do Rumunska

Kamiony brázdí dálnice sem a tam. Vozí maso, zeleninu aj. z Maďarska a do Maďarska, z Německa a do Německa, z Polska do Česka a z Česka do Polska, z Chorvatska a do Chorvatska. Předjíždíme předjíždějící se kamiony, je jich všude plno.
Obchodní boj už zničil český česnek, ačkoli levnější čínský, prodávaný nyní v ČR, je spíše česneková atrapa bez chuti. Bylo by vhodné, kdyby naše hospodářské vedení podpořilo české pěstitele česneku. Nejde samozřejmě jen o česnek. Nejsem odborník na ekonomiku, jsem jen nespokojený zákazník.
Esteticky hezká rajčata či jablka na našich pultech jsou mnohdy také bez valné chuti.V poslední době čeští farmáři a pěstitelé nabízejí s úspěchem svoje jablka, brambory, rajčata a mnoho dalších produktů na trzích a ve farmářských prodejnách. Našli se však chytráci, kteří nakoupí „chemická“ jablka v supermarketu a přinesou je na trh! Naštěstí se to nakupující dozvěděli včas. Pevně věřím, že slušní zemědělci budou mít navrch. A také, že se objeví dobrá rajčata z Rumunska, když už se musí odněkud dovážet...
Dnes tedy spíš relaxuji. Potkávám tady, v rumunském Nadlaku (na hranicích s Maďarskem) Slováky, jejichž předci sem přišli na podzim v roce 1802, když už předtím žili asi padesát let v Maďarsku. Zorali pozemky, seli a sklízeli, postavili si domy, především školu a kostel. Více se dočtete (na str. 40, 41). Ať již Češi či Slováci odešli tam či onam, všude se dobře uplatnili, všude získali váženost a úctu. Pro svoji pracovitost a serióznost. Protože jejich rajčata byla vždy chutná a vonící zemí.
Vážení čtenáři,
Jak jste mohli číst dříve, několikrát jsem chtěla vydávání Českého dialogu ukončit. Unavena všemožnými starostmi o chod redakce, plnění úředních povinností i péčí o dostatek abonentů. Ale – vždy když už měla tištěná verze Českého dialogu na mále, jste mne Vy – čtenáři – přemluvili, abych ještě ve své práci pokračovala.
Prý není jiný časopis, který mluví za Čechy doma i v zahraničí, tak jak to umí Český dialog. Prý je důležitým nositelem vzájemné komunikace, prý by se Vám po něm stýskalo. A je pravda, že zájem o dialog roste, a to nejen na české straně. Zájem o dialog jako základ vzájemného pochopení.
Věřím, že síly kosmu řídí nejen běh planet ale i osudů. Jednoho dne vstoupil do redakce Českého dialogu člověk, který nabídl pomoc. A nejen nabídl, začal svůj cíl rychle, účinně a kvalifikovaně naplňovat. Změny uvidíte již v každém z čísel tohoto roku, avšak hlavní změna je připravována na r. 2012. Výrazně naroste podíl obrazové složky, zvláště z oblasti geografie ČR, o čtenářskou přízeň se budou ucházet rubriky ve spektru od hlasu čtenářů až po školství a obchod. Na příznivce listu čekají prémiová vydání a nabídka členství v Mezinárodním českém klubu. Časopis mládne a těší se, že se stane vítanou součástí každé domácnosti, školy, hotelové recepce i firemního archivu.
Čtenářský zájem je krví každého listu a odezvy čtenářské obce jsou zdrojem energie pro redakční tým. S cílem co nejrychlejšího šíření informace o nové podobě listu zůstává cena ročního předplatného nezměněna.
Věříme, že oživení rubrik a zvláště pak připravovaná nová tvář Českého dialogu jej zařadí mezi vyhledávaná periodika a přinese potřebný čtenářský ohlas. V tuto chvíli však zůstávám u zprávy nejdůležitější: Český dialog žije!
Vaše Eva StřížovskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad