Stalo se... a stojí za pozornost

JARO 2011 Slovo redakce česky
obálka čísla

Milí čtenáři, letos budeme vycházet vždy po třech měsících. To znamená, že vám nebudeme nabízet třeskutě aktuální informace. Není totiž nic staršího než staré noviny - to jsme se učili už v prvním ročníku na fakultě žurnalistiky. Ale i v nich se najdou zprávy, které stojí za připomenutí. A nemusí to být politické hádky - spíše naopak.

Po dlouhých letech jednání a měsících příprav proběhla na vybraných českých a moravských školách generální zkouška na státní maturity. Kdo měl v souvislosti se vzděláváním nějaké iluze, ztratil je: 33% studentů propadlo! A to dělali lehčí verzi maturity. Nevšední pohled na tento výsledek podal MF Dnes učitel Petr Husár: "V lehčí variantě testu z matematiky řešili studenti úlohy s látkou ze 7. třídy základní školy, kterou v testu nemuseli čekat!". Což nakonec potvrdil i ministr školství Josef Dobeš: "O základní variantě testu z matematiky přitom všichni říkali, jak je směšně jednoduchá!" Takže se zdá, že státní maturity, které by měly podat informaci o úrovni středních škol, se budou konat v ještě lehčí variantě: čtení, psaní a počítání do 20. Podle názoru senátora Marcela Chládka (ČSSD) by prezident Václav Klaus mohl přimět vládu, aby státní maturity zrušila úplně. Myslí si snad, že by si pan prezident vzpomněl na nějakou svou zvoranou písemku z počtů?

Všichni sledujeme pátrání po devítileté Aničce Janatkové, která zmizela z pražské Troje 13. října. Už se nekonají akce za účasti stovek lidí, teď ani není každodenní zpravodajství v televizi. Policie požádala o pomoc i zahraniční kolegy. Poslední tak rozsáhlá akce byla před deseti lety, kdy v Praze zmizel na ulici blízko svého bydliště osmiletý Honzík... A nenašel se. Všichni doufáme, že Anička se najde. Hodně jsme na ni a její zoufalé rodiče vzpomínali o Vánocích. V souvislosti s tím se začaly objevovat nápady na ochranu dětí: třeba "čipování" nebo krabičky, které by ze školní brašny vysílaly signál přes satelit. Problémy jsou jasné: kdo by rozhodoval, do jakého věku budou děti hlídány? Dvanáctiletý školák se cítí být svéprávným a stejně stará slečna by čipování brala jako zásah do soukromí. Ideální by pro rodiče bylo, kdyby se senzor odpojil po svatebním obřadu...

Ultrapravicové síly mají u nás těžký život. Bojí se pořádat koncerty, aby náhodou nedostaly přes ústa. Mladí a razantní aktivisté se proto chtějí připomínat malbami na zdi a hudebním žánrem hip-hop. Dovedu si představit, jak desítky "umělců" se tlačí někde v tunelu a graffitují - jedna rasistická čmáranice lepší než druhá. Ale neumím si představit, že například na místě bývalého Stalinova pomníku ječí stovky muzikantů a vždycky na konci sloky zvednou pravou ruku k pozdravu... Nicméně: velkého zastánce mají tyto zneuznané politické síly ve vicekancléři Petru Hájkovi. Ten nás svými prohlášeními vytáčí od doby, co pevně stojí po boku prezidenta Václava Klause. Tak tedy: tento neuvěřitelný všeznalec srovnal pronásledování neonacistů s pronásledováním disidentů za bolševiků. Diví se, že bývalí disidenti nebojují za to, aby extrémisté mohli svobodně vzdávat úctu wermachtu a SS. Přece tady máme demokracii a svobodu slova, nebo ne?

Abych byla spravedlivá: také prezident Václav Klaus projevil cit pro diskriminované a omilostnil komunistickou prokurátorku Ludmilu Brožovou-Polednovou. Ta byla odsouzena v září 2008 za účast na justiční vraždě Milady Horákové. Ze šestiletého trestu si odpykala jen část: seděla od 19. března 2009 do 21. prosince 2010. Prezidentská kancelář objevila, že se jí mohou týkat minulé amnestie.
Pravda, ta žena je stará a nemocná. Ale nikdy neřekla: Byla jsem prevít a omlouvám se všem. Dodnes si myslí, že to bylo třeba. I když soud konstatoval její vinu.
Tato paní si užívá svobody tak, že usiluje o "očistění svého jména". Její žalující dopis dostal Evropský soud pro lidská práva. Česká vláda už ústy svého zmocněnce Víta Schorma prohlásila, že její čin byl i v padesátých letech činem trestným a její proces že byl korektní. Naopak advokát Vladimír Kovář oznámil, že jeho klientka se cítí nevinna a chce, aby se její případ vrátil k soudu. Finanční odškodnění prý nežádá...

Loňský Silvestr byl chudý na ohňostroje a kde nenašli mecenáše, museli se spokojit s pouličními oslavami příchodu Nového roku. Což o to, rámusu i světýlek bylo dost - pyrotechnika je u nás lehce dostupná a hodně cizinců si pro ni přijelo. Rakouská policie na hranicích zadržela i raketomet s padesáti střelami! Ve vietnamských tržnicích je běžně ke koupi i pyrotechnika, ve které je mnohem víc střelného prachu, než je v EU povoleno. Taky jich už u nás pár vyhořelo!
I když jsme zrušili hranice, převoz tak nebezpečného kontrabandu se hlídá a pokuta je až tisíc euro. Což je velmi laciné ve srovnání s tím, že někdo přivítá Nový rok zmrzačením sebe a kolemjdoucích.

Přežili jsme rok 2010 a doufáme, že rok 2011 bude lepší. Nejvíc lidí (81%) se bojí zdražování zboží a služeb, snižování životní úrovně (77%). Na klidu nám nepřidávají ani zprávy, že světové sýpky na obilí jsou prázdné, protože byla špatná úroda. Ve státní sektoru se sníží mzdy a bude se propouštět. Navíc čtyři sta tisíc domácností, které jsou v domech s majitelem, už budou platit neregulovaný nájem. Mnohem lépe, než všechny ostatní organizace, se mají politické strany. Díky penězům za hlasy ve volbách jim ministerstvo financí rozdělilo miliardu korun! ČSSD dostala 284,6 milionů a ODS 258,6 milionu, i poražení získali desítky milionů korun.

Kulminuje akce "Děkujeme, odcházíme", protože nemocniční lékaři nejsou spokojeni se svými platy, systémem dalšího vzdělávání a neprůhlednými investicemi. Od března by v našich nemocnicích měly chybět přes čtyři tisíce lékařů a nemocnice chystají krizové scénáře. Akci organizuje Lékařský odborový klub, ohroženy jsou chirurgická oddělení, ARO a nedostatek bude také anesteziologů. Ministr Leoš Heger se bojí především o novorozeňata. Nedonošené děti jsou z porodnic převáženy do dvanácti center a pokud v březnu ubudou lékaři, tři až pět z nich by se muselo zavřít.
Podle průzkumu MF DNES skoro 60% lidí s doktorskými argumenty souhlasí, zároveň však odmítají jejich odchod jako projev sobectví. Exprezident Václav Havel vnímá akci jako výhrůžku, protože nevěří, že by téměř čtyři tisícovky lékařů s rodinami okamžitě nastoupily na báječně placená místa v zahraničí. Jejich důvody chápe, jejich chování ne.
Ovšem - za vyššími platy neutíkají od nás jen lékaři, ale také vědečtí pracovníci. Akce "Návrat" má navnadit špičkové vědce k návratu. EU nám dá spoustu peněz na vybudování desítek nových výzkumných center, kde by však neměl kdo pracovat. Takže předseda vlády Petr Nečas chce do akce vložit půl miliardy korun a během pěti let má vzniknout tisícovka pracovních míst - dobře placených. Hledají se hlavně šéfové skupin, z nichž každá by měla dostat přes tři miliony korun ročně.

Málem jsme se stali svědky třetí pražské defenestrace. Lidi rozzuřila smlouva mezi ČSSD a ODS, která odsunula mimo hru vítěznou TOP 09. Ustavující schůze městského zastupitelstva se nepovedla, protože prostor pro veřejnost obsadili demonstranti a tak se impozantní korunovace primátora Bohuslava Svobody změnila ve frašku. Ten ve svém projevu použil citát Winstona Churchilla:"Nemohu slíbit nic víc než krev, slzy a pot".
Byla jsem na Mariánském náměstí před magistrátem s tisícovkou dalších, sledovala obří obrazovku a reakce lidí na to, co vidí a slyší z jednacího sálu. Stála jsem vedla mladého policajta, který mi řekl: "Lidi jsou naštvaní, ale slušní!" Takže žádná zmanipulovaná chátra a profesionální výtržníci, jak nám sdělovali z ODS a ČSSD! Lidi jsou fakt otrávení z toho, jak s nimi zametli po volbách. Nahrává to těm, kteří nadávají doma a v hospodách, ale nezvednou se ze židle.

Vzpomínali jsme na Jana Palacha, který se upálil 16. ledna před 42 lety. Jeho protest proti okupaci "spřátelenými vojsky" a jeho pohřeb patří k mým nejsilnějším profesním vzpomínkám. Lidé chodili na Olšanské hřbitovy, putovali do jeho rodných Všetat a věnec v barvě trikolory byl také pod jeho posmrtnou maskou na Filosofické fakultě. Když jsem tam šla zapálit svíčku, byla jsem jedna z mnoha. Měla jsem radost, že nezapomínáme.
Ve stejný čas zemřel náš první ministr zahraničí polistopadové doby Jiří Dienstbier. Bylo mu 73 let. Jako disident výrazně přispěl k tomu, že o komunistickém svinstvu u nás se vědělo i za přísně střeženými hranicemi. Jako ministr v prosinci 1989 symbolicky přestřihával ostnaté dráty, které nás izolovaly od svobodného světa. S jeho úsměvem a legračním ráčkováním odešel i kousek našich moderních dějin.

Máme nového ministra životního prostředí. Je to stejně problémový rezort, jako ministerstvo zdravotnictví nebo školství. Každý tomu rozumí a vždycky je to malér... Tentokrát se stal tím vyvoleným bývalý novinář, bývalý mluvčí ODS a teď už i bývalý starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Má svou funkci vykonávat "neideologicky a bez dogmatického přístupu k problémům životního prostředí" říká premiér Nečas. Není prý na závadu, že s životním prostředím nemá zkušenosti, ale "ekoteroristé" to s ním nebudou mít lehké! Takže hlásím, že ekoterorista zvaný Slunce v prosinci svítil jen dvacet devět hodin!

Také v kultuře se střídaly informace dobré a špatné:

Do Litoměřic byla převezena socha K. H. Máchy. Byla odlita z formy, ve které se zrodila Myslbekova socha, stojící na Petříně.

Z Lidického památníku, sousoší 82 zabitých dětí, byla ukradena jedna socha! Jestli ji oderval "sběrač kovů" nebo byla ukradena pro sběratele, se neví... Už byla nahrazena, ale morální újma přetrvává...

Masopustní průvody, které už po generace připravují obyvatelé vesnic na Hlinecku na Vysočině, se dostaly na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Soňa Červená, Miroslav Donutil a slavný režisér a výtvarník Robert Wilson se stali hvězdami uvedení Věci Makropulos ve Stavovském divadle.

Muchova Slovanská epopej byla prohlášena kulturní památkou. Plátna zůstávají zatím v Moravském Krumlově. (Po uzávěrce listu se však zprávy rozcházejí. Jedna říká, ta už srolovaná jedou do Prahy - snad jen přechodně?)

Archeologové z Česka a Dánska zkoumali pozůstatky hvězdáře Tycho de Brahe, jehož hrob byl naposledy otevřen v roce 1901.

Češi všech věkových kategorií si připomněli u Lennonovy zdi na pražské Kampě už 30. výročí smrti legendárního člena Beatles a později sólového muzikanta.

Karel IV., který nedávno vyhrál v anketě České televize Největší Čech v dějinách, se dostal také do dvacítky největších Němců.
Televizi ZDF nevadí, že Karel IV. byl po otci Lucemburk a po matce Přemyslovec. Právě na Karlštejn se přijel podívat Jindřich, velkovévoda lucemburský. Už šest set let nikdo z tohoto rodu hrad nenavštívil.

Ve Vatikánu byla vůbec poprvé uvedena klasická muzika našich Vánoc: Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby. Zazněla v bazilice svatého Marka na Benátském náměstí.

Slovo "robot" se objevilo před devadesáti lety v hře Karla Čapka R.U.R. Vymyslel je však jeho bratr Josef, kterému se nelíbilo slovo "laborové".

Zkrachovala první soukromá televize u nás. Z1 vysílala dva a půl roku a za tu dobu prodělala 600 milionů korun. Sto padesát zaměstnanců se dozvědělo na polední poradě 24. ledna, že druhý den už nemusí chodit do práce.

Připravila Venda Šebrlová

P.S.: Novináři už nebudou tak svázání tzv. náhubkovým zákonem a budou moci zveřejňovat i přepisy policejních odposlechů. Samozřejmě v případě, že bude převažovat zájem společnosti nad zájmem soukromým!

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012