Slovo šéfredaktorky - Jaro

JARO 2011 Slovo redakce česky
obálka čísla

Tak už zase bez protestu skládám dohromady další vydání Českého dialogu, tentokrát bez očíslování a s označením JARO. Už ten název mi dělá dobře, moc se na jaro těším, zima je letos dosti studená. Tak do vánoc, silvestra to člověk docela dobře přežije, má plno starostí i radostí s rodinou a pod., ale pak se ty plískanice střídané s ledovkou na chodníku už zdají dlouhé...

Ale k novému a "tlustšímu" vydání. Mám tu tolik hezkých článků, že jsem ráda, že Český dialog nezahynul a já je do něj mohu vložit pro své čtenáře. Dva rozhovory - s vědcem Vratislavem Langrem a s básníkem Ivo Odehnalem Vás jistě zaujmou. A co zážitek nad zážitky - setkání s Nicholasem Wintonem a jeho zachráněnými dětmi u příležitosti premiéry filmu Matěje Mináče Nickyho rodina. O výtvarno se jako obvykle přičinila Olga Szymanská (a moc dobře). Do rubriky Poslední pocta přispěla vzpomínkou na Jiřího Diensbiera "tajemná žena v pozadí", jak psaly některé naše noviny. Pro nás tajemná není. Je to naše zástupkyně pro USA, vice už čtěte ve zmíněné rubrice.

Povídka a básnička Lidky Lojdové určitě zaujme lidi, kteří jsou naladěni na podobnou vlnu jako já.

Vtipný článek O češtině australského Bořka Šindlera, se Vám, doufám, také zalíbí a možná Vás i v mnohém poučí.

Problém je s populární rubrikou Z deníčku vydavatelky... Jsme v ní teprve v roce 1994, musím vybrat jen něco, protože dalších 17 let... raději si nebudu hrát na vědmu.

Anglicky čtoucí čtenáře snad zaujme filosof Erazim Kohák v literární rubrice. Prosím, napište nám, která kniha Vás v minulém roce z těchto anglicky uveřejněných ukázek, zaujala.

A co pro Vás připravila naše nejoblíbeněšjší autorka - historička Jana Volfová? Anežku svatou - má výročí a jsme rádi, že jí můžeme znovu připomenout. A také Vojtěcha Náprstka i jeho muzeum v jeho starém a krásném domě poblíž Husovy Betlémské kaple.

Na více barevných stránkách ukážemě krásy vlasti pod rozverným názvem Hezko Česko, a také nesmíme zapomenout na jarní svátky velikonoční...

Rády (tvrdé y, protože jsme samé ženy) bychom uvítaly i více Vašich nápadů na další články, témata a samozřejmě i kritiku.

Píšete mi, že se Vám líbí moje úvodníky a hodnocení politické situace. Já bych Vás ráda odkázala na stránky aktualit (některé si také můžete přečíst na našem webu), kde se novinář Ivan Hoffman vyjadřuje o chamtivosti. Podobný článek jsem dnes četla v příloze sobotního deníku MF Dnes od monsignora Dominika Duky. A do třetice podobné smutné názory měl i ve stejné příloze jinak optimistický a úžasný Nicholas Winton. Ano, chamtivost, hamižnost, kutálení si hovnivárové kuličky, sobectví, bezohlednost, agresivita a další hnusné projevy lidí, kteří ztratili schopnost být slušní a laskaví, dnes hýbe snad celým světem (?), u nás jistě hodně.

A tak abych zakončila trošku lépe - OPRAVDU nejsou všichni takoví. Dostáváme do redakce hezké dopisy a e-maily a také dobrovolnictví se kolem nás rozšířuje. Vždyť máme teď novou takovou - Katku Z. Chodí po své práci na úplně jiném konci Prahy, aby nám pomohla s administrativou. Potkala nás na jakési akci a řekla, že by chtěla pomáhat něčemu smyslplnému...

A což čtenáři, kteří se hlásí opět k odběru? Děkuji moc i za posílání částek někdy o trochu větších než je běžné předplatné a moc se omlouvám, že není v této chvíli v mé síle všechny Vás, dobré lidi, jmenovat.

Přeji Vám krásné jaro.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012