Stalo se - červenec

7-8 2002 Slovo redakce česky
obálka čísla

1.   Tibertský duchovní vůdce dalajláma je již na své několikáté návštěvě Česka. Pozval jej prezident Václav Havel, který s ním míní společně meditovat.
    Ministr obrany Jaroslav Tvrdík povýšil in memoriam devět československých parašutistů z druhé světové války, kteří se v roce 1942 podíleli na atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Byli to Alfréd Bartoš, Josef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý, Jiří Potůček, Jaroslav Švarc. Všichni zahynuli v červnu 1942.
    Na Kladensku skončila těžba uhlí a to po 227 letech od nálezu uhlí v tomto kraji. Propuštěno bylo 1100 horníků. Zbývajících 190 se má podílet na zasypávání těžních jam. Náklady na tyto práce a odstupné dosáhnou 500 milionů korun.
3.   Ustavující schůze nové sněmovny začne 9. července. Kromě volby předsedy a místopředsedů poslanci složí slib a zřídí parlamentní výbory tak, aby sněmovna mohla začít svou čtyřletou práci.
    Komunistická strana získala při volbách 41 mandátů a tvoří přes pětinu sněmovny. Diskuse o tom, zda-li jí, jako demokraticky zvolené straně nechat možnost funkcí ve sněmovně, zda-li s ní spolupracovat, pokračují ve sněmovně i na veřejnosti.
4.   Osobnost druhého prezidenta ČSR Edvarda Beneše se včera stala předmětem ostrého sporu českých senátorů. Vyvolal ho Přemysl Sobotkas (ODS) svým návrhem vyznamenat Beneše řádem Tomáše Garrigua Masaryka. O rozjezd debaty se zasloužil Zdeněk Bárta (nezařazený). Podle něj Beneš v úřadu hlavy státu dvakrát selhal. Poprvé tváří tvář nacistům, poté komunistům. Návrh nakonec prošel. Podpořili jej zejména zástupci ODS, ČSSD a komunistů.
    Legenda zahraničního protinacistického odboje generálmajor Josef Buršík zemřel 30. června po dlouhé nemoci v Northamptonu v Anglii. Proslul nezkrotnou odvahou při bojích na východní frontě. V roce 1049 byl pro nesouhlas s komunistickým režimem zatčen a odsouzen k mnohaletému vězení. Uprchl však do Velké Británie. V roce 1990 byl rehabilitován a jmenován generálmajorem.
    Někdejší komunistický prokurátor Karel Vaš, původně odsouzený k semi letům vězení za vraždu válečného hrdiny Heliodora Píky po únoru 1948, nakonec unikne trestu. Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu, který trest zrušil kvůli promlčení. Soud dospěl k tomu, že Vaš je sice vinen, ale nebude potrestán. S tím nesouhlasí státní zástupkyně Marie Benešová, která se bude snažit o obnovu řízení.
8.   Do ČR poprvé zavítal císař Akihito s chotí. Včera si prohlédli pražské pamětihodnosti. Přestože císař i císařovna Mičiko byli přísně střeženi, rádi si na Karlově mostě popovídali s přihlížejícími. Dnes je čeká setkání s prezidentem Havlem a prohlídka Pražského hradu.
    ČSSD a Koalice dospěla k nového návrhu koaliční smlouvy. Je uveřejněn na www.lidovky.cz
9.   Nová česká vláda je na světě. Kabinet má 17 členů. "Jsem si skoro jist, že to bude vláda dobrá a silná," prohlásil včera večer po tříhodinovém jednání budoucí premiér Vladimír Špidla. ČSSD si ponechala všechna klíčová ministerstva a několik dosavadních ministrů. Strany Koalice obsadí ve vládě šest míst.


Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012