Stalo se - červen

7-8 2002 Slovo redakce česky
obálka čísla

1.   Jan Kasl, exprimátor hlavního města Prahy, který před třemi týdny resignoval na svou funkci, zakládá novou stranu. Její pracovní název je Seznam Jana Kasla. Nová pravicová strana by měla mít ve svých řadách důvěryhodné a slušné lidi. O přízeň voličů se s ní chce ucházet už v podzimních volbách.
8.   Předvolební boj nabírá obrátky. Klaus osočuje Špidlu, Kaslová opustila kvůli pomluvám Nadaci Ferdinanda Peroutky, na Marvanovou někdo rozslal po redakcích novin štvavý dopis.
    Výzvu k účasti na volbách adresovali věřícím čeští a moravští biskupové. ,,Zvažme ve svědomí, zda strana, které hodláme projevit svou důvěru, si ji opravdu zasluhuje... Využijme práva zakroužkovat jména těch, kteří nejdou jen za osobní mocí...," píší v dopise biskupové.
12.   Redaktoři Večerníku Praha se přesvědčili o tom, že položit bombu do nákupního supermarketu, jak vyhrožuje např. slovenská skupina BMG Atack, není vůbec obtížné. Do několika prodejen, kam přijdou denně tisíce lidí bez problémů prošli s velkou taškou, kterou vždy umístili do regálů. Nikdo si jich nevšímal...
13.   Václav Havel odmítl jmenovat Františka Brožíka do vedení Nejvyššího kontrolního úřadu. Brožíkovi chtěla "trafiku" ještě před volbami zajistit ODS spolu s ČSSD, jejíž je Brožík členem. Tento kontroverzní politik proslul jako sběratel nejrůznějších funkcí a majetku, o jehož původu nehce mluvit s novináři.
14.   Za nepovedené obchody manažerů, kteří přivedli ke krachu Investiční a Poštovní banku, zaplatí stát na 150 miliard korun a následně i úroky.
    Studentů, kteří budou muset opakovat maturity, rok od roku přibývá, nicméně přibývá i těch, kteří mají vyznamenání. Také angličtináři zvedají laťku, neboť mezi žáky mají i takové, kteří se s tímto jazykem seznámili již dříve, někteří dokonce pobytem v cizině.
    Fond národního majetku odmítl propojení Českých energetických závodů (ČEZ) s distributory. Podruhé se tak postavil proti vládnímu usnesení, které chtělo monopol ČEZ ještě zvětšit přidáním distribuční sítě elektřiny.
15.   Včera a dnes proběhly volby do Poslanecké sněmovny ČR
17.   Výsledky voleb v procentech: Česká sociální demokracie 30,20, Občanská demokratická strana 24,47, Komunistická strana Čech a Moravy 18,51, Koalice (Křesťanská demokratická strana a Unie svobody) 14,27. Další strany se nedostaly za hranici pěti procent, potřebnou pro vstup do parlamentu.
    Češi v zahraničí se voleb zúčasnili jen velmi zřídka. Nedovolily jim v tom jak byrokratické přístupy úřadů, tak vzdálenosti - mnohdy tisíců kilometrů, které by museli překonat cestou na české zastupitelské úřady. Ti, kteří v zahraničí k volbám šli, volili hojně Koalici. Dali jí 33,99 procent.
18.   Vědecká rada ministerstva zdravotnictví se včera rázně vyslovila proti devitaliozaci na lidech trpících rakovinou. Doporučuje pokračovat v pokusech na zvířatech.
19.   Předseda ČSSD, Vladimír Špidla slibuje, že novou vládu sestaví do měsíce.Hájí koncepci poměrného zastupení, tedy i včetně komunistů. S tím nesouhlasí předsedkyně US Hana Marvanová.
20.   Největší pražský zvon Zikmund se na nějakou dobu odmlčí. Jen několik hodin po uzavření volebních místností mu při vyzvánění puklo srdce. Podle legend to nevěstí nic dobrého. (Že by tak reagoval na volební úspěch komunistů?, ptá se komentář v dnešních novinách.)
21.   ČSSD vzkazuje Koalici: chceme reformu důchodů, armády a změny ústavy. Již dnes se očkává návrh koaliční smlouvy, ktererou Vladimír Špidla pošle Haně Marvanové a Cyrilu Svobodovi. Návrh smlouvy má mít na 25 stran a vypracuje jej současný vládní legislativec Pavel Rychetský. Sociální demokraté budou požadovat záruky, že Koalice bude hlasovat shodně s ČSSD o všech bodech programového prohlášení, jimiž mají být i zákony týkající se vstupu do Evropské unie.
    Peníze v rozpočtu budou chybět. Na sklonku loňského roku, jak vyplývá z analýz odborníků, ministři a poslanci při sestavování rozpočtu na tento roku se nechali unést přílišným optimismem o růstu HDP.
22.   Ministerstvo kultury vydalo knihu o vývoji česko-německých vztahů. Reagovalo tak na události z posledních měsíců, během nichž se rozhořely česko-německé diskuse a polemiky o poválečném vysídlení a odsunu německého obyvatelstva z bývalého Československa. Kniha, jejímiž autoři jsou historici zabývající se touto dobou, by měla objektivně připomenout fakta a souvislosti událostí.
24.   Prezident Václav Havel hodnotil odcházející vládu ČSSD. Řekl, že se zasloužila o privatizaci bank, reformu armády a státní správy. Nicméně ostře kritizoval systém, na jehož základě vznikla - tedy opoziční smlouvu.
    Obyvatel ČR ubývá. Nyní žije v Česku 10 259 282 osob, což je nejméně od roku 1978. Důvodem je malý počet narozených dětí a celkové stárnutí populace.
25.   Česká pošta od září opět zdražuje. Dopis i pohlednice bude o korunu dražší, doporučené psaní bude stát 17 Kč, malý balík do dvou kilogramů přijde na 35 Kč. Dražší bude i hrazení poštovními poukázkami.
    Pražský dům v Bruselu dnes otevírá Hudba hradní stráže. Historický secesní dům v centru Bruselu bude ode dneška sloužit jako pražské zastoupení pri Evropské unii. ČR se tak stává první ze zemí střední a východní Evropy, která bude mít stálé sídlo v Bruselu ještě před vstupem do Evropské unie.
26.   Příští český prezident by již mohl být zvolen přímou volbou. Vyjednávací týmy ČSSD a Koalice, které sestavují novou vládu, totiž ustoupily od debat o tom, zda na Hrad půjde Miloš Zeman, Petr Pithart nebo Otakar Motejl. Chtějí prosadit takovou ústavní změnu, která umožní přímou volbu prezidenta.
    Šestým rokem již pokračuje rekonstrukce hradu Karlštejna. Vážné poškození a závady byly způsobeny lajdáckou prací opravářů při minulé rekonstrukci na konci 19. století a dále nehlídaným množstvím návštěvníků. Dnes je již velká část hradu opět přístupná veřejnosti, ale počet návštěvníků je regulován.
27.   Dnes se otevírá na dolním konci Václavského náměstí v Praze Palác Euro. Čtyři patra proskleného domu zabírají obchody, hlavně knihy a móda, další prostory patří kancelářím.
28.   ČSSD a Koalice nabídly komunistům post šéfa "odposlechové komise". Proti návrhu se postavila Unie Svobody-DEU. Hana Marvanová řekla, že její strana přijala usnesení proti obsazení jakékoli funkce ve vedení a orgánech sněmovny členy KSČM.
    Předseda ČSSD Vladimír Špidla nevidí důvod pro otevření nových česko-rakouských jednání o tzv. Benešových dekretech a jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Řekl to pro páteční vydání rakouského týdeníku Formát.
    Památku Milady Horákové, kterou před dvaapadesáti lety popravila komunistická justice, připomíná od včerejška v Praze 7 pamětní deska. Na domě číslo 2 v ulici, jež nese její jméno, ji u příležitosti Dne politických vězňů ji odhalili starosta Prahy 7 Tomáš Dub a předsedkyně Klubu Milady Horákové Marta Jurková.
29.   Vyjednávání o společném vládním programu jde do finále. Zatím se ČSSD a Koalice neshoduje v těchto bodech: Majetková přiznání (Koalice je odmítá, je pro to, aby je podávali jen veřejní činitelé či lidé v konfliktu se zákonem.) Průběh snižování schodku státního rozpočtu (Koalice jej chce snížit dříve než ČSSD). Daně (Koalice odmítá jejich zvyšování). Důchodová reforma (pokračují dohady o tom, z čeho se má reforma platit, zda si zaměstnanci mají povinně platit připojištění). Registrační poklady pro maloobchodníky (Koalice je odmítá s tím, že stát na zavedení pokladen nemá peníze).
   Plošné přídavky na děti (Koalice je odmítá s tím, že se mají vyplácet jen těm, kdo je skutečně potřebují).
    Jan Kavan bude řídit 57. zasedání Valného shromáždění OSN, formálně nejvyššího orgánu této mezinárodní organizace sdružující téměř všechny státy světa. Kavan bude do funkce, které se ujme jako prvníČech v historii, formálně zvolen na období jednoho roku 8. července. Funkce se ujme 10. září.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012