Máme novou vládu!

7-8 2002 Slovo redakce česky
obálka čísla

Ach jo, mí drazí přátelé v Texasu!
Vůbec nemůžete pochopit, co se to tu u nás (a v zemi Vašich dědů a babiček), děje. Vy máte také své problémy, Já vím. Jak řekl před minutou můj syn na můj povzdech, že žijeme v zemi hloupých lidí, kteří volí komunisty a socialisty, že hloupí lidé jsou na celém světě. To jistě ano. Ale určité země, jako je např. USA, nebo Austrálie, mají delší zkušenost v demokracii a volí alespoň střídavě levicovější-sociálnější stranu a pak zase tzv. pravicovější. Ta první rozdává z toho co nemá a ta druhá se to pak snaží napravit utažením opasků. To se samozřejmě plno hloupým lidem nelíbí, protože chtějí dostat všechno zadarmo a hned a pokud možno bez práce a tak zase příště volí tu sociálnější, která zadlužuje zemi pro příští generace. My už tady podruhé však máme vládu, která chce zadlužit stát na mnohá a mnohá léta. Těm hloupým a líným lidem (myslet i pracovat) se prostě stýská po komunismu, kde se práce pouze předstírala a placení mezd také, což nevadilo, protože stejně za to málo, co všichni lidé skoro stejně dostávali, nebylo možno nic moc koupit. Každý druhý z města měl chatu či chalupu na venkově, která se stavěla z cihel, které ukradl někde na státním kamarád, a on mu zato zase vypomohl nějakou jinou službou, třeba vepřovým masem ze státního vepřína či protekcí při získání "nájmu" obecního bytu.. Žilo tehdy heslo "Já na bráchu, brácha na mně." Kámoši, komouši si prostě pomáhali navzájem v kradení státních statků i v zamlžování těch skutků. Takže 18 procent zvolených komunistů v těchto volbách je docela pochopitelných i když je to velmi velmi smutná skutečnost...
Volby nyní vyhráli socialisté (přes 32 procent), tedy strana ČSSD a do vlády vstoupila spolu s koalicí KDU-US (přes 14 procent), tj. Křesťansko demokratická unie a Unie Svobody. (ODS, která se prohlašuje za pravicovou, ačkoli její skutky tomu neodpovídají, dostala přes 24 procent a protože ji ČSSD do vlády nepozvala, zůstala v opozici.) Zvláštní svatba levice a pravice, ačkoli co by mně mělo překvapovat po minulém milostném vztahu ODS a ČSSD, že? Předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová po nedohodě o tom, jak má vypadat společný program, hlavně rozpočtový, kdy socialisté chtějí zadlužit stát na generace, se ctí odstoupila z funkce. Další lidé žhaví kariéry zůstali, ať už se to bude obracet sem či tam. Hlavně, že mají tučná křesla, pardon, koryta. Smutný volební výsledek je dílem toho, že na 42 procent občanů vůbec k volbám nešlo. Demonstrovali, že si nemají z čeho vybrat. To poslušní komouši jdou volit vždycky v jednom šiku, tak jako vždy v jednom šiku zvedají ruce za cokoliv, co jim Strana doporučí. Třeba za pověšení Milady Horákové, která si dovolila mít názor jiný.
Před chvilkou skončil v televizi diskusní pořad s představitelem ČSSD Zdeňkem Škromachem a zástupcem ODS Vlastimilem Tlustým. Ten druhý poctivě bránil ideály pravice, i když jeho strana je, jak známo, spíše hlásala než uskutečňovala, ten prvý sršil demagogií a nikdy pořádně neodpověděl na otázku mu kladenou, např. jestli jeho strana počítá při hlasování ve sněmovně s podporou komunistů. Odpovídat ani nemusel. Sami to poznáme brzy. Zdá se, že tato společnost si bolavý komunistický vřed na svém těle nejen nehodlá vyříznout, ale naopak si jej s péčí vzornou udržuje a chrání.
Ach jo, milí přátelé z Texasu, při mých besedách jste se mne často ptali jak ten komunismus ve skutečnosti vypadal. A já jsem vyprávěla. Ale až se mne příště zeptáte, proč tolik lidí ještě stále po komunismu vzdychá, já vám neumím odpovědět. (Nechce se mi totiž přiznat, že tu žije tolik lidí hloupých...)

Eva Střížovská,

P.S. Na str. XY čtěte anketu: Bylo za komunistů líp a v čem? A co by podle vás udělali dobrého teď kdyby vyhráli volby?


Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012