Stalo se v říjnu

11-12 2010 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. října

Pod názvem Dekadence Now! byla v pražském Rudolfinu otevřena výstava "o smrti, sexualitě, posedlosti, šílenství, kýči, trapnosti..." Děti do 15 let na ni mohou jen v doprovodu rodičů.

2. října

Nejstarším kandidátem nadcházejících komunálních voleb je Stanislav Spáčil z Kře- novic na Vyškovsku. Je mu 102 let a kandiduje za komunisty!

4. října

USA a Velká Británie varovaly své občany před nebezpečím atentátů v Evropě. Al-Kájdá chystá útoky na turisticky atraktivních místech a v dopravě.

5. října

Češi nejvíc věří armádě, druhá je policie. Anketa byla orientována na problematiku ochrany před nebezpečím terorismu.

6. října

Zemřela Juliana Vašíčková, která ve svých 107 letech byla nejstarším obyvatelkou České republiky.

7. října

Dlouholeté spory, kudy povede dálnice do Vídně končí: jezdit se bude přes Mikulov. Variantu přes Břeclav blokovali majitelé pozemků i ekologové formou nekonečných protestů. Cestu přes Mikulov ovšem také označují za předraženou a nešetrnou k životnímu prostředí.

8. října

Koncentrační tábor v Letech u Písku bude dál připomínat jednoduchý pomník v těsném sousedství vepřína. Za války táborem prošlo 1300 Romů, přímo tam zahynulo 326 lidí. Na odkoupení a následné zbourání smradlavé výkrmny nejsou peníze.

10. října

Nobelovu Cenu míru dostal vězněný čínský disident Liou Siao-po. Mezi navrhujícími byl český exprezident Václav Havel.

11. října

Velkou show oslavila Praha 600. narozeniny orloje na Staroměstské radnici. Na zeď se promítaly obrázky z historie – od roku 1410 po současnost.

12. října

V domě své matky v Bělé pod Bezdězem schovával pětačtyřicetiletý muž německo- slovenského původu radioaktivní uran. V německém Koblenzi, kde pracoval, měl zase plný dům chemikálií a zbraní, zahrabaných mezi odpadky.

13. října

Kvůli nedostatku peněz zruší Česká tisková kancelář místo zpravodajů v Paříži a ve Vídni. Celkem v ČTK pracuje 220 redaktorů.

14. října

V obchodech je nedostatek českého česneku. Zákazníci zjistili, že česnek z Číny je sice levný, ale moc nevoní! Štěstí, že se ujaly farmářské trhy!

15. října

Infarkt zabil Jiřího Křižana (68), scénáristu a spoluautora výzvy Několik vět. Po roce 1989 by Křižan spoluzakladatelem Občanského fóra a pak poradcem prezidenta Václava Havla.

16. října

Prezident Václav Klaus volil už hodinu po otevření volebních místností. Před novináři prohlásil, že lidé by měli preferovat „seriozní strany a ne rychlokvašky“. Měl jistotu, že varování před TOP 09 a Věcmi veřejnými se dostane k voličům...

18. října

ODS byla v Praze poražena! Je konec její absolutní vlády nad metropolí a jejími penězi. Vítězná TOP 09 ani třetí v pořadí ČSSD však samotné nemají dost sil vládnout samotné a tak začínají politické námluvy.

19. října

Ruskojazyčná mafie v Česku nepřijde o své kápo – Andranik Soghojan byl pro nedostatek důkazů propuštěn z vazby. Hrozilo mu až 25 let vězení za objednání vraždy.

20. října

V Praze byl zatčen mezinárodně hledaný bývalý ministr hospodářství na Ukrajině. Bohdan Danylyšyn způsobil při zadávání zakázek škodu za 31 milionů korun.

21. října

Extremisté, kteří byli obžalováni ze žhářského útoku dům na romské rodiny ve Vítkově, byli odsouzeni. David Vaculík dostal 22 let, Jaromír Lukeš 22 let, Ivo Muller 22 let a Václav Cojocaru 20 let. Tehdy málem uhořela dvouletá Natálka. Prezidentu Klausovi se tresty zdají "nečekaně, nečekaně vysoké".

22. října

Národní památkový úřad kritizuje nízkou úroveň řemeslných prací, zbytečnou výměnu původních kamenů a obecně nerespektování pravidel při opravě Karlova mostu. Magistrát s tím nesouhlasí...

23. října

Podle Světové banky vynakládá ČR ročně na romskou komunitu 6,2 miliardy korun.

Osm z deseti Romů v produktivním věku má jen základní vzdělání, tomu odpovídají i mzdy - o polovinu menší až dvě třetiny menší než u ostatních lidí.

25. října

ČSSD není sice ve vládě, ale ovládla Senát. To však nemůže zabránit odhlasování reforem, protože Sněmovna jej hravě přehlasuje.

26. října

Evropská unie se chystá na pomoc Řecku se zabezpečením hranic s Tureckem. Mezi dvěma stovkami pohraničníků má být také osmnáct Čechů. Řecko je cílovou zemí pro tisíce uprchlíků především ze severní Afriky.

27. října

Madeleine Albrightová představila v Praze svou knihu Tajná řeč broží. Knihu pokřtila předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová a bývalá první dáma Dagmar Havlová.

29. října

Prezident Václav Klaus vyznamenal 22 válečných veteránů, úspěšných vědců, lékařů, umělců a bojovníků za lidská práva. Medaili Za zásluhy dostal i hokejista Jaromír Jágr.

30. října

V České republice byla na období od 1.-15. listopadu vyhlášen stav legislativní nouze. Ten umožní (bez obstrukcí pozice) projednání čtyř novel zákonů, které mají zajistit úspory v rozpočtu na příští rok.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012