Stalo se v srpnu

9-10 2010 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. srpna

V polovině roku 2011 by mělo začít působit středisko včasného varování protiraketové obrany USA v Česku. Obsluhovat je budou čeští vojáci, zaškolení Američany.

3. srpna

Miliardář Zdeněk Bakala koupil na pražském Loretánském náměstí historický dům v němž žila do r. 1974 Hana Benešová. Bude v něm sídlo Knihovny Václava Havla.

4. srpna

Premiér Petr Nečas si myslí, že česká armáda je dojná kráva a peníze plynou do kapes parazitujících obchodníků se zbraněmi.

5. srpna

Pohřbu hrdiny protikomunistického odboje Milana Paumera (79) v Poděbradech se zúčastnili také nejvyšší představitelé státu. Kromě prezidenta Václava Klause. Ten jej i bratry Mašiny považuje za zločince.

6. srpna

Český sport potřebuje masivní finanční injekci, jinak zmizí ze světového (i evropského) hřiště. Uvažuje se mj. o zbourání Strahovského stadionu a následném prodeji pozemků.

7. srpna

Josef Mašín prohlásil, že s bratrem nepřijeli do Česka na pohřeb Milana Paumera, protože tady ještě pořád má dost moci komunistická strana. Dokonce tady dosud platí zákony, podle kterých by mohl být stíhán.

10. srpna

Tuny naplaveného materiálu, zničené domy a zoufalí lidé – to je obrázek míst v Libereckém kraji, kterým se přehnala ničivá povodeň. Prudké deště se ještě vrátí...

11. srpna

V rámci Svatovavřinecké poutě se vydal na Sněžku prezident Václav Klaus. Na jejím vrcholu se setkal s novým polským prezidentem B. Komorowským.

12. srpna

Levicový ekonom a doyen české sociální demokracie Valter Komárek oslavil 80. narozeniny. Kromě jiného dostal také Zlatou plaketu prezidenta republiky. Klaus a Komárek byli v devadesátých letech úhlavními ekonomickými nepřáteli.

13. srpna

Do čela Ústavu pro studium totalitních režimů byl jmenován Daniel Herman, bývalý mluvčí České biskupské konference. Jeho rodina má velké a neblahé zkušenosti s nacistickým i komunistickým režimem.

14. srpna

Největší atrakcí v Česku je pražská ZOO, kterou loni navštívilo 1,29 milionu návštěvníků. Po mnoha letech tak předčila Pražský hrad. Třetí atrakcí je v žebříčku oblíbenosti Aquapalace Praha, čtvrtou Centrum Babylon Liberec. Z hradů a zámků vyhrály Lednice před Českým Krumlovem. Přírodní atrakcí č. 1 jsou jeskyně Moravského krasu a technickou památkou Petřínská rozhledna. V kategorii muzea a galerie vede Národní muzeum.

16. srpna

Bývalý ředitel pražské ZOO a současný šéf Českého centra v New Yorku Petr Fejk není spokojený s tím, že je pořád závislý na státních dotacích.

17. srpna

Policie zveřejnila, že u Dobronína na Jihlavsku byl odkryt hromadný hrob s kosterními pozůstatky. Koncem května 1945 tam místní muži zavraždili 15 německých obyvatel.

18. srpna

Pražský magistrát schválil „akční plán bezdomovectví“. Lidé bez bydlení by se měli sestěhovat do tábora na okraji města, kde by žili v unimobuňkách. Žít by tam však měli jen ti, kteří odmítají jakýkoli sociální program.

19. srpna

Studenti letošních posledních ročníků středních škol budou příští rok skládat státní maturitu: povinně z češtiny a buď z matematiky nebo angličtiny. Další dva až tři předměty nabídne škola. Zkouška bude mít dvě úrovně.

20. srpna

Novým státním tajemníkem pro Evropskou unii ve vládě se stal Ivan Hodač. Dosud byl šéfem Evropské asociace výrobců automobilů. Ministr Karel Schwarzenberg jej nazval „automobilovým lobbistou“, kterého tam chce ODS.

21. srpna

Předseda vlády Petr Nečas tvrdí, že není potřeba prohlubovat integraci s EU. Přesto jmenoval svým poradcem pro zahraniční politiku Romana Jocha, který je evropským federalistou.

22. srpna

Dva světoví rekordmani spojili své síly: oštěpařku Barboru Špotákovou bude trénovat Jan Železný.

23. srpna

Letos se bude vyrábět moravský burčák z maďarských hroznů. Naše vinice zničily lijáky, plísně a krupobití. Cena bude dvojnásobná: litr za 80,- Kč.

24. srpna

O koupi českého pavilonu na světové výstavě Expo 2010 má zájem čínské město Chou-čou a farma československo-čínského přátelství. Ta byla založena s naší pomocí v 50. letech a dnes má 180 tisíc zaměstnanců a ropnou rafinerii.

25. srpna

Hrob německých obyvatel u Dobronína nebyl u nás jediný. Místa hromadných hrobů hledaly české úřady už pár měsíců po válce, protože hrozilo kontaminování vody. Ostatky byly většinou uloženy na hřbitově.

26. srpna

Česká sociální demokracie hledá práci pro bývalého předsedu Jiřího Paroubka. Nabídla mu místo velvyslance ve Vídni, Paroubek je odmítl „jako trafiku“.

27. srpna

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce zrušit funkci laického přísedícího. Ten u soudu po desítky let zastupoval „hlas pracujících“ jako „soudce z lidu“.

28. srpna

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) odsoudil Francii, která začala deportovat domů rumunské a bulharské Romy.

30. srpna

Ministerský předseda Petr Nečas (ODS) řekl, že ministr financí Miloslav Kalousek (TOP 09) občas rychleji mluví než myslí (o penězích pro postižené povodněmi). Kalousek opáčil, že někteří mluví pomaleji a nemyslí vůbec!

31. srpna

Jihoafrická republika zatím nevydá uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře, protože není rozhodnuto, jestli vyhoví jeho žádosti o politický azyl. Krejčíř je stíhán za peněžní a násilné trestné činy (dluží skoro 120 milionů korun). Policejnímu komandu utekl ze svého domu v roce 2005. Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012