Stalo se v srpnu

2. srpna
V polovině roku 2011 by mělo začít působit středisko včasného varování protiraketové obrany USA v Česku. Obsluhovat je budou čeští vojáci, zaškolení Američany.
3. srpna
Miliardář Zdeněk Bakala koupil na pražském Loretánském náměstí historický dům v němž žila do r. 1974 Hana Benešová. Bude v něm sídlo Knihovny Václava Havla.
4. srpna
Premiér Petr Nečas si myslí, že česká armáda je dojná kráva a peníze plynou do kapes parazitujících obchodníků se zbraněmi.
5. srpna
Pohřbu hrdiny protikomunistického odboje Milana Paumera (79) v Poděbradech se zúčastnili také nejvyšší představitelé státu. Kromě prezidenta Václava Klause. Ten jej i bratry Mašiny považuje za zločince.
6. srpna
Český sport potřebuje masivní finanční injekci, jinak zmizí ze světového (i evropského) hřiště. Uvažuje se mj. o zbourání Strahovského stadionu a následném prodeji pozemků.
7. srpna
Josef Mašín prohlásil, že s bratrem nepřijeli do Česka na pohřeb Milana Paumera, protože tady ještě pořád má dost moci komunistická strana. Dokonce tady dosud platí zákony, podle kterých by mohl být stíhán.
10. srpna
Tuny naplaveného materiálu, zničené domy a zoufalí lidé – to je obrázek míst v Libereckém kraji, kterým se přehnala ničivá povodeň. Prudké deště se ještě vrátí...
11. srpna
V rámci Svatovavřinecké poutě se vydal na Sněžku prezident Václav Klaus. Na jejím vrcholu se setkal s novým polským prezidentem B. Komorowským.
12. srpna
Levicový ekonom a doyen české sociální demokracie Valter Komárek oslavil 80. narozeniny. Kromě jiného dostal také Zlatou plaketu prezidenta republiky. Klaus a Komárek byli v devadesátých letech úhlavními ekonomickými nepřáteli.
13. srpna
Do čela Ústavu pro studium totalitních režimů byl jmenován Daniel Herman, bývalý mluvčí České biskupské konference. Jeho rodina má velké a neblahé zkušenosti s nacistickým i komunistickým režimem.
14. srpna
Největší atrakcí v Česku je pražská ZOO, kterou loni navštívilo 1,29 milionu návštěvníků. Po mnoha letech tak předčila Pražský hrad. Třetí atrakcí je v žebříčku oblíbenosti Aquapalace Praha, čtvrtou Centrum Babylon Liberec. Z hradů a zámků vyhrály Lednice před Českým Krumlovem. Přírodní atrakcí č. 1 jsou jeskyně Moravského krasu a technickou památkou Petřínská rozhledna. V kategorii muzea a galerie vede Národní muzeum.
16. srpna
Bývalý ředitel pražské ZOO a současný šéf Českého centra v New Yorku Petr Fejk není spokojený s tím, že je pořád závislý na státních dotacích.
17. srpna
Policie zveřejnila, že u Dobronína na Jihlavsku byl odkryt hromadný hrob s kosterními pozůstatky. Koncem května 1945 tam místní muži zavraždili 15 německých obyvatel.
18. srpna
Pražský magistrát schválil „akční plán bezdomovectví“. Lidé bez bydlení by se měli sestěhovat do tábora na okraji města, kde by žili v unimobuňkách. Žít by tam však měli jen ti, kteří odmítají jakýkoli sociální program.
19. srpna
Studenti letošních posledních ročníků středních škol budou příští rok skládat státní maturitu: povinně z češtiny a buď z matematiky nebo angličtiny. Další dva až tři předměty nabídne škola. Zkouška bude mít dvě úrovně.
20. srpna
Novým státním tajemníkem pro Evropskou unii ve vládě se stal Ivan Hodač. Dosud byl šéfem Evropské asociace výrobců automobilů. Ministr Karel Schwarzenberg jej nazval „automobilovým lobbistou“, kterého tam chce ODS.
21. srpna
Předseda vlády Petr Nečas tvrdí, že není potřeba prohlubovat integraci s EU. Přesto jmenoval svým poradcem pro zahraniční politiku Romana Jocha, který je evropským federalistou.
22. srpna
Dva světoví rekordmani spojili své síly: oštěpařku Barboru Špotákovou bude trénovat Jan Železný.
23. srpna
Letos se bude vyrábět moravský burčák z maďarských hroznů. Naše vinice zničily lijáky, plísně a krupobití. Cena bude dvojnásobná: litr za 80,- Kč.
24. srpna
O koupi českého pavilonu na světové výstavě Expo 2010 má zájem čínské město Chou-čou a farma československo-čínského přátelství. Ta byla založena s naší pomocí v 50. letech a dnes má 180 tisíc zaměstnanců a ropnou rafinerii.
25. srpna
Hrob německých obyvatel u Dobronína nebyl u nás jediný. Místa hromadných hrobů hledaly české úřady už pár měsíců po válce, protože hrozilo kontaminování vody. Ostatky byly většinou uloženy na hřbitově.
26. srpna
Česká sociální demokracie hledá práci pro bývalého předsedu Jiřího Paroubka. Nabídla mu místo velvyslance ve Vídni, Paroubek je odmítl „jako trafiku“.
27. srpna
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce zrušit funkci laického přísedícího. Ten u soudu po desítky let zastupoval „hlas pracujících“ jako „soudce z lidu“.
28. srpna
Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) odsoudil Francii, která začala deportovat domů rumunské a bulharské Romy.
30. srpna
Ministerský předseda Petr Nečas (ODS) řekl, že ministr financí Miloslav Kalousek (TOP 09) občas rychleji mluví než myslí (o penězích pro postižené povodněmi). Kalousek opáčil, že někteří mluví pomaleji a nemyslí vůbec!
31. srpna
Jihoafrická republika zatím nevydá uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře, protože není rozhodnuto, jestli vyhoví jeho žádosti o politický azyl. Krejčíř je stíhán za peněžní a násilné trestné činy (dluží skoro 120 milionů korun). Policejnímu komandu utekl ze svého domu v roce 2005. Připravila Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad