Stalo se v červenci

9-10 2010 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. července

V nové české vládě nejsou žádné ženy. Samí muži zastupují ODS, TOP 09 a VV. Na příští rok se ministři zavázali snížit rozpočet o 54 miliardy korun, šetření se bude týkat zdravotnictví, důchodů a sociálního systému.

2. července

V České Skalici se začala natáčet filmová adaptace hry Odcházení. Režie se ujal sám autor Václav Havel. Hlavní role dostali Josef Abrhám a Dagmar Havlová.

3. července

Češi přeceňují značky, které jinde ve světě patří mezi průměrné. Za Lacoste, Zara, Replay a pod. zaplatíme totiž o polovinu víc, než jinde v Evropě. Proto jsou i ti výše postavení lidé oblečení špatně.

4. července

Začala vodácká sezóna a Vltava se změnila na Václavské náměstí. Půjčovny lodí jsou prázdné a na vodě se tvoří fronty.

7. července

Při ražbě pražského tunelu Blanka se už potřetí propadla zem! Před Ministerstvem kultury, kousek od Pražského hradu, díra pohltila parkoviště a kus zahrady. Na vině jsou prý nerovnoměrně zvětralé břidlice.

8. července

Sadaři ohlásili, že bude méně slivovice. Urodí se jen 40% běžné úrody švestek, proto, že se drasticky střídají velká horka a prudké lijáky.

12. července

Viktor Kožený, jeden z největších podvodníků z doby privatizace, nelituje svých činů. Myslí si, že v devadesátých letech měl zároveň vstoupit do politiky a pak by nikdy nebyl odsouzen na deset let! Žije v emigraci.

13. července

Jsou taková vedra, že na silnicích taje asfalt. Běžné jsou teploty nad 35 stupňů!

14. července

Měsíc a půl jsme čekali na novou vládu. Jmenoval ji prezident Václav Klaus a vyjádřil přání, aby patnáct ministrů bralo svou práci vážně.

15. července

Poslední hodiny jsou v Moravském Krumlově vystavena obří plátna Muchovy Slovanské epopeje. Malíř je odkázal Praze, ovšem s podmínkou, že pro ně město postaví důstojný pavilon – který však nestojí!

16. července

V Kyjevě stojí sedmipodlažní budova, ve které kdysi bydlel Jaroslav Hašek. Autora slavného Švejka připomíná pamětní tabule. Zdevastovaný dům je nyní na prodej za 28 milionů dolarů.

17. července

Nový ministr školství Josef Dobeš (VV) si chce předvolat olympijskou vítězku Kateřinu Neumannovou. Patří mezi pořadatele mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci před 16 měsíci, po které zbyly dluhy víc než sto milionů korun.

19. července

Čestnou funkci poradce poslaneckého klubu ČSSD dostal Miloslav Vlček. Ten mj. jako předseda bývalé Sněmovny vracel svému poradci milion korun v papírovém sáčku. Přišlo se i na jeho podivné vztahy s lobbisty, kvůli kterým se musel vzdát funkce.

20. července

Děti mají prázdniny, jejich rodiče jsou ve střehu. Protestují proti tomu, aby se na základních školách mluvilo o sexu. V příručce pro učitele jsou údajně informace, které je budou „vychovávat k sexuálnímu sobectví a autoerotice“.

21. července

Na území Velehradu našli archeologové v bazilice velkomoravskou keramiku, která dokazuje osídlení ještě před počátkem 13. století.

22. července

České ekologické organizace a odpůrci Temelína dostali loni od hornorakouské vlády dotace přes pět milionů korun.

23. července

Do konce roku by měl ministr financí Miroslav Kalousek ušetřit 28 miliard korun. Omezit výdaje musí mj.i Kancelář prezidenta republiky a Akademie věd.

24. července

Železobetonová obří stavba Labská bouda se možná bude bourat. Monstrum ze 70. let v Krkonoších vždycky mělo mnoho odpůrců.

26. července

V dětských domovech a kojeneckých ústavech žije téměř deset tisíc dětí, skoro sedm tisíc je v pěstounských rodinách. Tam by mělo přijít víc peněz, aby si rodiny mohly vzít domů i několik dětí.

27. července

Mládež z ciziny jezdí do Prahy za alkoholem a prostitutkami. Tyto zájezdy cestovky nazývají „crowl“.

28. července

Lidé byli tak otrávení z politiků, že přišli ke květnovým volbám a vymetli zavedené strany: ODS, ČSSD, zelené, lidovce i komunisty.

29. července

Komunisté dostali v letošních volbách nejméně hlasů od roku 1989! Mladí proto teskní po bývalém radikálním šéfovi Grebeníčkovi „který je zásadový“.

30. července

Stát už nesmí trestat rodiče, kteří odmítají dát očkovat své děti. Tuto povinnost neurčuje zákon, ale jen vyhláška Ministerstva zdravotnictví. Desítky rodin, vyznávajících alternativní způsob života, tak nemusí platit pokuty.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012