Otakar Rambousek

3. června zemřel muž, jenž objevil bratry Mašíny. Přešel čtrnáckrát hranici mezi Západem a Východem jako agent-chodec. Při poslední cestě v říjnu 1949 Otu Rambouska zatkli. Pistoli už nestačil použít, takže byl odsouzen „jen“ k doživotí. Legenda mezi agenty-chodci, spisovatel, jenž pro veřejnost objevil bratry Mašíny, zemřel ve věku 87 let...
V rozhovoru pro MFDnes vzpomínal, že mu vyšetřovatel při tvrdém výslechu, který trval 54 hodin řekl: Měl jsi Oťasi jedinou kliku, žes na nás nevystřelil, to bys měl provaz jistej. Z vězení vyšel v roce 1964. Otakar Rambousek se nedokázal smířit s nacistickou okupací ani s komunistickou totalitou. Dvaadvacetiletý muž se v roce 1945 zúčastnil bojů o rozhlas a neohroženě se choval i při Pražském jaru 1968, když stál u zrodu sdružení K123, které mapovalo zločiny v komunistických žalářích. Po okupací armádami Varšavské smlouvy odešel do emigrace podruhé. Napsal několik knih, ale ta o bratrech Mašínech z roku 1990 Jenom ne strach se stala bestselerem. Padesátitisícový náklad byl rozebrán v několik a dnech. Právě Otakar Rambousek objevil Mašíny pro veřejnost. Šlo o nesmírně statečného člověka, připomíná historik Petr Blažek. V roce 1999 prezident Václav Havel vyznamenal Otakara Rambouska Za zásluhy.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad