Miloslav „Milo“ Komínek

Letecký akrobat, politický vězeň a exilový vydavatel. Včera odpoledne se v kostele sv. Jana a Pav la ve frýdku -Místku konalo poslední rozloučení s bojovníkem proti komunismu, který ve věku 83 let zemřel 25. května 2010.
Vyučil se strojním zámečníkem, od dětství ho však přitahovalo letectví a stal se žákem Masarykovy letecké ligy. Po účasti v protinacistickém odboji reprezentoval v letech 1945-47 Českooslovensko na 121. Mezinárodních leteckých dnech s bilancí 1280 nalétaných hodin a 382 seskoků padákem. O elegantního mladíka s knírkem se zajímal Holywood a měl podepsanou smllouvu na dva filmy. Přišel však únor 1948. Poté co mu komunisté zabavili pilotní diplom a zakázali vstup na letiště, pokusil se o útěk za hranice u Mariánských Lázní. Byl však vážně postřelen do břicha, uvězněn a poté propuštěn. Odjel do Moravskoslezských Beskyd, kde zakládal odbojovou jednotku Portáš- Jánošík. Po zradě kolegy byl zatčen a 6. října 1948 v Ostravě odsouzen na dvacet let žaláře. Na svobodu se dostal až v roce 1965 díky amnestii. Zážitky z lágrů vtělil do knihy I pod oblohou je peklo. V rodišti stačil ještě založit organizaci K231 a dva týdny před srpnovou okupací přes odcestoval do Kanady, kam za ním dorazila manželka Marie a dvouletý syn Jiří. Druhý syn Petr se narodil v roce 1970 už v Torontu.
Milo se stal tajemníkem Sdružení bývalých čs. politických vězňů. Dvacet let vedl exilový týdeník Naše hlasy. Po pádu komunismu se vrátil v roce 1996, byl šéfredaktorem magazínu Svědomí.
Jan RejžekHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad