Miloslav „Milo“ Komínek

Letecký akrobat, politický vězeň a exilový vydavatel. Včera odpoledne se v kostele sv. Jana a Pav la ve frýdku -Místku konalo poslední rozloučení s bojovníkem proti komunismu, který ve věku 83 let zemřel 25. května 2010.
Vyučil se strojním zámečníkem, od dětství ho však přitahovalo letectví a stal se žákem Masarykovy letecké ligy. Po účasti v protinacistickém odboji reprezentoval v letech 1945-47 Českooslovensko na 121. Mezinárodních leteckých dnech s bilancí 1280 nalétaných hodin a 382 seskoků padákem. O elegantního mladíka s knírkem se zajímal Holywood a měl podepsanou smllouvu na dva filmy. Přišel však únor 1948. Poté co mu komunisté zabavili pilotní diplom a zakázali vstup na letiště, pokusil se o útěk za hranice u Mariánských Lázní. Byl však vážně postřelen do břicha, uvězněn a poté propuštěn. Odjel do Moravskoslezských Beskyd, kde zakládal odbojovou jednotku Portáš- Jánošík. Po zradě kolegy byl zatčen a 6. října 1948 v Ostravě odsouzen na dvacet let žaláře. Na svobodu se dostal až v roce 1965 díky amnestii. Zážitky z lágrů vtělil do knihy I pod oblohou je peklo. V rodišti stačil ještě založit organizaci K231 a dva týdny před srpnovou okupací přes odcestoval do Kanady, kam za ním dorazila manželka Marie a dvouletý syn Jiří. Druhý syn Petr se narodil v roce 1970 už v Torontu.
Milo se stal tajemníkem Sdružení bývalých čs. politických vězňů. Dvacet let vedl exilový týdeník Naše hlasy. Po pádu komunismu se vrátil v roce 1996, byl šéfredaktorem magazínu Svědomí.
Jan RejžekHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad