Miloslav „Milo“ Komínek

7-8 2010 Ostatní česky
obálka čísla

Letecký akrobat, politický vězeň a exilový vydavatel. Včera odpoledne se v kostele sv. Jana a Pav la ve frýdku -Místku konalo poslední rozloučení s bojovníkem proti komunismu, který ve věku 83 let zemřel 25. května 2010.

Vyučil se strojním zámečníkem, od dětství ho však přitahovalo letectví a stal se žákem Masarykovy letecké ligy. Po účasti v protinacistickém odboji reprezentoval v letech 1945-47 Českooslovensko na 121. Mezinárodních leteckých dnech s bilancí 1280 nalétaných hodin a 382 seskoků padákem. O elegantního mladíka s knírkem se zajímal Holywood a měl podepsanou smllouvu na dva filmy. Přišel však únor 1948. Poté co mu komunisté zabavili pilotní diplom a zakázali vstup na letiště, pokusil se o útěk za hranice u Mariánských Lázní. Byl však vážně postřelen do břicha, uvězněn a poté propuštěn. Odjel do Moravskoslezských Beskyd, kde zakládal odbojovou jednotku Portáš- Jánošík. Po zradě kolegy byl zatčen a 6. října 1948 v Ostravě odsouzen na dvacet let žaláře. Na svobodu se dostal až v roce 1965 díky amnestii. Zážitky z lágrů vtělil do knihy I pod oblohou je peklo. V rodišti stačil ještě založit organizaci K231 a dva týdny před srpnovou okupací přes odcestoval do Kanady, kam za ním dorazila manželka Marie a dvouletý syn Jiří. Druhý syn Petr se narodil v roce 1970 už v Torontu.

Milo se stal tajemníkem Sdružení bývalých čs. politických vězňů. Dvacet let vedl exilový týdeník Naše hlasy. Po pádu komunismu se vrátil v roce 1996, byl šéfredaktorem magazínu Svědomí.

Jan Rejžek

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012