MČK

7-8 2010 MČK česky
obálka čísla

V červnu a v létě zpravidla MČK neorganizuje již žádné besedy, ale nechává spíše průběh přátelským neformálním setkáním s Vámi, kteří přijíždíte do Prahy před létem načerpat vzpomínky, energii, navštívit známá místa, zajet si do lázní nebo někteří i pracovat! Přes předletní atmosféru a nástup horkých a slunečných dní však nějaká organizace přeci jen byla nutná. Spočívala tentokrát na bedrech Evy Střížovské a týkala se příprav velkolepého a hlavně milého setkání s naším milým a váženým autorem, Otou Ulčem. O tom viz fotoreportáž na str. 23.

Jeho 80. narozeniny jsme připomínali již v minulém čísle.

Protože se ale léto přehouplo do druhé půle, připravujeme již program letošního podzimu. Všichni kdo rádi chodíte na akce MČK, si poznamenejte do svých cestovních kalendářů:

11. září – Společný večer MČK a Krajanského folklórního festivalu

Večerní slavnostní ukončení festivalu za účasti mnoha lidových uměleckých souborů, které předvedou své nejlepší.

Městská knihovna v Praze,
Mariánské náměstí Praha 1

HOVORY BEZ HRANIC

Vždy pondělky od 17.00 – Městská knihovna, Mariánské námistí, Praha 1

27. záží – Quatemalská dobrodružství s Mílou Druneckou

Naše čtenářka ze Švédska s oblibou podniká dobrodružné cesty po exotických místech světa. Tentokrát do Quatemaly. Nebudou chybět krásné fotky a cestovatelčin humor.

25. října – Za Čechy na Velkých pláních s Evou Střížovskou

Velké pláně – to je název pro 9 rovinatých států Kanady a USA, kde žije také velký počet obyvatel českého původu. Od Alberty a Saskatschewanu přes Montanu, obě Dakoty, Nebrasku, Kansas, Colorado, Oklahomu až po Texas. Jak tamní Čechy poznala šéfredaktorka Českého dialogu při svých pobytech v USA i na konferenci SVU v Nebrasce, věnované tomuto tématu? Zjistíte na besedě s promítáním a vzácným hostem...

29. listopadu – Jan Brabenec – Vídeň a Praha – Habsburské i jiné paralely

Známý výtvarník se zálibou v české a rakouské historii nachází kromě dějinných paralel také mnohé humorné okamžiky naší bývalé česko-slovensko-rakouské minulosti. Těšme se i na zajímavé hosty, o něž ve spojení s Janem Brabencem není nikdy nouze.

Nová minisérie koncertu MČK ke 20. výročí časopisu

Pro velký úspěch loňské série Tří Smetanovských večerů v Muzeu B. Smetany, kde bylo vždy zcela nabito, rozhodli jsme se pokračovat v tradici a rozšířit ji i do prostor Muzea A. Dvořáka. Ti, jimž unikl poslední skvělý jarní koncert Jaroslava Šonského a Sylvaine Wiart, budou mít možnost znovu slyšet oba umělce právě v jeho prostorách. Další koncert se uskuteční v již známém a krásném prostředí Smetanova muzea v prosinci. Interpretem bude dlouholetý přítel Českého dialogu violoncellista Jiří Hošek se svým klavírním doprovodem. Oba koncerty se konají jako připomenutí 20. výročí vydávání časopisu Český dialog.

6. října – Jaroslav Šonský (Švédsko, ER) a Sylvaine Wiart (Francie) - Recitál pro housle a klavír

Na koncertě zazní mimo díla francouzských skladatelů také líbezná Sonatina A. Dvořáka.

Muzeum Antonína Dvořáka,
Ke Karlovu 20, P 2

7. prosince – Jiří Hošek a Božena Kronychová (ER) - Recitál pro violoncello a klavír

Na tomto koncertě přirozeně uslyšíte mj. dílo B. Smetany.

Muzeum Bedřicha Smetany,
Novotného lávka, P 1

Oba koncerty začínají v 18. hodin, vstupné dobrovolné.

Konference KRAJANÉ A KULTURA

Praha 6.-8. září 2010

Vážení zahraniční Češi, milí krajané,

Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů s podporou a ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a s Národním muzeem pořádá 6. - 8. září v Praze konferenci KRAJANÉ A KULTURA. Nad konferencí převzal záštitu ministr zahraničí České republiky. Cílem našeho setkání je diskuse a výměna zkušeností na téma uchovávání českého kulturního dědictví v zahraničí v nejširším slova smyslu (hudba, tanec, kroje, divadlo, knihovny, náboženské obřady atd.).

Konference bude probíhat 6. - 7. září od 9 do 17 hodin v nové budově Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1. Ve středu 8. září bude následovat doprovodný kulturní program. Informace o programu, který zatím upřesňujeme, můžete sledovat na webových stránkách www.zahranicnicesi.com.

Prosíme všechny zájemce, aby nám pokud možno do začátku srpna potvrdili účast e-mailem na adresu info@zahranicnicesi.com nebo písemně na adresu MKVZČ, K Zahrádkám 1289, 15500 Praha 5, ČR. Při potvrzení prosím uveďte vaše jméno a kontakt na sebe. Zároveň Vás prosíme, abyste informaci o konferenci rozšířili mezi své členy, na svých webových stránkách, v krajanských médiích apod.

Vzhledem k omezeným finančním zdrojům budeme i letos vybírat symbolický účastnický poplatek, který je možné v odůvodněných případech odpustit.

Těšíme se na setkání s Vámi v září v Praze.

Ája Vrzáňová - předsedkyně MKVZČ, Miroslav Krupička - tajemník MKVZČ

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012