MČK

V červnu a v létě zpravidla MČK neorganizuje již žádné besedy, ale nechává spíše průběh přátelským neformálním setkáním s Vámi, kteří přijíždíte do Prahy před létem načerpat vzpomínky, energii, navštívit známá místa, zajet si do lázní nebo někteří i pracovat! Přes předletní atmosféru a nástup horkých a slunečných dní však nějaká organizace přeci jen byla nutná. Spočívala tentokrát na bedrech Evy Střížovské a týkala se příprav velkolepého a hlavně milého setkání s naším milým a váženým autorem, Otou Ulčem. O tom viz fotoreportáž na str. 23.
Jeho 80. narozeniny jsme připomínali již v minulém čísle.
Protože se ale léto přehouplo do druhé půle, připravujeme již program letošního podzimu. Všichni kdo rádi chodíte na akce MČK, si poznamenejte do svých cestovních kalendářů:
11. září – Společný večer MČK a Krajanského folklórního festivalu
Večerní slavnostní ukončení festivalu za účasti mnoha lidových uměleckých souborů, které předvedou své nejlepší.
Městská knihovna v Praze,Mariánské náměstí Praha 1
HOVORY BEZ HRANIC
Vždy pondělky od 17.00 – Městská knihovna, Mariánské námistí, Praha 1
27. záží – Quatemalská dobrodružství s Mílou Druneckou
Naše čtenářka ze Švédska s oblibou podniká dobrodružné cesty po exotických místech světa. Tentokrát do Quatemaly. Nebudou chybět krásné fotky a cestovatelčin humor.
25. října – Za Čechy na Velkých pláních s Evou Střížovskou
Velké pláně – to je název pro 9 rovinatých států Kanady a USA, kde žije také velký počet obyvatel českého původu. Od Alberty a Saskatschewanu přes Montanu, obě Dakoty, Nebrasku, Kansas, Colorado, Oklahomu až po Texas. Jak tamní Čechy poznala šéfredaktorka Českého dialogu při svých pobytech v USA i na konferenci SVU v Nebrasce, věnované tomuto tématu? Zjistíte na besedě s promítáním a vzácným hostem...
29. listopadu – Jan Brabenec – Vídeň a Praha – Habsburské i jiné paralely
Známý výtvarník se zálibou v české a rakouské historii nachází kromě dějinných paralel také mnohé humorné okamžiky naší bývalé česko-slovensko-rakouské minulosti. Těšme se i na zajímavé hosty, o něž ve spojení s Janem Brabencem není nikdy nouze.
Nová minisérie koncertu MČK ke 20. výročí časopisu
Pro velký úspěch loňské série Tří Smetanovských večerů v Muzeu B. Smetany, kde bylo vždy zcela nabito, rozhodli jsme se pokračovat v tradici a rozšířit ji i do prostor Muzea A. Dvořáka. Ti, jimž unikl poslední skvělý jarní koncert Jaroslava Šonského a Sylvaine Wiart, budou mít možnost znovu slyšet oba umělce právě v jeho prostorách. Další koncert se uskuteční v již známém a krásném prostředí Smetanova muzea v prosinci. Interpretem bude dlouholetý přítel Českého dialogu violoncellista Jiří Hošek se svým klavírním doprovodem. Oba koncerty se konají jako připomenutí 20. výročí vydávání časopisu Český dialog.
6. října – Jaroslav Šonský (Švédsko, ER) a Sylvaine Wiart (Francie) - Recitál pro housle a klavír
Na koncertě zazní mimo díla francouzských skladatelů také líbezná Sonatina A. Dvořáka.
Muzeum Antonína Dvořáka,Ke Karlovu 20, P 2
7. prosince – Jiří Hošek a Božena Kronychová (ER) - Recitál pro violoncello a klavír
Na tomto koncertě přirozeně uslyšíte mj. dílo B. Smetany.
Muzeum Bedřicha Smetany,Novotného lávka, P 1
Oba koncerty začínají v 18. hodin, vstupné dobrovolné.
Konference KRAJANÉ A KULTURA
Praha 6.-8. září 2010
Vážení zahraniční Češi, milí krajané,
Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů s podporou a ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a s Národním muzeem pořádá 6. - 8. září v Praze konferenci KRAJANÉ A KULTURA. Nad konferencí převzal záštitu ministr zahraničí České republiky. Cílem našeho setkání je diskuse a výměna zkušeností na téma uchovávání českého kulturního dědictví v zahraničí v nejširším slova smyslu (hudba, tanec, kroje, divadlo, knihovny, náboženské obřady atd.).
Konference bude probíhat 6. - 7. září od 9 do 17 hodin v nové budově Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1. Ve středu 8. září bude následovat doprovodný kulturní program. Informace o programu, který zatím upřesňujeme, můžete sledovat na webových stránkách www.zahranicnicesi.com.
Prosíme všechny zájemce, aby nám pokud možno do začátku srpna potvrdili účast e-mailem na adresu info@zahranicnicesi.com nebo písemně na adresu MKVZČ, K Zahrádkám 1289, 15500 Praha 5, ČR. Při potvrzení prosím uveďte vaše jméno a kontakt na sebe. Zároveň Vás prosíme, abyste informaci o konferenci rozšířili mezi své členy, na svých webových stránkách, v krajanských médiích apod.
Vzhledem k omezeným finančním zdrojům budeme i letos vybírat symbolický účastnický poplatek, který je možné v odůvodněných případech odpustit.
Těšíme se na setkání s Vámi v září v Praze.
Ája Vrzáňová - předsedkyně MKVZČ, Miroslav Krupička - tajemník MKVZČ
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad