MČK

V červnu a v létě zpravidla MČK neorganizuje již žádné besedy, ale nechává spíše průběh přátelským neformálním setkáním s Vámi, kteří přijíždíte do Prahy před létem načerpat vzpomínky, energii, navštívit známá místa, zajet si do lázní nebo někteří i pracovat! Přes předletní atmosféru a nástup horkých a slunečných dní však nějaká organizace přeci jen byla nutná. Spočívala tentokrát na bedrech Evy Střížovské a týkala se příprav velkolepého a hlavně milého setkání s naším milým a váženým autorem, Otou Ulčem. O tom viz fotoreportáž na str. 23.
Jeho 80. narozeniny jsme připomínali již v minulém čísle.
Protože se ale léto přehouplo do druhé půle, připravujeme již program letošního podzimu. Všichni kdo rádi chodíte na akce MČK, si poznamenejte do svých cestovních kalendářů:
11. září – Společný večer MČK a Krajanského folklórního festivalu
Večerní slavnostní ukončení festivalu za účasti mnoha lidových uměleckých souborů, které předvedou své nejlepší.
Městská knihovna v Praze,Mariánské náměstí Praha 1
HOVORY BEZ HRANIC
Vždy pondělky od 17.00 – Městská knihovna, Mariánské námistí, Praha 1
27. záží – Quatemalská dobrodružství s Mílou Druneckou
Naše čtenářka ze Švédska s oblibou podniká dobrodružné cesty po exotických místech světa. Tentokrát do Quatemaly. Nebudou chybět krásné fotky a cestovatelčin humor.
25. října – Za Čechy na Velkých pláních s Evou Střížovskou
Velké pláně – to je název pro 9 rovinatých států Kanady a USA, kde žije také velký počet obyvatel českého původu. Od Alberty a Saskatschewanu přes Montanu, obě Dakoty, Nebrasku, Kansas, Colorado, Oklahomu až po Texas. Jak tamní Čechy poznala šéfredaktorka Českého dialogu při svých pobytech v USA i na konferenci SVU v Nebrasce, věnované tomuto tématu? Zjistíte na besedě s promítáním a vzácným hostem...
29. listopadu – Jan Brabenec – Vídeň a Praha – Habsburské i jiné paralely
Známý výtvarník se zálibou v české a rakouské historii nachází kromě dějinných paralel také mnohé humorné okamžiky naší bývalé česko-slovensko-rakouské minulosti. Těšme se i na zajímavé hosty, o něž ve spojení s Janem Brabencem není nikdy nouze.
Nová minisérie koncertu MČK ke 20. výročí časopisu
Pro velký úspěch loňské série Tří Smetanovských večerů v Muzeu B. Smetany, kde bylo vždy zcela nabito, rozhodli jsme se pokračovat v tradici a rozšířit ji i do prostor Muzea A. Dvořáka. Ti, jimž unikl poslední skvělý jarní koncert Jaroslava Šonského a Sylvaine Wiart, budou mít možnost znovu slyšet oba umělce právě v jeho prostorách. Další koncert se uskuteční v již známém a krásném prostředí Smetanova muzea v prosinci. Interpretem bude dlouholetý přítel Českého dialogu violoncellista Jiří Hošek se svým klavírním doprovodem. Oba koncerty se konají jako připomenutí 20. výročí vydávání časopisu Český dialog.
6. října – Jaroslav Šonský (Švédsko, ER) a Sylvaine Wiart (Francie) - Recitál pro housle a klavír
Na koncertě zazní mimo díla francouzských skladatelů také líbezná Sonatina A. Dvořáka.
Muzeum Antonína Dvořáka,Ke Karlovu 20, P 2
7. prosince – Jiří Hošek a Božena Kronychová (ER) - Recitál pro violoncello a klavír
Na tomto koncertě přirozeně uslyšíte mj. dílo B. Smetany.
Muzeum Bedřicha Smetany,Novotného lávka, P 1
Oba koncerty začínají v 18. hodin, vstupné dobrovolné.
Konference KRAJANÉ A KULTURA
Praha 6.-8. září 2010
Vážení zahraniční Češi, milí krajané,
Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů s podporou a ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a s Národním muzeem pořádá 6. - 8. září v Praze konferenci KRAJANÉ A KULTURA. Nad konferencí převzal záštitu ministr zahraničí České republiky. Cílem našeho setkání je diskuse a výměna zkušeností na téma uchovávání českého kulturního dědictví v zahraničí v nejširším slova smyslu (hudba, tanec, kroje, divadlo, knihovny, náboženské obřady atd.).
Konference bude probíhat 6. - 7. září od 9 do 17 hodin v nové budově Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1. Ve středu 8. září bude následovat doprovodný kulturní program. Informace o programu, který zatím upřesňujeme, můžete sledovat na webových stránkách www.zahranicnicesi.com.
Prosíme všechny zájemce, aby nám pokud možno do začátku srpna potvrdili účast e-mailem na adresu info@zahranicnicesi.com nebo písemně na adresu MKVZČ, K Zahrádkám 1289, 15500 Praha 5, ČR. Při potvrzení prosím uveďte vaše jméno a kontakt na sebe. Zároveň Vás prosíme, abyste informaci o konferenci rozšířili mezi své členy, na svých webových stránkách, v krajanských médiích apod.
Vzhledem k omezeným finančním zdrojům budeme i letos vybírat symbolický účastnický poplatek, který je možné v odůvodněných případech odpustit.
Těšíme se na setkání s Vámi v září v Praze.
Ája Vrzáňová - předsedkyně MKVZČ, Miroslav Krupička - tajemník MKVZČ
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad