Nejvzácnější moravské poklady

7-8 2010 Kultura česky
obálka čísla

Na podkladě slavnostně podepsané smlouvy mezi Moravským zemským muzeem a Národním muzeem o spolupráci na ojedinělém projektu je v Praze nyní otevřena unikátní výstava POKLADY MORAVY – PŘÍBĚH JEDNÉ HISTORICKÉ ZEMĚ.

Odráží život Moravanů od pravěku do dnešních dnů: časovou linii doplňují specifické průhledy na moravský osud, moravskou hrdost i moravskou radost. Expozice představuje jednotlivé moravské regiony, jejichž prezentací chtějí obě muzea návštěvníkům představit všechna moravská specifika.

Symbolem výstavy je tajemná soška šamana, nalezená v Brně, která je datována do stejného období jako Věstonická Venuše. Z dalších předmětů to jsou například originál čelisti neandrtálce ze Švédova stolu, soubor sošek Venuší, dále kuše, meče, mince a obrazy z období raného, vrcholného i pozdního středověku. Exponáty mapující dějiny moravského muzejnictví a zdejší kulturní tradici.

Výstava bude návštěvníky lákat i prostřednictvím mnoha doprovodných programů.

„…Morava se má rozhodně čím chlubit. Jsem si jistý, že svými poklady dobude srdce našich návštěvníků.“ (M. Lukeš, generální ředitel NM)

Výstava v Nové budově NM (bývalém Federálním shromáždění) otevřena: 21. září 2010 – 6. července 2011.

osa

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012