Nejvzácnější moravské poklady

Na podkladě slavnostně podepsané smlouvy mezi Moravským zemským muzeem a Národním muzeem o spolupráci na ojedinělém projektu je v Praze nyní otevřena unikátní výstava POKLADY MORAVY – PŘÍBĚH JEDNÉ HISTORICKÉ ZEMĚ.
Odráží život Moravanů od pravěku do dnešních dnů: časovou linii doplňují specifické průhledy na moravský osud, moravskou hrdost i moravskou radost. Expozice představuje jednotlivé moravské regiony, jejichž prezentací chtějí obě muzea návštěvníkům představit všechna moravská specifika.
Symbolem výstavy je tajemná soška šamana, nalezená v Brně, která je datována do stejného období jako Věstonická Venuše. Z dalších předmětů to jsou například originál čelisti neandrtálce ze Švédova stolu, soubor sošek Venuší, dále kuše, meče, mince a obrazy z období raného, vrcholného i pozdního středověku. Exponáty mapující dějiny moravského muzejnictví a zdejší kulturní tradici.
Výstava bude návštěvníky lákat i prostřednictvím mnoha doprovodných programů.
„…Morava se má rozhodně čím chlubit. Jsem si jistý, že svými poklady dobude srdce našich návštěvníků.“ (M. Lukeš, generální ředitel NM)
Výstava v Nové budově NM (bývalém Federálním shromáždění) otevřena: 21. září 2010 – 6. července 2011.
osaHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad