Jeroným Pražský neprávem zapomínaný

*1378–80 Praha
+30. 5. 1416 Kostnice
Narozen v Praze na Novém Městě pražském, patrně ve vladycké rodině. Studoval na ještě mladé univerzitě založené Karlem IV. Tam poznal Jana Husa, který byl jen o málo starší, ale na rozdíl od něho po složení bakalářských zkoušek na pražské univerzitě odešel na studia do Oxfordu. Tam poznal důkladně učení tamního náboženského reformátora a kritika katolické církve J. Viklefa. A byl to patrně on, kdo přivezl na konci 14. stol. jeho spisy do Prahy. Nebylo třeba je překládat, neboť řečí vzdělaných lidí byla latina. Viklefovy názory nejen přijal, ale šířil a hájil na svých cestách po univerzitách v Paříži, Kolíně nad Rýnem, Heidelberku a blízké Vídni. Jeho hluboké vědomosti a dar řečnického umění všude obdivovali a díky tomu získal čtyři mistrovské tituly (dnešní univerzitní profesor). Na začátku 15. století se vydal na cestu do Palestiny a do Jeruzaléma poznat místa Kristova působení a mučednické smrti. Střídavě vystupoval díky svému původu jako rytíř či jako učenec, Viklefův obhájce. Byl proto nařčen z kacířství a musel nezřídka prchat před inkvizicí. Od roku 1407 učil na Teologické fakultě pražské univerzity. Tamní němečtí univerzitní mistři podali nejen na něho žalobu pro kázání bludů k papežské kurii. Ta vyhlásila zákaz šíření Viklefova učení. Němečtí mistři odmítli žádost Václava IV., aby se účastnili církevního koncilu v Pise, který měl řešit nejen dvojpapežství, ale i další nepořádky v církvi. Proto se král rozhodl r. 1409 vydat Dekret kutnohorský, kterým byl změněn poměr hlasů na univerzitě ve prospěch Čechů. Jeroným spolu s Janem Husem a Stanislavem ze Znojma odmítli vydat k přezkoumání Viklefovy spisy, což nařídil tehdejší biskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, o němž pražská mládež zpívala hanlivý popěvek „Zbyněk Zajíc Abeceda pálil knihy, sám nevěda, co je v nich“. Narážela tím na jeho údajnou nevědomost a na to, že církevní úřad si koupil, jak bylo tehdy (a bohužel je i dnes) běžné, ač k němu neměl patřičné vzdělání. Výše uvedení mistři byli arcibiskupem vyobcováni z církve.
Poté vzaly události rychlý spád, trvaly pouhých 6 let. V roce 1410 byl Jeroným ve Vídni zajat, uvězněn, obviněn z kacířství. Tentokrát se mu ještě podařilo uniknout. Poté se účastnil studentských bouří v Praze. Roku 1413 se vypravuje na Litvu a do Ruska za poznáním pravoslavné církve, zastavil se i v Polsku. V důsledku své cesty – poznáním pravoslavných bohoslužeb – upozornil na přijímání pod obojí běžné v této církvi – Jakoubka ze Stříbra, který později tento způsob poprvé uskutečnil při bohoslužbě v kostele sv. Michala na Novém Městě pražském, aby nakonec byl vtělen do čtyř pražských artikulů a jako jediný z nich zůstal zachován v Kompaktátech.
Po Husově uvěznění se mistr Jeroným vypravil do Kostnice a svou výřečností a autoritou mistra čtyř evropských univerzit chtěl pomoci obhájit čistotu víry hlásanou v českých zemích. Brzy poznal, že pomoc nebude příliš účinná, neboť císař Zikmund na jeho žádost o propuštění Jana Husa z vězení ani neodpověděl. Tušil, že nebezpečí hrozí i jemu, prchal z Kostnice. Byl dostižen, v řetězech přiveden zpět a uvržen do těžkého žaláře. Tam si připravil skvělou obhajobu proti obvinění, která proti Husovi koncil vznesl. Nebylo to nic platné, a proto po Husově násilné smrti v září 1415 veřejně prohlásil, že jeho upálení bylo z církevního pohledu správné. Vzhledem k situaci žalobci nutně potřebovali výjimečné tresty, kterými doufali odstrašit kritiky tehdejších poměrů v církvi, a proto jeho prohlášení nepřijali, a to ani přesto, že tentokrát se císař Zikmund za váženého mistra přimlouval.
Když bylo Jeronýmovi jasné, že trestu smrti neujde, tak na veřejném slyšení v květnu 1416 označil za svůj největší hřích to, že zapřel Jana Husa podobně, jako Petr kdysi zapřel Krista. Řeč, kterou pronesl, sice mnozí z církevních hodnostářů uznali jako skvělou, ale s politováním jeho zatvrzelosti ho předali světské spravedlnosti, a ta ho odsoudila k smrti upálením. Stalo se tak na stejném místě břehu Rýna, a to necelý rok po kruté smrti mistra Jana Husa.
Pamětní desku tohoto neobyčejně vzdělaného muže, skvělého řečníka, najdeme na nároží ulice Řeznické a Karlova náměstí.
Jana VolfováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad