Krajanský festival už počtvrté!

7-8 2010 Aktuality česky
obálka čísla

Jako již tradičně přivítáme v Praze české krajany, kteří ačkoli jsou již dávno úspěšnými a váženými občany jiných zemí, někdy dokonce i jiných světadílů, nezapomínají na své české kořeny. Učí svoji rodnou řeč, lidové písně a národní tance nejen své děti, vnuky, ale i přátele, známé a mnoho úsilí věnují zachování české lidové kultury. Scházejí se pravidelně, aby tančili, zpívali, pěstovali staré české obyčeje a většinou se jim to daří tak dobře, že byste ani nepoznali, že to nejsou profesionálové a že v České republice ani nežijí.

Brzy se s nimi můžete setkat na 4. mezinárodním krajanském festivalu v Praze ve dnech 9.- 12. září.

A kde je můžeme vidět? Festival zahájíme společnou bohoslužbou pro krajany, která se bude konat 9. 9. ve 14 hodin v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí.

Druhý festivalový den, v pátek 10. 9. začíná program v 10 hodin ve Středisku ÚMČ Prahy 1, Újezd 26, kde se krajanské spolky představí formou přednášek, workshopů, dokumentárních filmů a ukázkami vlastní tvorby.

Od 16 hodin vystoupí krajanské muziky, taneční i pěvecké soubory ve Valdštejnské zahradě v Praze.

V sobotu 11. 9. můžete vidět krajanské soubory od 19 hod. v Městské knihovně v Praze, Mariánské náměstí.

V neděli 12. 9. vyjde v 10 hodin z Toskánského paláce na Hradčanech slavnostní průvod téměř pěti set českých krajanů v krojích a za doprovodu hudby, tance a zpěvu dojdou k soše T. G. Masaryka, aby mu věnovali jako každoročně jeho oblíbenou píseň Ach synku, synku. Po té, co se průvod vrátí do Toskánského paláce, vyhlásíme vítěze festivalu a termín 5. ročníku 2011.

Letos přijedou krajané z Brazílie, z USA, z Kanady, z Chorvatska, z Ukrajiny, z Rumunska, poprvé se představí soubor zMaďarska, přijede také jeden z nejlepších krajanských souborů, Skaličan a Slovácký krúžok ze Slovenska, setkáme se se soubory z Bosny, Slovinska i Srbska.

Přehlídka krajanských souborů je vždy potěšením pro oko i duši, radostným setkáváním lidí, kteří milují svou vlast a ctí její lidovou kulturu.

Srdečně Vás, diváky, zveme na tuto neopakovatelnou podívanou , přijďte mezi nás zažít dny plné hudby, tance, písně a pozitivních emocí.

Informace, jak zakoupit vstupenky na všechny akce festivalu najdete na www.krajanskyfestival.eu.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012